کد خبر : 17672
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹

گزارش دادگاه رسیدگی به پرونده جعبه سیاه بابک زنجانی

قاضی صلواتی: منفرد به اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی متهم است

قاضی صلواتی: منفرد به اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی متهم است

نماینده حقوقی شرکت ملی نفت روز دوشنبه در ابتدای جلسه رسیدگی به اتهامات منفرد معروف به جعبه سیاه فعالیت های بابک زنجانی به ریاست قاضی صلواتی با قرائت شکایت اظهار داشت: شکایت شرکت ملی نفت در تاریخ اول دی سال ۹۴ به همراه تمام مدارک مبنی بر اتهامات متهمان به دادگاه ارائه شده است؛ بنابراین

نماینده حقوقی شرکت ملی نفت روز دوشنبه در ابتدای جلسه رسیدگی به اتهامات منفرد معروف به جعبه سیاه فعالیت های بابک زنجانی به ریاست قاضی صلواتی با قرائت شکایت اظهار داشت: شکایت شرکت ملی نفت در تاریخ اول دی سال ۹۴ به همراه تمام مدارک مبنی بر اتهامات متهمان به دادگاه ارائه شده است؛ بنابراین پس از مشخص شدن نقش آقای علیرضا زیبا حالت منفرد در راستای فرایند مجرمانه اقدامات بابک زنجانی و سایر شرکا، وکلای شرکت HK وابسته به شرکت ملی نفت در تاریخ ۱۲ دی ۹۴ شکایت لازم را دائر بر کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت به مرجع قضایی تقدیم کردند.
وی افزود: از دیگر اتهامات این فرد که نسبت به آن شکایت شده است جرم جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK بوده که این اقدام از سوی متهم محرز است. شرکت مالزیایی با مالکیت آقای فلاح هروی و آقای زنجانی در منطقه لاب‌وان مالزی ثبت شده بود و این افراد با شرکت HK وابسته به شرکت ملی نفت در سال ۹۱ در خصوص خرید و فروش ۳ محصول بر پایه نفت به انعقاد ۱۱ قرارداد اقدام می‌کنند.
نماینده حقوقی شرکت ملی نفت توضیح داد: منفرد از عملیات‌های مجرمانه زنجانی اطلاع و به آن علم داشته به طوری که این متهم در اظهارات خود گفته است شرکت SCT یک شرکت صوری بوده که در مالزی ثبت و برای اقدامات کلاهبردارانه از نام این شرکت استفاده می‌شده است. منفرد از اقدامات مجرمانه زنجانی بااطلاع بوده است
وی ادامه داد: متهم گفته در راستای جابجایی حواله‌ها اقدام به ثبت چند شرکت صوری در مالزی کرده بودیم. این متهم بابت جابجایی هر حواله‌ ۶۵ یورو از شرکت ملی نفت دریافت می‌کرده است. همچنین فلاح هروی در اقاریر خود گفته است که ۹۰ درصد منابع آقای زنجانی که حواله می‌شد، از حساب منفرد می‌رفته است چون وی در هیات حسابرسی بانک FIIB عضو بوده است.
نماینده حقوقی شرکت نفت اضافه کرد: همچنین شرکت ایزو توسط منفرد تأسیس شده و از طریق این شرکت اقدام به واسطه‌گری بین بانک‌های مختلف می‌کرده است و بنابر اظهارات مهدی شمس این متهم نقش اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره‌سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار توانسته است پول کسب کند.
وی بیان داشت: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه در جهت نشان دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است.
این متهم یک نفتکش را خریداری کرده که با نام نخست وزیر دومینیکا در حال حاضر و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت افزود: اقدامات این متهم در بردن اموال شرکت ملی نفت از طریق کلاهبرداری به روش تأسیس شرکت‌های کاغذی، همکاری و فعالیت با بابک زنجانی و اقدام به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK، اخذ پورسانت‌های کلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگی و مجازات متهم را دارم.
وی گفت: همچنین درخواست پرداخت اصل کلیه محصولات، پرداخت کلیه پورسانت‌ها و خسارات وارده از هر حیث و ضبط کلیه اموال این متهم را دارم.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت افزود: با توجه به اینکه شکایت جعل و استفاده از سند مجعول این متهم هنوز تعیین تکلیف نشده است، درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم را تا پایان دادرسی دارم.

