کد خبر : 18525
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲

باغ‌کـُشی به نفع برج سازی در تهران

باغ‌کـُشی به نفع برج سازی در تهران

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است. ** نابودی

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** نابودی باغات تهران؛ از شهرداری دوران قالیباف تا هم اکنون

وبگاه «خبرآنلاین» با بیان اینکه «باغ‌کُشی در دوره جدید مدیریت شهری، قدمتی ۲۰ ساله دارد»، نوشت: باغ ها در تهران رو به نابودی می‌روند، دلیل آن هم بسیار ساده است: ارزش زمین در تهران، نجومی شده‌است و هر صاحب باغی را ترغیب می‌کند به جای نگهداری از درختان، در زمین خود، برج بسازد و با قیمت‌هایی که سر به فلک می‌کشد، به مردم بفروشد. از یک باغ چند تومان عاید صاحب آن می‌شود وقتی برج ساخته شده در زمین باغ، متری تا ۵۰ میلیون تومان ارزش دارد؟

بلای نابودی باغات تهران، تنها در دوره ۱۲ ساله حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، بر سر پایتخت نازل نشد، نمونه نابودی باغات را حتی هم اکنون هم می توان در تهران دوره پساقالیباف هم جستجو کرد. رسانه ها هفته گذشته اعلام کردند مجوز ساخت در یک باغ ۵ هزار متری متعلق به اسرافیل روحی که گفته می‌شود از نزدیکان یکی از اعضای سابق شورای شهر تهران واقع در منطقه ۵، بلوار عدل، خیابان بهار، ۲۱آبان ماه ۱۳۹۷ از سوی شهرداری منطقه ۵صادر شده است.

آنطور که اسناد منتشر شده نشان می دهد شهرداری منطقه ۵ واقع در غرب تهران، هیچ گونه استعلام و اخذ مجوزی از کمیسیون ماده ۷ باغات، بابت جابجایی و قطع درختان نکرده و استعلام فضای سبز به زمان قبل از پایان کار موکول شده است. آنطور که گزارش ها نشان می دهد در این باغ بیش از ۱۰۰ اصله درخت با محیط بن بیشتر از ۱۰۰ سانتی متر قطع و چند نهال جایگزین آن‌ها شده است. خبرها می گوید از معاون شهرسازی منطقه ۵ که این مجوز را صادر کرده، ماه‌ها است که خبری نیست.

* تغییر کاربری سیستماتیک باغات در تهران

واقعیت این است که جز عملکرد موردی شهرداری در اعطای مجوز ساخت و ساز در باغات تهران، بسیاری از تغییر کاربری ها به صورت سیستماتیک و بر اساس طرح تفصیلی بوده است. اطلاعات موجود طرح تفصیلی نشان می دهد طرح تفصیلی مربوط به باغات منطقه ازگل، طرشت و کن که اکثرا در پهنه، R۱۲۱ (مسکونی) واقع شده اند و با این مجوز اکثر باغات این مناطق تغییر کاربری پیدا کرد و به منطقه مسکونی تبدیل شد.

در دوره قالیباف، نابودی باغات به اندازه ای شتاب گرفته بود که حتی مجلس هم خود را مجبور به ورود به موضوع دانست. در ۹ مهرماه ۹۳، کمال الدین پیرموذن عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست در مجلس با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به حفظ باغات در کشور، گفت: بر اساس خبرهای موثقی که به دست رسیده در برخی باغات تهران درختان تنومند برای احداث هتل قطع شده که بر این اساس قرار است از شهردار تهران دعوت کرده تا توضیحاتی را ارایه کنند.

* تداوم نابودی باغات در دوران پساقالیباف

پس از نابودی گسترده و نظام مند باغات تهران و تبدیل آنها به خانه و برج و پاساژ، در دوره شورای شهر پنجم، روند دست درازی به طبیعت سبز تهران همچنان ادامه داشت. آنطور که در ۲۰ شهریور ۹۷، علی اعطا عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر گفته است: در دهه اخیر ۴۳۰ قطعه زمین که باغ بوده‌اند پروانه ساخت گرفته‌اند. به ازای صدور پروانه در این تعداد باغ تعداد ۱۳۰ هکتار از باغات تهران به زیر ساخت رفته‌اند.

