کد خبر : 3943
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۵

به بهانه هفته دولت

شهیدان رجایی و باهنر، معلمانی غیرتمند

شهیدان رجایی و باهنر، معلمانی غیرتمند

هفته دولت، فرصتی است تا اندکی تأمل کنیم و به آنچه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنیم. باید رنج و تلاش مسئولان متعهد کشور را ارج نهیم، خدمت های نادیده دولتمردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را ببینیم و سپاس گوییم و به همه تلاشگران و زحمتکشان نظام جمهوری اسلامی خسته نباشید

هفته دولت، فرصتی است تا اندکی تأمل کنیم و به آنچه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنیم. باید رنج و تلاش مسئولان متعهد کشور را ارج نهیم، خدمت های نادیده دولتمردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را ببینیم و سپاس گوییم و به همه تلاشگران و زحمتکشان نظام جمهوری اسلامی خسته نباشید بگوییم.
رئیس جمهوری و نخست وزیری که ۲۸ روز فرصت خدمتگزاری در دولت را داشتند، درس های بزرگی برای جوانان، مسئولان و مقامات کشور برجای گذاشته اند که پیش از قبول پست و مقام باید این درسهای عبرت آموز را طی کنند.
محمد علی رجایی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و محمد جواد باهنر نخست وزیر کشورمان در روز هشتم شهریور ۱۳۶۰ در انفجار ساختمان نخست وزیری که به دست منافقین کوردل صورت گرفت، به مقام عالی شهادت دست یافتند.

* خدمت معنادار معلمی است
«من از آموزش و پرورش نمی روم ولو اینکه به من اجازه بدهند بیایم در یک مدرسه ای جارو کنم یا فقط تخته پاک کنم. به نظر من اگر در مملکت خدمتی معنی دارد، معلمی است. این جمله رجایی فرزند امام و مرد ساده زیستی است که مردم ایران به لیاقت و شایستگی او رأی اعتماد دادند».
شهید رجایی درباره شغل شریف معلمی سخنان قابل توجهی دارد. او همان گونه که خود را همواره یک معلم می نامید سعی داشت، دولتمردان نیز معلمی را سرلوحه کارشان قرار دهند و از شهید حجت الاسلام محمد جواد باهنر که او هم یک استاد و دبیر بود در نقش نخست وزیر استفاده کرد و وزرای کابینه خود را با رفتار یک معلم دلسوز بر سر کار نهاد.
شهید رجایی معتقد بود که معلمی یکی از حساس ترین شغل ها در جامعه است. به طوری که اگر دبیران خوبی داشته باشیم قطعا دانش آموزان و دانشجویان خوبی تربیت می شوند که آینده کشور در دست توانای آنها خواهد چرخید.
وی معتقد بود: برای تداوم انقلاب به کار و تولید بیشتر از یک سو و هزینه و مصرف کمتر از سوی دیگر نیاز است. انقلاب فقط با شعار و تظاهر، قوام و تداوم نمی یابد.
شهید رجایی تخصص بدون تعهد را عاملی برای شکست در جامعه و انسانهای بی تعهد را هم ردیف برخی افراد که علیه انقلاب حرکت می کنند می دانست.

*محمد جواد باهنر، نخست وزیر شهید
شهید باهنر درباره رسالت مقام معلم گفته بود: معلم مکتبی، فردی است که به عنوان دبیر باید خوب تدریس کند، نظم و انضباط را دقیقاً رعایت کند. در انجام وظایف خود، کوتاهی نکند و برخوردش با دانش آموزان از نظر اخلاقی، برخوردی اسلامی باشد.
وی با بیان اینکه تا مدارس ما اصلاح نشود انقلاب ما ضمانتی برای تداوم ندارد گفته است: در عین حال باید فکر و اندیشه معلم در جهت اسلام و معیارهای ارزشی اسلام و انقلاب باشد، مؤمن باشد و انقلاب اسلامی را که خون بهای هزاران شهید است، پذیرفته و از مفاسد اخلاقی، پیراسته باشد.
او توجه به معلم را بهترین شیوه برای اصلاح جامعه می داند به طوری که اخلاق معلم را سرلوحه رفتار با دانش آموزان و برخورد اسلامی را با شاگردان از سوی معلم یک اصل می داند.
شهید باهنر برجهاد علمی تاکید داشت و می گفت: اسلام اصیل برای گسترش علوم و تشویق به اندیشه تحقیق، تفکر و کاوش های بیشتر، وارد عرصه خواهد شد و ما در آینده محیط بهتری برای تلاش های علمی خواهیم داشت.
باهنر تربیت نسل آینده را مهم برشمرد و تاکید داشت: آیا وقت آن نرسیده که بدانیم در مقابل انقلاب، رسالت بزرگی داریم، مسئولیت هایمان زیادتر شده و وظایف بیشتری داریم.
به گفته او، انقلاب و شکوفایی آن، رسالت ساختن و پرداختن و پیراستن فرزندانمان را به عهده ما گذارده است.
شهید باهنر با توصیه به نسل جوان می گفت: امروز هم انتظار از این نسل پاک و معصوم می رود که خودش را از آلودگی حفظ کند و بداند که سم پاشی هایی در جامعه وجود دارد. در جبهه های محروم کوشا باشند و خود را بسازند و آماده کنند برای اداره آینده جمهوری اسلامی، که آینده تاریخ نگران این نسل هوشیار انقلابی است./ایرنا-رضا رضایی مجد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.