* منفرد از محل ذخیره سازی محصولات نفتی ۷۰ میلیون دلار کسب کرد
وی گفت: علیرضا زیبا حالت منفرد نقش اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره‌سازی محصولات نفتی داشته و در این راستا توانسته است حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار پول کسب کند.

* منفرد: تا سوم راهنمایی درس خوانده ام
علیرضا زیباحالت منفرد معروف به جعبه سیاه بابک زنجانی در سومین جلسه محاکمه خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی اظهار کرد: متولد سال ۱۳۵۲ دارای دو فرزند و تحصیلات سوم راهنمایی و مقیم مالزی و دومنیکا هستم.
وی خود را فاقد سابقه کیفری منجر به صدور دانست و درخصوص نحوه آشنایی خود با بابک زنجانی گفت: در سال ۸۴ برای تحصیل فرزندانم به مالزی مهاجرت کرده و فعالیت اقتصادی خود را به آنجا منتقل کردم. در مالزی به کار دکوراسیون مشغول شدم و از همین رو توانستم به منازل مقامات مالزی رفته و با آنها ارتباط بگیرم.
زیباحالت خاطرنشان کرد: در سال ۸۹ به همراه یک مشاور عالی نخست وزیر مالزی سفری به ایران داشتم و به کیش رفتیم. در کیش توسط یکی از دوستان به زنجانی معرفی شدم و در جلسه‌ای، زنجانی گفت به تاسیس صرافی و بانک در مالزی نیاز دارد. در آن مقطع هیچ اطلاعی از فعالیت‌های بانکی در ایران و خارج از ایران نداشتم.
وی اضافه کرد: پیش از این زنجانی توسط وکلای خود در مالزی برای تاسیس بانک اقدام کرده بود اما توانسته بودند شرکت آی وان تو آی وان را تاسیس کنند.
زیباحالت منفرد گفت: پس از بازگشت به مالزی پیشنهاد خرید بانک fiib را که در منطقه لاوان بود و هیچ گونه فعالیتی نداشت، ارائه کردم و بلافاصله پس از ارسال مدارک با استقبال زنجانی مواجه شد.
متهم گفت: در شرکت آی وان تو آی وان هیچ سمتی نداشتم. زنجانی در ادامه بانکی را در تاجیکستان و شرکت اس سی تی بنکرز را در اربیل عراق تاسیس کرد اما مشکل تابعیت پیدا کرد که با گرفتن اقامت دبی، این مشکل حل شد.
وی با بیان اینکه زنجانی هیچ صحبتی بابت حق‌الزحمه نکرده بود، افزود: چند وقت بعد، زنجانی ۲ میلیون رینگت معادل ۶۰۰ میلیون تومان به عنوان حق‌الزحمه پرداخت کرد.
زیباحالت منفرد اضافه کرد: از آن به بعد زنجانی، بانک fiib را در اختیار وکلای خود قرار داد و عملا کار دیگری با من نداشت.
متهم با بیان اینکه اصلا در شعبه بانک بابک زنجانی حضور نداشته است، گفت: با گذشت هر روز، ارتباط تلفنی زنجانی با من بیشتر شد زیرا دنبال اخذ مجوز برای نصب سرورهای سوئیفت بود اما بعد از مدتی مشخص شد حتی در صورت داشتن سوئیفت نیز امکان ارسال آن وجود ندارد زیرا تمام پول‌هایی که یک طرف آن شرکت ایرانی بود، در راستای تحریم‌ها بلوکه می‌شد؛ بنابراین به جای درج نام شرکت‌های ایرانی در پیش فاکتورها، چندین شرکت در مالزی ثبت شد تا ردی از ایران و شرکت‌های ایرانی به‌جا نماند و با این اقدام تحریم‌های ظالمانه اتحادیه‌ اروپا و آمریکا بلااثر شد.
وی اضافه کرد: البته ریسک موجود در این کار به حدی شدید بود که ممکن بود تمام اعتباراتی که در مالزی و همچنین در عرصه بین‌المللی به دست آورده بودم، از دست بدهم.
متهم توضیح داد: حتی ممکن بود در زندگی فرزندانم که در اروپا تحصیل می‌کردند، تأثیر داشته باشد اما به لحاظ معنوی احساس غرور و افتخار می‌کردم که در میدان جنگ اقتصادی خط‌ شکن بودم این در حالی بود که من از اقدامات آقای بابک زنجانی خبر نداشتم و سرورهای سوئیفت نیز از طریق خانم مهربانی در تهران اداره می‌شد.