سخنگوی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه ما به ازای ۱۳۰ هکتار باغ که به زیر ساخت فرستادیم، صرفا یک درصد درآمد ناشی از صدور پروانه را کسب کردیم، اظهار کرد: در این شرایط نابسامان که شهرداری در حوزه مالی با آن مواجه است، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که راهکار اصلی تملک باغات باشد.

* پروانه نابودی ۶۲ باغ در روز درخت‌کاری

در روز ۱۵ اسفند ۹۷، همزمان با روز درخت‌کاری، شورای شهر تهران مجوز نابودی ۶۲ باغ بزرگ مقیاس را صادر کرد. افشین حبیب زاده، معاون نظارت شورای شهر تهران در توجیه این مصوبه شورای شهر گفت: اعضای شورای شهر مجبور بودند بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنند، از زمان لغو مصوبه برج باغ و متوقف شدن ارائه‌ پروانه تا امروز، ۵۷۰ باغ درخواست صدور پروانه دادند که تنها استفساریه در مورد تعیین تکلیف ۶۲ پرونده‌ای بود که قبل از اسفندماه تشکیل شده و عوارض خود را به صورت کامل و سیستمی پرداخت کرده بودند که تنها پرینت پروانه ساخت مانده بود و لذا حقوق مکتسبه برایشان ایجاد شده بود اما از آن زمان تاکنون کارشان خوابیده بود.

** ارسال پرونده ایران به شورای امنیت موضوع انحرافی است/ تلاش آمریکایی ها راه به‌جایی نمی‌برد

پایگاه خبری «تابناک» در گفت‌وگو با علی نجفی خوشرودی، سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس، نوشت: جمهوری اسلامی ایران در نخستین سالگرد خروج دولت ترامپ از برجام گام اول را در راستای اقدام متقابل علیه آمریکا برداشت و سیاست خروج تدریجی از برجام را در پیش گرفت.همین موضوع باعث برخی نگرانی ها در بین بعضی از کشورهای اروپایی شده است به‌طوری که گفته می شود در صورتی که ایران به سیاست خود در راستای خروج گام به گام برجام ادامه دهد امکان بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد.

علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس در خصوص این موضوع اظهار داشت: علیرغم تلاش‌های تیم b و صداهای افراطی درخصوص برجسته کردن گفتمان جنگ در منطقه انجام دادن و در داخل کشور ما نیز تا حدودی بازتاب داشته اما هیچ یک راه به جایی نبرده است و افکار عمومی دنیا موافق سیاست های جنگ‌طلبانه آمریکا نیست و آن را همراهی نخواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس گفت: هرچند که آن‌ها قشون‌کشی‌های خود را ادامه می‌دهند و ناو نظامی به منطقه فرستاده‌اند اما صدای زد جنگ در داخل خود آمریکا به نظر من بیشتر از جاهای دیگر است و از صداهای افراطی و جنگ افروز بیشتر است. البته این وضعیت بهانه‌ای و فرصتی را در اختیار مجتمع‌های بزرگ تولید اسلحه‌ها خواهد داد تا آنها بتوانند مسابقه تسلیحاتی راه بیاندازند و سلاح‌ها و تجهیزات نظامی خود را بروش برسانند.

این نماینده مجلس در خصوص مطرح‌شدن موضوع ایران در شورای امنیت سازمان ملل نیز گفت: به نظر من این موضع هیچ‌گونه وجاهتی ندارد و به نظر من این موضوع یک آدرس غلط است بسیاری از طرفین ایران در برجام عضو شورای امنیت هستند و آنها هم مانند ما برای حفظ برجام تلاش کرده اند و هیچکدام موافق این سیاست ها نیستند و اقدامی هم که ایران تا کنون انجام داده موافق مفاد برجام و سازگاهار حقوق بین الملل بوده و کارهایی بوده که در برجام پیش بینی شده بود.

