کد خبر : 18150
تاریخ انتشار : جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸

تاکید رهبران عراق بر پایبندی آمریکا به برجام برای پایان بحران در منطقه

تاکید رهبران عراق بر پایبندی آمریکا به برجام برای پایان بحران در منطقه

چند تن از رهبران سیاسی در عراق پنجشنبه شب طی سخنانی در مراسم سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بدر این کشور، ضمن هشدار نسبت به پیامدهای خطرناک تنش های جاری در منطقه، بار دیگر بر ضرورت حل مسالمت آمیز از طریق پایبندی به تعهدات بین المللی و گفت و گو در چارچوب آن پافشاری

چند تن از رهبران سیاسی در عراق پنجشنبه شب طی سخنانی در مراسم سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بدر این کشور، ضمن هشدار نسبت به پیامدهای خطرناک تنش های جاری در منطقه، بار دیگر بر ضرورت حل مسالمت آمیز از طریق پایبندی به تعهدات بین المللی و گفت و گو در چارچوب آن پافشاری کردند.
‘نوری المالکی’ نخست وزیر اسبق عراق، دبیرکل حزب الدعوه و رهبر ائتلاف انتخاباتی دولت قانون طی سخنانی در این مراسم، گفت: اگر جنگی اتفاق بیفتد کسی از آسیب های آن مصون نخواهد بود، بنابر این هیچکس نباید بی تفاوت بنشیند و همه کشورها باید برای حل این بحران تلاش کنند.
وی گفت: مقامات ایرانی بارها تاکید کرده اند که دنبال درگیری نیستند اما از منافع ملت ایران در چارچوب عرف و قوانین بین المللی و معاهدات بین المللی نیز دست بر نمی دارند.
نخست وزیر اسبق عراق تاکید کرد: سیاست عراق عدم مداخله در امور دیگران و عدم اجازه به دیگران در امور داخلی خود است و بر همین اساس نیز اجازه استفاده از خاک خود را برای تعدی به همسایگان نخواهد داد.
المالکی با اشاره به این که عراق باسیاست فشار و تحریم اقتصادی علیه ملت ها مخالف است، افزود: همه کشورها از جمله عراق باید برای وساطت جهت حل بحران میان تهران و واشنگتن تلاش کنند.
وی بهترین راه حل بحران جاری را بازگشت به معاهدات و قوانین بین المللی و گفت و گو در چارچوب آن دانست و گفت: تجربه نشان داده است که با تحریم اقتصادی نمی توان ملت ها را به زانو درآورد.
‘سید عمار حکیم’ رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در سخنانش، بحران جاری در منطقه را چالشی برای همه کشورها بویژه برای عراق دانست و گفت: همه باید برای جلوگیری از تشدید اوضاع تلاش کنند.
وی سپس اولویت های پنجگانه ای که پیشتر در این خصوص پیشنهاد کرده بود، بار دیگر مورد تاکید قرار داد.
حکیم گفت: درحالی که تنش در منطقه رو به افزایش است و همه نگران اوضاع و نتیجه اختلاف و درگیری آمریکا و ایران هستند، بالاترین اولویت در سیاست خارجی عراق باید تلاش برای جلوگیری از بروز جنگ در منطقه باشد.
به گفته رهبر جریان حکمت ملی عراق، دومین گام در این زمینه خاموش کردن افراد تندرو در همه طرف هاست چرا که برخی در حال دمیدن در این آتش هستند و تنش را افزایش می دهند درحالی که در شرایط کنونی باید برای کاهش تنش و نه افزایش آن تلاش کرد.
حکیم افزود: شعار ما این است که عراق، منافع عراق و منافع ملی این کشور در اولویت است و باید بعنوان گام سوم مبنای انتخاب مسیر و قطب نمای حرکت ما باشد و منافع ما اقتضا می کند که جنگی در منطقه اتفاق نیفتد و این مساله به روش های مسالمت آمیز حل شود.
وی گام چهارم و پنچم را به ترتیب خودداری از تبادل اتهامات و خائن دانستن یکدیگر که باعث تفرقه در داخل عراق می شود و همچنین راهبرد میانجیگرایانه عراق میان ایران و آمریکا ذکر کرد.
حکیم گفت: عراق روابط خوبی با ایران و آمریکا دارد و باید برای ایفای نقش میانجی واقعی میان دو طرف برای جلوگیری از بروز جنگ اقدام کند.
‘هادی العامری’ دبیرکل سازمان بدر نیز در سخنان خود، از آمریکا خواست نیروهایش را از منطقه خلیج فارس خارج کند و دست از سیاست نظامیگری در این منطقه بردارد.
رئیس ائتلاف انتخاباتی الفتح در ادامه بر ضرورت تلاش برای جلوگیری از بروز درگیری در منطقه تاکید کرد و گفت که اگر اتفاقی بیفتد، عراق بزرگترین بازنده آن خواهد بود و به همین دلیل هیچ راهی جز جلوگیری کردن از بروز جنگ نداریم.
العامری سیاست های سبک سرانه و جاهلانه آمریکا در فشار و تحریم اقتصادی ملت ایران را رد کرد و گفت که برای عبور از این مرحله ابتدا باید جلوی بروز درگیری را گرفت و سپس با بازگشت به تعهدات و توافقات بین المللی به حل و فصل مسائل اقدام کرد.

** رئیس پارلمان عراق: عقلای منطقه برای کاهش تنش اقدام کنند
‘محمد الحلبوسی’ رئیس پارلمان عراق نیز در سخنانی از عقلای منطقه خواست برای یافتن راه حل های فوری برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه اقدام کنند چرا که به گفته وی پیامدهای هر گونه درگیری در منطقه به دورترین پایتخت هایی که خود را از بحران دور تصور می کنند نیز خواهد رسید.
وی افزود: امنیت منطقه امری یکپارچه است و نمی توان آن را به شکل جزیی نگریست، بر این اساس همه کشورها باید برای تقویت ثبات و امنیت در این منطقه تلاش کنند.
گفتنی است این تحولات همزمان با افزایش اقدامات تحریک آمیز و تهدیدات آمریکا علیه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی کشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق از جمله با هدف افزایش فشارها به عراق برای همراه کردن این کشور با سیاست های ضد ایرانی گروه ب، صورت می گیرد.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریک آمیز مقامات آمریکایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این کشور نسبت به تبعات خطرناک نقض حاکمیت عراق از سوی آمریکا و پیامدهای وخیم افزایش تنش ها برای عراق و کل منطقه هشدار می دهند.
سازمان بدر متشکل از مجاهدان عراقی مخالف رژیم دیکتاتوری بعث عراق بود که دیروز پنجشنبه مراسم سی و هشتمین سالروز تاسیس آن برگزار شد.
سپاه بدر با عبور از روندی تکاملی از یک گردان به سپاه در طول دفاع مقدس علیه رژیم بعث صدام جنگید و نقش مهمی در موفقیت های آن ایفا کرد و در حال حاضر دبیرکلی آن بر عهده هادی العامری است./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.