* منفرد: زنجانی مورد وثوق وزیر نفت و نمایندگان وقت بود
علیرضا زیباحالت منفرد اظهار کرد: اعتراف می‌کنم در کشوری غیر از وطنم و به نفع وطنم ممنوعیت‌های ناشی از تحریم‌ها را نقض کردم.
در واقع توانمند بودم که در راستای خدمت به وطن در مسیری قرار گرفتم که آن را امروز دکترین تحریم می‌نامیم. چگونه به من اتهام کلاهبرداری می‌زنند در صورتی که زنجانی برای پیدا کردن بانک در زمان تحریم مورد وثوق وزیران وقت و برخی از نمایندگان مجلس بود.
متهم ادامه داد: من با اعتماد به اینکه بابک زنجانی در حال دورزدن تحریم‌های بین‌المللی است و مورد وثوق است، این اقدامات را انجام دادم.
زیباحالت اضافه کرد: به هیچ عنوان نیتی جز آنکه عرض کردم نداشتم. متأسفانه آنچه بازپرس بنده از آن به عنوان تحصیل مال از طریق نامشروع ارائه کرده، دستمزد بوده است.
وی گفت: در خصوص آگاهی اینجانب از اقدامات بابک زنجانی که یکی از دلایل اتهامی بنده است لازم به توضیح است که در زمان همکاری با بابک زنجانی تماسی از شرکت نیکو با من گرفته شد و از من خواستند تا به آنجا بروم که در ادامه یک فقره ال‌سی به مبلغ ۳۳۰ میلیون یورو به من نشان دادند. به محض مشاهده ال‌سی متوجه شدم که به هیچ عنوان چنین رقمی گشایش اعتبار نشده است. در ادامه تماسی از بابک زنجانی دریافت کردم که به من گفت «پایت را از گلیمت دراز نکن» که من در پاسخ گفتم من با اجازه و همکاری شما به آنجا رفتم.
زیباحالت مدعی شد: اطلاع‌رسانی‌ام از جعلی بودن ال‌سی مذکور سبب کدورت با زنجانی شد و پیامک‌های پی در پی وی با عناوین خائن و خیانتکار را دربرداشت که پس از آن دیگر با زنجانی ارتباطی نداشتم.
متهم اخلال در نظام اقتصادی گفت: در خصوص ال‌سی مورد اشاره طرف سوال واقع شدم و بدون هیچ چشم‌داشت و الزامی موضوع را بیان داشتم چنانچه در خصوص مطلب دیگری که پی به عدم اصالت آن می‌بردم، قطعاً اطلاع رسانی می‌کردم.
وی درباره شکایت شرکت ملی نفت نیز اظهار داشت: سوال اینجاست که آیا سندی بوده که با آقای زنجانی به امضا رسانده باشند و من هرگونه مشارکت در آن داشته باشم یا قراردادی با بنده داشتند؟ اصلاً شرکت نفت مرا می‌شناسد یا دیده که شکایت کرده‌ است؟
همدست بابک زنجانی در خصوص ثبت شرکت ایزو و تهیه دو بندر نفتی در چین گفت: هیچ کشوری چه در تحریم و چه غیر از آن به خاطر بوی بسیار بد میعانات گازی و به دلایل زیست محیطی و خطراتی که دارد، حاضر به اجاره دادن اموال برای آن نبوده و نیست که در موضوع سانچی نیز شاهد بودیم که چه حادثه‌ای در پی انفجار میعانات گازی رخ داد.
وی توضیح داد: یک شب حدود ساعت سه بامداد به وقت مالزی شماره‌ای ناشناس از سوئیس با من تماس گرفت که آقای زنجانی بود و گفت که برای ۵ فروند نفتکش معادل ۱۱ میلیون بشکه باید مخازن تهیه کنید که گفتم اصلاً سررشته‌ای از نفت ندارم که زنجانی هم گفت هیچ اطلاعات و سررشته‌ای در این خصوص ندارد.
زیباحالت ادامه داد: به هر حال قول پیگیری دادم اما با پاسخ منفی مقامات مالزی مواجه شدم و علتی که مطرح می‌کردند مربوط به مسائل زیست محیطی بود.
