کد خبر : 2870
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷

آب را آنطوری که شایسته نام آن است، استفاده کنیم

آب را آنطوری که شایسته نام آن است، استفاده کنیم

در سال‌هایی که از آنان به عنوان خشکسالی یاد می شود؟ ذخیره‌های آب زمینی و زیرزمینی ما رو به کاهش گذاشته که همه ما به وضوح مشکلات و چالش‌های آن را درک کرده‌ایم. متأسفانه این روزها اخبار حکایت خوبی را منتشر نمی‌کنند و مدام از آینده کم آب و کاهش نزولات جوی خبر می‌دهند. همه

در سال‌هایی که از آنان به عنوان خشکسالی یاد می شود؟ ذخیره‌های آب زمینی و زیرزمینی ما رو به کاهش گذاشته که همه ما به وضوح مشکلات و چالش‌های آن را درک کرده‌ایم. متأسفانه این روزها اخبار حکایت خوبی را منتشر نمی‌کنند و مدام از آینده کم آب و کاهش نزولات جوی خبر می‌دهند. همه ما ایام پرباران و وفور نعمت آب را در سال‌های گذشته به یاد داریم و انتظار نداشتیم که به این زودی‌ها کاهش بارندگی این چنین دمار از روزگارمان درآورد. متأسفانه سبک زندگی جدید و مدرنیته و صنعتی شدن جهان بر روی طبیعت تاثیر منفی خود را به جا گذاشته که کمترین آن گرم شدن زمین و وقوع خشکسالی ها و به هم خوردن نظم طبیعی طبیعت است.
اکنون در این شرایط که همه ما بر این امر اشراف و آگاهی داریم؟ تنها یک راه حل و دادرس برایمان باقی مانده که همان صرفه جویی و مصرف درست و استفاده بهینه آب نام دارد. ما باید نگاهمان را به مصرف آب تغییر دهیم چرا که همه به آن برای تداوم حیات نیازمندیم. وقتی حتی فکر کنیم که بحران کم آبی چقدر عذاب آور است، نگران‌مان می‌کند چه برسد به اینکه خود آن را تجربه کنیم. پس همه ما همدل و همراه با هم با عزمی جزم و آمیخته با انسانیت و احساس مسئولیت؟ آب را آنطوری که شایسته نام آن است استفاده کنیم.
بیاییم از این لحظه به گذشته و مصرف ناصحیح‌مان پایان دهیم و به فکر فردایی باشیم که قرار است آب در دسترس ما نباشد.
بیاییم از هم اکنون بر بحران آینده غلبه کنیم و نگذاریم فرا رسد و مجبور نشویم آن را درک کنیم.  اگر تاکنون با شیلنگ آب باز و رها شده خودرو را شسته‌ایم و یا اگر در استحمام، دوش آب یکسره باز بوده، قدری مسئولیت‌پذیر باشیم. از خانواده و اطرافیان‌مان شروع کنیم و آنان را از آینده تلخ بی‌آبی به خوبی مطلع کنیم. قطعاً جامعه ما هنوز با معنا و مفهوم بی‌آبی و بحران آن به درستی آشنا نیستند وگرنه به زمان وقوع مجبور خواهند شد که بی‌آبی را از سر اجبار رعایت کنند. سعی کنیم درست مصرف کردن را در جامعه به عنوان یک فرهنگ مثل احترام به یکدیگر، خوش‌خلقی، همکاری و… رعایت کنیم وگرنه دود این سهل‌انگاری به چشم خودمان خواهد رفت.
تلاش کنیم که آیندگان را با بحران بی‌آبی مواجه نکنیم و نفرین آنان را به جان نخریم و دین و مسئولیت رنج و سختی آنان را بر دوش خود نکشیم. قطعاً راه سختی در پیش داریم اما این ملت همواره نشان داده‌اند که در سخت‌ترین شرایط بهترین تصمیمات را گرفته‌اند و به درستی از چالش‌ها عبور کرده‌اند.
از خودمان شروع کنیم تا شرمنده نسل آینده و فردایمان نباشیم. امید است که نسبت به آینده و نسل‌هایی که پس از ما می‌آیند، احساس  شرمساری نکنیم و آنان را مجبور به یک زندگی سخت و طاقت‌فرسا ننمایم.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.