این نماینده مجلس گفت: ما این حق را داریم که به صورت مرحله‌ای تعهدات خود را تعلیق کنیم و بنابراین این موضوع یک آدرس غلط است و فاقد وجاهت است و کشورهای عضو شورای امنیت نیز موافق این مسئله نیستند ضمن آنکه برخلاف دوره‌های گذشته اقدامات آمریکا اقدامات یک‌جانبه است و تحریم‌ها یک‌جانبه بوده است.

** «ژاپن» و «اتحادیه اروپا» بهترین میانجی‌ها بین ایران و آمریکا هستند / چین و روسیه نمی‌خواهند مشکل ایران و امریکا حل شود / سیاست ترامپ پذیرش میانجی نیست

پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» در گفت و گو با محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه، نوشت: محبعلی درباره ابراز تمایل اخیر عراق برای میانجیگری میان ایران و آمریکا گفت: قبل از اینکه ببینیم عراق توانایی میانجگری را دارد یا نه، دو موضوع مختلف را باید در نظر بگیریم. اول اینکه عراقی ها برای این که کشور خود را وارد این چالش یا دعوای ایران و آمریکا نکنند، سعی دارند حد وسط را بگیرند؛ یعنی هم طرف آمریکا را داشته باشند و هم طرف ایران را داشته باشند. بنابراین فارغ از این که چه اتفاقی بیفتد، یعنی عراق بتواند میانجی باشد یا نباشد، آنها سعی می کنند این سیاست را دنبال کنند که در صورتی که بین ایران و آمریکا اتفاقی افتاد، عراق در میان درگیری نباشد.

* سیاست ترامپ پذیرش میانجی نیست
این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: اصولا سیاست آمریکایی ها در دولت ترامپ پذیرش میانجی نیست. تعدادی از کشورها فقط پیام ها را مبادله و سعی می کنند فضای مثبتی به وجود بیاورند تا امکان بازگشت ایران و آمریکا به فضای دیپلماسی وجود داشته باشد تا همانند موضوع کره شمالی، بتوانند میزبان مذاکرات باشند مانند آنچه در سنگاپور یا ویتنام اتفاق افتاد یا مثلا در گذشته بین ایران و آمریکا در مسقط رخ داد. در واقع، این موضوع مفهومش این نبود که کشورهای مذکور میانجی هستند؛ مفهومش این است که فضا و مکان مناسب را برای مذاکره فراهم می آوردند. شاید آلمان شرایطش فرق کند اما بقیه دولت ها حداکثر می توانند جایگایی مثل عمان، ویتنام یا سنگاپور را داشته باشند.

محبعلی درباره اینکه بهترین میانجی میان ایران و آمریکا کدام کشور می تواند باشد، گفت: بهترین میانجی را باید بر اساس سیاست ها و منافع آن کشورها انتخاب کنیم. در قضیه برجام نشان داده شد که منافع اتحادیه اروپا در این است که در منطقه جنگی اتفاق نیفتد و از تشنج هم سود نمی برد. بنابراین اتحادیه اروپا تلاش دارد که به نوعی مسئله ایران و آمریکا و قضیه هسته ای را حل و فصل کند.

* چین و روسیه میانجی های خوبی نخواهند بود

او ادامه داد: به طور مثال روسیه و چین این ها از این وضعیت سود می برند در عین حالی که سعی می کنند با استفاده از ابزار ایران از امریکا امتیاز بگیرند، ولی میانجی های خوبی نخواهند بود زیرا آنها نمی خواهند مشکل ایران و امریکا حل شود. حل شدن مشکل ایران و امریکا وضعیت را در منطقه تغییر می دهد و فشارها را علیه آنها افزایش می دهد.

* ژاپن و اتحادیه اروپا بهترین میانجی ها هستند

محبعلی تصریح کرد: تنها جایی که می شود گفت جایگاه مناسبی برای میانجیگری میان ایران و آمریکاست، اتحادیه اروپا و همچنین ژاپن از سوی دیگر است. اینها با امریکا رابطه خوبی دارند و از جنگ سود نمی برند و به ضرر ان هاست که مناقشه ایران و امریکا بیش از این اوج بگیرد.