همدست بابک زنجانی اظهار کرد: موضوع را فوراً به اطلاع بابک زنجانی رساندم غافل از اینکه وی قراردادی در این خصوص امضا کرده و بر اساس توانایی‌های من در مالزی زیر بار این قرارداد رفته بود که نهایتاً موفق شدم در چین این اقدام را انجام دهم.
زیباحالت منفرد گفت: در ابتدا بابک زنجانی اختیار تفویض قرارداد میعانات گازی را به شرکت HK داده بود اما صاحبان مخازن به خاطر تحریم بودن HK نپذیرفتند و به همین خاطر شرکت دیگری به نام پترومستر آوردند و قرارداد را با این شرکت تنظیم کردند و عملاً ۱۱ میلیون بشکه از ید بابک زنجانی خارج و در اختیار مدیرعامل و رئیس وقت HK قرار گرفت.
وی در ادامه ارائه دفاعیات خود در سومین جلسه محاکمه‌اش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی اظهار کرد: در هیچ یک از جلسات بابک زنجانی با شرکت‌های نفتی نبوده‌ام و صرفاً در راستای کمک به کشور و برای دورزدن تحریم‌ها به جابجایی و ذخیره سازی محموله‌های نفتی اقدام می‌کردم و هیچگونه اطلاعی از قرارداد زنجانی با وزارت نفت نداشته و ندارم.
وی درباره اضافه کردن آب به محمولات نفتی هم گفت: این اتهام صرفاً بر اساس اظهارات مهدی شمس (همدست زنجانی) بوده و دلیل دیگری وجود ندارد.
این متهم افزود: از هشت محموله نفتی فقط نسبت به یک محموله ادعای وجود آب شده است اما هیچگونه مدرک معتبری دال بر این کار وجود ندارد و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد، آن دو کشتی دریافت کننده و تحویل دهنده به هیچ وجه از یکدیگر نباید جدا شوند تا یک مرجع بین‌المللی به این موضوع رسیدگی کند.
زیبا حالت تصریح کرد: این در حالی است که کاپیتان تحویل گیرنده محمولات نفتی چنین ادعایی را مطرح نکرده و پس از بارگیری محموله از کشتی دریافت کننده جدا می‌شود؛ البته شاید مطرح شود پلمپ مخازن شکسته شده که باید گفت هزینه شکستن پلمپ‌ها بسیار بیشتر از آن میزان آبی است که مورد ادعا بوده و به هیچ عنوان ارزش ندارد بخواهند پلمپ را بشکنند.
همدست بابک زنجانی تاکید کرد: قطعا هدف از طرح این ادعا جبران کسری محموله‌ها در جاهای دیگر است که توسط متهمان دیگر سعی شده این اتهام به من نسبت داده شود.
وی توضیح داد: راه برون رفت از تحریم ها این بود که محموله‌های نفتی را روی دریا از یک کشتی به کشتی دیگر منتقل کنیم تا مقصد نهایی محموله‌های نفتی مشخص نباشد. پس از دستگیری زنجانی متوجه شدم خانمی به اسم «یو» که از نفوذ بالایی در کشور چین برخوردار بود، قصد دارد یکی از محموله‌های نفتی ما را که در مخازن چین ذخیره سازی شده بود با ارائه یک قرارداد مشکوک و صرفاً با رسید پرداخت پول از آن مخزن خارج و به جای دیگری منتقل کند.
زیباحالت گفت: با اطلاع از این موضوع بلافاصله با ایران تماس گرفته و این موضوع را با مقامات ایرانی مطرح کردم اما مسئولان وزارت نفت و شرکت نیکو از وجود چنین محموله‌ای اصلا اطلاع نداشتند.
وی اضافه کرد: در نهایت با پیگیری‌های فراوان توانستم این محموله و بار نفتی را از مخازن چینی تحویل گرفته و به شرکت نیکو ارائه دهم./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.