کد خبر : 3596
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰:۵۵

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

پاسخگو کردن دستگاهها کمک رسانه ها را می طلبد

پاسخگو کردن دستگاهها کمک رسانه ها را می طلبد

سید عباس صالحی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان در پاسخ به سوأل خبرنگار ما افزود: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در مرحله اجرا تعویقی داشت که در نهایت در دولت تدبیر وامید اجرایی شد. وی ادامه داد: تاکنون گام های رو به جلویی در اجرای این قانون طی شده و

سید عباس صالحی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان در پاسخ به سوأل خبرنگار ما افزود: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در مرحله اجرا تعویقی داشت که در نهایت در دولت تدبیر وامید اجرایی شد.
وی ادامه داد: تاکنون گام های رو به جلویی در اجرای این قانون طی شده و کمیسیون عالی ستاد دسترسی آزاد به اطلاعات آیین نامه های خوبی برای این قانون تهیه کرده است.
صالحی با بیان اینکه انتشار اطلاعات به شفافیت کمک می کند و شفافیت نیز زمینه ساز اعتماد است، تصریح کرد: مطالبه گری عمومی از طریق رسانه ها و مکاتبه با دستگاههای مختلف برای پیوستن به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، به مثابه مرحله گذاری است که ما در حال طی کردن آن هستیم.
قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال ۸۸ ابلاغ و در دولت یازدهم در سال ۹۳ آیین نامه اجرایی آن تدوین شد.
خردادماه ۹۶ سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به صورت آزمایشی فعالیت می کرد که در تیرماه همان سال به صورت رسمی از آن رونمایی شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فهرست دستگاه هایی که به سامانه نپیوسته اند و یا پاسخگویی شان را با تاخیر انجام می دهند، در سامانه مشخص است و هر چند وقت یک بار هم دبیرخانه فهرست دستگاهها را اعلام می کند.
وی ادامه داد: در مرحله بعد، گزارش جامعی را از دستگاههایی که به سامانه نپیوسته اند به رئیس جمهوری ارائه خواهیم داد.

** ارز کافی برای تهیه کاغذ اختصاص یافته است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نوسان قیمت ارز حوزه رسانه را در رابطه با تهیه کاغذ و مواد اولیه تحت تاثیر قرار داده است، گفت: ما در ارتباط با این موضوع کارهای متعددی همچون قراردادن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی را انجام دادیم و ارز کافی نیز برای این منظور در نظر گرفته شده است.
صالحی افزود: برای نظارت بر فرایند تامین ارز کاغذ، کارگروهی متشکل از نمایندگان صنوف مختلف، نمایندگان دولتی و نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کاغذ وظیفه خاصی نداشته و در کنار مصرف کنندگان است، ولی به مرور که دیده شد فضای بازار کاغذ دچار تلاطم شد، به این حوزه ورود پیدا کردیم.
صالحی گفت: نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حد سیاستگذاری بود و در این جهت تمام تلاشمان را کردیم تا کاغذ جزو کالاهای اساسی قرار گیرد.
وی افزود: با تدبیرهای انجام گرفته بازار کاغذ در حوزه نشر و مطبوعات شرایط آرامی را طی خواهد کرد.

** ۱۳ فیلم تولید مشترک با دیگر کشورها در ایران ساخته می شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توجه به اقتصاد هنر مورد تاکید این وزارتخانه است، گفت: با همین نگاه حضور در بازارهای خارجی در حوزه فرهنگ و هنر مورد اهتمام ما است.
وی افزود: تولیدهای مشترک درحوزه سینما، فضای سینما از لحاظ بازار را گسترش می دهد و در این زمینه ۱۳ فیلم را با تولید مشترک کشورهایی که دارای اشتراکات فرهنگی با آنان هستیم در دستورکار داریم.
صالحی اظهار داشت: در حوزه هنرهای تجسمی و موسیقی نیز کارهایی در ارتباط با عرضه کالاهای فرهنگی کشور به شکل اقتصادی صورت گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اساسنامه جدید کانون های فرهنگی و هنری مساجد اشاره کرد و گفت: بر طبق اسناسنامه جدید، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول شورای سیاستگذاری تعیین شده است.
صالحی ادامه داد: با اساسنامه جدید، خط ارتباطی ساختار کانون های مساجد به شکل های مختلف با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حفظ شده است.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه لایحه مالکیت فکری مراحل پایانی خود را در کمیسیون قضایی مجلس طی می کند، گفت: فکر می کنیم لایحه بسیار خوبی تهیه شده است و نمایندگان مجلس نیز کار خوبی را در تکمیل آن در کمیسیون انجام داده اند.
صالحی خاطرنشان کرد: تصویب لایحه مالکیت فکری معنوی در مجلس کمک می کند تا ما شرایط بهتری را در صیانت از فضای فرهنگی و هنری کشور داشته باشیم.

