کد خبر : 16972
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵

استاد دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش:

تهدیدات اخیر آمریکا یه ایران جنگ روانی است

تهدیدات اخیر آمریکا یه ایران جنگ روانی است

امیر سرتیپ عباسعلی منصوری آرانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود: نیروهای مسلح ما همچنین بیشترین آمادگی را دارند و برروی تاکتیک های مختلف کار کرده اند و سلاح های متناسب با این تهدیدات را در دست دارند، اما فضا، فضای درگیری نیست و معتقدم رهبران ایران، آمریکا، منطقه خلیج

امیر سرتیپ عباسعلی منصوری آرانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود: نیروهای مسلح ما همچنین بیشترین آمادگی را دارند و برروی تاکتیک های مختلف کار کرده اند و سلاح های متناسب با این تهدیدات را در دست دارند، اما فضا، فضای درگیری نیست و معتقدم رهبران ایران، آمریکا، منطقه خلیج فارس، اروپا و حتی چین و روسیه تمایل به درگیری ندارند.
وی گفت: آنچه که به برجام موضوعیت داد، بیشتر در راستای این بود که نقش سازمان ملل و قعطنامه های این سازمان در رفع تنش ها تبلور پیدا کند، لذا اینکه قعطنامه ۱۹۲۹ ملغی و ۲۲۳۱ جایگزین شد در همین راستا ارزیابی می شود، ایران هم طلایه دار مبارزه با تروریسم و با مواد مخدر بوده است.
وی ادامه داد: شرایطی که در غرب آسیا و منطقه کشورهای اطراف ایران رخ داد و همینطور موضوعیتی که بعد از حمله آمریکا به افغانستان و افزایش ۳۰ برابری تولید مواد مخدر این کشور ایجاد شد، همه این موارد دست به دست هم داد تا ایران و ۱+۵ با موضوعیت هسته ای با همراهی سازمان بین المللی انرژی اتمی برای نظارت بر PMD، مذاکرات برجام را شکل دهند و در نهایت به سرانجام رسید.
عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام، آثار و پیامدهای آن در مجلس نهم با اشاره به خروج ترامپ از برجام در یک سال گذشته خاطر نشان کرد: دولت جمهوری خواهان در آمریکا به دنبال ایجاد تزلزل در سازمان ملل و شورای امنیت بود و قصد داشت ۴ کشور دیگر دارای حق وتو نیز در مسیر آمریکا قرار گیرند که این اتفاق رخ نداد.
وی تصریح کرد: آنچه امروز شاهدیم این است که اروپایی ها هم به تعهدات خود عمل نکردند .
« مسئله مواد مخدر و یا تنش های منطقه ای در خلیج فارس یا غرب آسیا به دلیل اینکه منطقه بسیار حساس، ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک و از نظر سیاسی و اقتصادی هم بسیار مهم است و می تواند تاثیرات فراوانی در گام اول روی اروپا بگذارد چون منطقه اروپا تنش پذیر است.»
منصوری آرانی با اشاره به اینکه در این جنگ چه جنگ اقتصادی و چه نظامی، خسارت های فراوانی به اروپا وارد می شود، اظهار داشت: حتی طالبان و داعش تاکنون تلفات زیادی به اروپایی ها وارد کرده اند و بیشترین مهاجرت ها به گروه های تروریستی از سوی جوانان غربی بود ، بیشترین بازگشت را به سرزمین اصلی خود یعنی اروپا را داشتند و امروز به عنوان بمب های متحرکی هستند که امنیت را در کشورهای اروپایی به خطر انداخته اند.
وی به تولید گسترده مواد مخدر در افغانستان و استان هیرمند این کشور اشاره کرد و ادامه داد: اگر سدی در برابر ترانزیت مواد مخدر وجود نداشته باشد، مواد مخدر به سمت اروپا گسیل خواهد شد و بنابراین اگر اروپا در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شده بخواهد خود را کنار بکشد، اولین قربانی خواهد بود، به همین دلایل در مذاکرات وارد شدند و سعی در حفظ برجام دارند و می دانند که قربانی اول موضوع مواد مخدر و تنش های منطقه ای و اقتصادی هستند.
این استاد علوم استراتژیک دانشگاه نظامی ارتش (دافوس) تصریح کرد: اگر تنشی در خلیج فارس شکل گیرد یا اگر سدهای مواد مخدر شکسته شود، قطعا اولین قربانی های آن اروپایی ها خواهد بود و معمولا بعد از هر تنش نظامی، سیل مهاجرت ها رخ خواهد داد و این سیل مهاجرت ها می تواند دامن اروپایی های را بگیرد.
وی گفت: ما و اروپا در سختی ها و مشکلات، همزاد هستیم و تاثیرات و مشکلات ما به صورت یکسان است ، اروپا باید نقش بارزتری را ایفا کند و اجازه ندهد آمریکا تنش را به سوی اروپا سوق دهد .
« این موضوع نشان می دهد که آمریکا با اروپایی ها وارد مبارزه شده و لذا بین ما و اروپا در تنش های اقتصاد و مواد مخدر و بحث تروریست ها اشتراک منافع داریم و به همین دلیل ما بیشترین تلاش را برای دفع ترور در منطقه داشتیم. »