** چرا افزایش سود بانکی به زیان اقتصاد ایران است؟

وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با احمد حاتمی یزد، مدیر اسبق نظام بانکی، نوشت: حاتمی یزد با اشاره به پیشنهادات متعدد در خصوص تغییر مکانیزم تعیین نرخ سود بانکی گفت: این مهم به رغم ضرورت فراوان امکان پذیر نیست و باید توجه داشت در شرایط کنونی پرداخت سود با نرخ فعلی نیز فشاری قابل توجه بر سیستم بانکی وارد می کند.

او در پاسخ به این سئوال که وقتی بانک مرکزی با استناد به کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی را در دوره ای کاهش می دهد، نباید با همان استناد در دوره افزایش تورم، نسبت به بازنگری در نرخ سود بانکی اقدام کند، توضیح داد: وضعیت اقتصادی طوری نیست که بانک‌ها قادر باشند سود سپرده بیشتری را پرداخت کنند چرا که پرداخت این نرخ سود با کارکرد فعلی بانک‌ها همخوانی ندارد.

نرخ سود بانکی در سال ۱۳۹۶ با استناد به کاهش نرخ تورم و ورود آن به محدوده تک نرخی کاهش یافت که در حال حاضر نرخ تورم افزایشی چشمگیر را نسبت به گذشته شاهد بوده است. برخی کارشناسان معتقدند از ایتدا ایجاد رابطه مستقیم میان تورم و سود بانکی اقدامی اشتباه و سئوال برانگیز بوده است که حالا در شرایط کنونی اقتصاد مضرات آن مشخص شده است.

* پرداخت سود بالا ممنوع

مدیرعامل اسبق بانک صادرات با اشاره به اینکه در این شرایط باید بررسی کرد پرداخت سود بانکی به سپرده‌گذاران در این شرایط فراهم است یا خیر؟ توضیح داد: کارکرد سود بانکی در اقتصاد ایران خلق نقدینگی است و تداوم این روند موجبات افزایش نقدینگی را فراهم خواهد کرد.

حاتمی یزد، با اشاره به وضعیت نظام بانکی کشور گفت: نرخ سود بانکی رابطه مستقیم با وضعیت نظام بانکی در کشور دارد؛ به طور کلی بانک‌ها موظف هستند سودی که از محل تسهیلات اخذ می‌کند را به سپرده‌گذاران بپردازد. روند طبیعی در این میان مشکل ساز نیست، مساله جایی به وجود می آید که بانکها قادر نیستند بخشی از تسهیلاتی که به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخته‌اند را بازپس گیرند و اینجاست که توازن به هم می‌ریزد.

او تاکید کرد: حجم مطالبات معوق در سیستم بانکی نیز به رقم قابل توجهی رسیده است و این معضل سال هاست نظام بانکی را آزار می دهد. به گفته وی امروز بخش زیادی از گیرندگان تسهیلات نه اصل و نه فرع پولی که از بانک‌ها گرفتند را نمی پردازند. در این شرایط بانک‌ها به کمبود نقدینگی دچار می‌شوند حال آن که اکنون کشور با بحران افزایش چشمگیر نقدینگی رو به رو شده است. این امر سبب شده تا بانک‌ها دائما از بانک مرکزی استقراض کنند تا قدر باشند سود سپرده‌ها را پرداخت کنند. متاسفانه در این ماجرا بانک مرکزی هم با بانک‌های بدهکار همراهی می کند و این مساله به افزایش نقدینگی می‌انجامد. وی ادامه داد: این وضعیت سبب شده است بعد از بحرانی که از سال گذشته آغاز شده همچنان نقدینگی رو به رشد است. مساله اصلی این است که در ایران خلق نقدینگی از این مسیر به پول پرقدرت تبدیل می شود یعنی هر میزان نقدینگی با ضریب ۶ بر اقتصاد اثر می‌گذارد.