** عدالت فرهنگی به صورت جدی مورد توجه است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشریح اهداف و دستاوردهای سفر خود به استان زنجان، گفت: امضای تفاهم نامه با استاندار زنجان شامل تعهدات نقدی از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارزش ۴۳۲ میلیارد ریال در کنار تعهدات غیر نقدی به منظور توسعه زیرساخت ها و فعالیت های فرهنگی در استان از برنامه های سفر بود که اجرای این تفاهم نامه به شکل جدی مورد توجه است.
وی دیدار و گفت و گوی حضوری با اصحاب فرهنگ و هنر را فرصتی برای آشنایی و درک بهتر مسائل و مشکلات عنوان کرد و افزود: گفت و گوها کمک می کند تا اعتماد نسبت به یکدیگر افزایش پیدا کند.

**جریان فرهنگ و هنر کشور به سمت استان ها در حرکت است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین روز جمعه در جمع هنرمندان شهرستانهای ابهر، خرمدره، سلطانیه و خدابنده استان زنجان گفت: نگاه مرکز گرایانه از مشکلاتی است که در کشور وجود دارد و باید جریان فرهنگ و هنر از مرکز گرایی به ایران گرایی پیش برود و از حالتی که فقط تهران پایگاه فرهنگی و هنری و در جاهای دیگر خشکسالی باشد خارج شویم.
صالحی افزود: رویکردی که در این دوره به دنبال آن هستیم بیش از گذشته باید از مرکز کشور به سمت استان ها و شهرستان ها حرکت کنیم و در این خصوص مهندسی معکوس در وزارتخانه درنظر گرفته شده است.
این مسئول تاکید کرد: در رویکرد جدید امکانات وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی را با برشی مشخص به سمت شهرستان ها پیش خواهیم برد و همچنین از هنرمندان شهرستان ها در فعالیت ها به طور جدی تر بهره خواهیم برد و در رویکرد سوم در سفرهای استانی با تفاهم نامه هایی که با استانداران منعقد خواهد شد در راستای رفع مشکلات استان ها قدم خواهیم گذاشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در یک سال گذشته و دوره مدیریت جدید رویکرد عمده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بود تا فضای رونق افزایی در حوزه فرهنگ وهنر با کمترین تنش و حاشیه دنبال شود.
وی ادامه داد: سال گذشته ۱۰۰ فیلم سینمایی در کشور تولید شد که در آمد حاصل از فروش این فیلم ها به یکهزار و ۸۴۰ میلیارد ریال رسید و سال گذشته نیز سینمای ایران ۵۶۲ جایزه از جشنواره های مختلف منطقه ای و بین المللی به دست آورد.
این مسئول خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز وضعیت حوزه سینما در تولید و هم در میزان استقبال مخاطبان مسیر رو به جلویی دارد تا آنجا که در میزان فروش رشد ۴۰ درصدی و در حوزه اسقبال مخاطبان شاهد رشد ۳۵ درصدی نسبت به گذشته هستیم.
صالحی با بیان اینکه سال گذشته هشت هزار اجرای موسیقی و کنسرت در کشور اجرا شد، افزود: همه اجراها در نتیجه فراهم کردن تمهیدات با حداکثر امنیت و آرامش برگزار شد.
وی ادامه داد: سال گذشته همچنین ۶ هزار و ۹۳۰ مورد اجرای تئاتر در کشور داشتیم که بالغ بر ۱۰۱ هزار نفر از این اجراها استقبال کردند.
به گزارش ایرنا، حضور در نشست مشترک شوراهای فرهنگ عمومی استان و شهرستان های تابعه، نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، از برنامه های عمده سفر ۲ روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان بود./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.