**آمریکا برآورد نظامی از توان جنگی ایران دارد
نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس نهم با طرح این سوال که آیا منطقه خلیج فارس صحنه ای برای درگیری خواهد شد؟ افزود: اگر درگیری نظامی در خلیج فارس رخ دهد این درگیری بین دو کشور ایران و آمریکا نخواهد بود و بطور یقین شرایط ژئوپلیتیکی خلیج فارس ایجاب می کند که جنگ منطقه ای یا یک چالش جهانی و فرامنطقه ای رخ دهد و به همین دلیل کشورهای اروپایی می دانند در این قضیه وادار به مداخله می شوند، سعی می کنند اقداماتی انجام داده و اجازه اقدام نظامی را ندهند.
وی با بیان اینکه آمریکایی ها نیز در حال رصد و یا در اصطلاح نظامی، « برآورد نظامی» شرایط منطقه هستند، گفت: اگر قرار باشد در خلیج فارس جنگی رخ دهد این تنش یا چالش، یک درگیری بسیار مهیبی خواهد بود و آمریکایی ها می دانند ما چه سلاح، تاکتیک ها، روح جنگندگی و عمق استراتژیکی داریم و قطعا نظامی های آمریکایی به سیاسیون خود توصیه می کنند که از هرگونه درگیری در خلیج فارس اجتناب کنند البته جنگ روانی در رفتارها، حرکات، اعزام ناوها موضوعیت دارد.
استاد دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش ادامه داد:آمریکا سعی خواهد کرد بالاترین استفاده را از جنگ روانی ببرد اما با توجه به راهبرد نظامی، عده و ادوات نظامی ما، از برخورد نظامی پرهیز خواهد کرد و اروپایی ها با توجه به توضیحات داده شده، اجازه چنین اقدامی را نمی دهند چون قطعا این جنگ از مرزهای کشور ما خارج خواهد شد و کل منطقه غرب آسیا و یا دنیا را در برخواهد گرفت اما اقدامات اخیر آمریکا فقط جنگ روانی است.

**قطر سعی در کاهش بحران دارد
وی با اشاره به سفر تایید نشده امیر قطر و توقف چند ساعته وی در تهران اظهار داشت: قطر نشان داده که در سال های اخیر رفتارهای هوشمندانه انجام داده و در شرایطی که کاملا محاصره بود، ایران به این کشور کمک کرد و از محاصره خارج شد به همین دلیل مواضع دوستانه ای که با ایران دارد.
امیر سرتیپ منصوری آرانی اظهار داشت: این ایران بود که تمامی راه های زمینی و هوایی و دریایی خود را باز کرد و از بحران ایجاد شده نجاتش داد. قطر می داند که تا ابد همجوار ما است و پاسخ این محبت ما را نمی تواند با جا دادن به دشمن ما جوابگو باشد، لذا سعی می کند که در این بین به گونه ای رفتار کند که عاقلانه باشد و سعی در میانجیگری میان دو طرف و یا سعی در کاهش تنش ها دارد.
وی با بیان اینکه زمانی که عمان دچار بحران بود ایران به آنها کمک کرد، گفت: عمانی ها بیش از ۴۰ سال است که مدیون ایرانی ها هستند و در گذشته نزدیک هم که به قطری ها کمک کردیم آنها مدیون ما شدند، لذا این رفت و آمد امیر قطر به ایران و گفت وگوهای بین ایران و قطر در راستای ارایه اطمینان از سوی این کشور است که هرگز قطر مکانی برای استفاده دشمنان ایران نخواهد بود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم افزود: شرایط منطقه ای خلیج فارس و امکانات و تجهیزاتی که ایران دارد نشان دهنده درگیری بین دو خاکریز نیست بلکه شرایط فعلی جنگ بین دو کشور نخواهد بود بلکه فراتر از منطقه است، بنابراین دنیا و حتی خود آمریکایی ها پذیرش جنگ جدید را ندارد و در صورت جنگ، خسارت ها صدها برابر بدتر از اتفاقی خواهد بود که بین آمریکا و عراق ایجاد شد.
وی با اشاره به اینکه آمریکا برای حمله به عراق مجوز سازمان ملل را گرفت ادامه داد: در موضوع برجام همه آمریکا را مقصر خروج از برجام می دانند و کشورهای حوزه خلیج فارس هم سعی خواهند کرد جنگی رخ ندهد و حتی کشورهای اروپایی نیز به دنبال درگیری در خلیج فارس نیستند، چون حتی ممکن است دامن خود آنها را بگیرد و همه این موضوعات در کنار هم این خروجی را دارد که جنگی رخ نخواهد داد و بیشتر فضای روانی است و سعی می شود از این فضا بیشترین بهره را ببرند./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.