* میراث غیرمجازها گریبان اقتصاد را گرفته است

مدیرعامل اسبق بانک صادرات با اشاره به حجم ۳۳ هزار میلیارد تومانی بدهی این موسسات گفت: با پرداخت این رقم و در واقع افزایش نقدینگی برای تامین منابع بدهی ها، عملا این اقدام نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بر میزان نقدینگی اثرگذاشت. یعنی مردم ابتدا پول خود را گرفتند؛ پولی که پشتوانه واقعی نداشت سپس آن را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کردند. بانکها این منابع را به متقاضیان تسهیلات پرداختند و بعد آنها هم به خرید دست زدند. این چرخه عملا اثر این رقم را ۶ برابر کرد که در اصطلاح بانکی به آن ضریب فزاینده گفته می شود. به گفته وی اقتصاد ایران هنوز در حال پرداخت تاوان بابت پول هایی است که به سپرده گذاران موسسات غیر مجاز پرداخت شد.

این کارشناس بانکی تاکید کرد: متاسفانه این بازی همچنان ادامه دارد و بازی نرخ سود بانکی با تورم مشهود است از این رو امکان تغییر نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد فراهم نیست چرا که بانک‌ها به دلیل ملاحظات غیر اقتصادی و ناتوانی در تسویه با سپرده گذاران خود مجبورند تن به ادامه بازی نرخ سود بانکی بدهند. وی خاطرنشان ساخت: درنتیجه تغییر نرخ سود بانکی زمانی عملی خواهد بود که بانکها بتوانند در صورت تمایل سپرده گذار با او تسویه کنند و هنگامی که چنین امکانی ندارند سعی می کنند رضایت مشتری را به هر شکل جلب کنند ولو با سیاست‌هایی مشکل ساز.

** هشدار جدی؛ «زخم زرد» پایتخت را تهدید می‌کند/ خانه‌های بدون حمام، زخم زرد را به تهران بازمی‌گردانند؟

وبسایت «عصر ایران» در این گزارش تصویری نوشت: بر اساس شواهد تیم خبری عصر ایران، احتمال شیوع زخم زرد از خانه‌های فاقد حمام در محله شوش به دیگر محله‌ها و مناطق وجود دارد. در قلب پایتخت محله‌ای هست که بسیاری از خانه‌هایش حمام ندارند و یکبار از همین محله زخم زرد شیوع پیدا کرد. حالا هوا رو به گرمی می‌رود و خبری از حمام عمومی قدیمی محله هم نیست. خانه های بدون حمام در محله شوش هر بهار و تابستان خطر شیوع بیماری های پوستی را به دنبال دارند.

ساکنان شوش تا پیش از این« زخم زرد» را در بین کودکان و اعضای خانواده خود دیده اند. بیماری که به نظر می رسد دوباره به این محله بازگشته. محله ای که درست همجوار با بازار بلورفروشان تهران قرار دارد…

** ناکامی مجدد عارف در رقابت با لاریجانی/ نماینده نزدیک به پایداری‌ها تنها ۹ رای کسب کرد

وبسایت «خبرآنلاین» در این گزارش آورده است: نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با ۱۵۵ رای از ۲۷۴ رای ماخوذه علی لاریجانی را به عنوان رئیس مجلس در چهارمین سال دوره دهم مجلس شورای اسلامی انتخاب کردند.

گفتنی است محمدرضا عارف که از دیگر کاندیداهای ریاست مجلس بود نیز موفق به اخذ ۱۰۵رای شد. محمدجواد ابطحی هم سومین کاندیدای صندلی هیات رییسه مجلس بود که ۹ رای کسب کرد. ۵ رای باطله نیز در این دور از انتخابات ثبت شد.

از مجلس هشتم که علی لاریجانی از حوزه انتخابیه قم پا به خانه ملت گذشت و در اولین رقابتش با غلامعلی حدادعادل بر کرسی ریاست نشست دیگر تا امروز کسی جز او نتوانسته است در راس قوه مقننه قرار بگیرد. علی لاریجانی امسال هم در رقابت با محمدرضا عارف و محمد جواد ابطحی دو کاندیدای دیگر ریاست مجلس توانست آنها را از گود رقابت خارج کرده و رکورد ۱۲ سال ریاست را به نام خود ثبت کند.

* نگاهی به آرای لاریجانی در ۱۲ دوره انتخابات هیات رییسه مجلس

بیشترین آرایی که لاریجانی در این دوازده سال بدست آورده است مربوط به اجلاسیه های دوم مجالس هشتم و دهم بوده است که آرایش به ۲۳۷ رای رسیده است. کمترین رایی که به نام لاریجانی به گلدان ریخته شده هم مربوط به انتخابات هیات رییسه سال سوم مجلس دهم بوده است که لاریجانی موفق به کسب ۱۴۷ رای موافق از پارلمان شد. او امسال هم در رقابتی که با محمدرضا عارف و محمدجواد ابطحی داشت در نهایت ۱۵۵ رای کسب کرد.

** ابلاغیه سازمان لیگ کجاست؟ / انصراف سپاهان چقدر جدی است؟

وبسایت «پارسینه» در گزارشی با بیان اینکه «ابهام بزرگ جام حذفی را بررسی می‌کند»، نوشت: بعد از اتمام لیگ و قهرمانی پرسپولیس و نایب قهرمانی سپاهان حالا هر دو تیم در نیمه نهایی جام حذفی باید به مصاف هم بروند؛ این دیدار دو روی سکه دارد که در صورت پیروزی شاگردان برانکو این تیم می تواند بعد از ۲۱ سال طلسم دبل یک تیم که اتفاقا دست خودش است را بشکند و یا اینکه شاگردان قلعه نویی با برتری در این دیدار بتوانند حداقل یک جام فصل هجدهم را بدست آوردند.

این مسابقه که به ال‌کلاسیکوی ایران مشهور است همیشه حواشی خاص خودش را داشته و درواقع حاشیه بیش از متن بوده است؛ در دیدار چهارشنبه شب، اما حاشیه به اوج خود رسیده چرا که با ابلاغیه سازمان لیگ مبنی بر اینکه تیم میهمان می‌تواند ۵۰ درصد سکوهای ورزشگاه نقش جهان را در اختیار بگیرد جو بدی را در اصفهان بوجود آورده است چرا که سپاهانی‌ها معتقدند صحبت‌های سازمان لیگ و سعید فتاحی اصلا قانونی نیست و به صورت مکتوب هیچ نامه‌ای به باشگاه‌ها ابلاغ نشده است.

سازمان لیک، اما کوتاه نمی‌آید و با قدرت اعلام کرده که این قانون به تمامی باشگاه‌ها ابلاغ شده است؛ سعید آذری مدیرعامل ذوب آهن هم به دفاع از تیم همشهری خود وارد ماجرا شده و چنین موضوعی را از اساس تکذیب میکند و می‌گوید به هیچ عنوان نامه‌ای مبنی بر حق میهمان در استفاده از ۵۰ درصد سکوهای تیم میزبان برای ما ارسال نشده است.

هوشنگ نصیرزاده که یک سالی است به عنوان مدیرعامل تیم فوتبال ماشین سازی فعالیت می‌کند، اما به عنوان یک شاهد با قاطعیت می‌گوید که فصل گذشته چنین ابلاغیه‌ای به باشگاه‌ها را دیده و حق با سازمان لیگ است! باشگاه پرسپولیس نیز بدون جانبداری از شخص یا گروهی، اعلام کرده تابع قانون است، اما از حق خود در دیدار نیمه نهایی کوتاه نخواهد آمد و اجازه نمی‌دهد سکوهای استقراریافته برای هوادارانش در اختیار سپاهانی‌ها قرار بگیرد.

با بررسی سایت سازمان لیگ، اما به این نتیجه می‌رسیم که در آنجا اثری از آپلود آیین نامه مسابقات جام حذفی وجود ندارد. حجت الله بهمنی مدیر روابط عمومی سازمان لیگ می‌گوید اینکه آیین نامه مسابقات در سایت آپلود نشده دلیل خاصی ندارد و بخش آی تی سازمان لیگ بزودی آن را منتشر خواهد کرد! عدم شفافیت در سازمان لیگ چنین بحرانی را بوجود آورده تا جایی که مسئولان سپاهان و شخص تابش اعلام کردند در صورت اختصاص ۵۰ درصد سکوهای نقش جهان برای تیم میهمان در این مسابقه به میدان نخواهند رفت، چون شورای تامین نمی‌تواند امنیت ورزشگاه را برقرار کند. باید دید در فاصله سه روز تا برگزاری این دیدار حساس که به احتمال فراوان برنده‌ی این دیدار در فینال می‌تواند داماش گیلان را نیز شکست دهد چه اتفاقی رخ خواهد داد.

** بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد

الف در گفت‌وگو با کارشناسان بازار مسکن نوشت: پس از نوسانات ارزی و تلاطم در بازارها، بخش مسکن هم بی‌نصیب نماند و در یک سال اخیر قیمت ها در بازار مسکن نیز به مانند سایر کالاها رشد چشمگیری را داشت در این دوره اغلب مسئولان دولتی تاکید کردند برای سناریوهای مختلف برنامه دارند و با استفاده از سیاست‌هایی اجازه ورود سفته‌بازان به این بازار را نخواهند داد و وعده دادند با تکمیل پروژه مسکن مهر تب تند قیمتی را مدیریت می‌کنند و به دنبال آن مسکن اجتماعی از راه می‌رسد که عامل کنترل قیمت‌ها خواهد شد.

براساس گزارش بانک مرکزی که مربوط به فروردین ماه سال جاری بود متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در تهران در مقایسه با سال گذشته ۱۰۳.۹ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در فروردین ماه امسال به ۱۱۲.۷میلیون ریال رسیده است که این قیمت در مقایسه با ماه قبل ۲.۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این درحالی است که امروز با توجه به نزدیک شدن فصل جابجایی مستاجران و رونق گرفتن بازار مسکن مشاهده می‌کنیم همچنان بی‌ثباتی در این بازار وجود دارد؛ و نه تنها کنترلی در این بازار نیست، بلکه دولتی‌ تا روز گذشته اعلام کردند قصد مداخله مستقیم در این بازار ندارند و تصمیم‌ دارند با سیاست‌های تشویقی و تنبیهی مدیریت بازار را به دست بگیرند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش در حاشیه نشست هیات دولت در خصوص کنترل بازار اجاره بها گفته بود: قرار است لایحه‌ای به مجلس ارائه بدهیم که اگر موجر، اجاره بها را از سقف تعیین شده بالاتر تعیین کند، از او مالیات تصاعدی دریافت خواهد شد. اما اگر از این نرخ پایین‌تر باشد، مشمول معافیت مالیاتی خواهد بود.

* شفافیت در مقابل سوداگری

عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در این زمینه می‌گوید: با توجه به نوسان‌های غیرمعقول در بازار مسکن و اعلام قیمت‌های غیرواقعی به این نتیجه رسیدیم که نرخ‌های واقعی از طریق سامانه اطلاعات بازار مسکن در اختیار مردم قرار گیرد تا به این ترتیب مانع از فعالیت سوداگران در این بازار باشیم. اصولا مداخله مستقیم در تعیین قیمت خرید و فروش یا اجاره‌بها اصولا منطقی نیست و نمی‌توانیم با استفاده از نرخ‌های دستوری مدیریت بازار را به عهده بگیریم، اما با توجه به اهمیت مسکن تصمیم براین است که بتوانیم با شفاف کردن بازار قدرت تصمیم‌گیری به همه بدهیم و مانع از سودجویی گروهی خاص بشویم.

وی با بیان اینکه سیاست دولت اصولا به ورود یا دخالت مستقیم نیست، افزود: در دو مقوله اجاره و خرید و فروش تصمیم براین است که بتوانیم با سیاست‌های شفاف‌سازی، تشویق یا تنبیه شرایط را بگونه‌ای مدیریت کنیم که این نابسامانی از بازار دور شود. استفاده از این نوع سیاست‌ها نه تنها دستاوردهای بهتری خواهد داشت، بلکه بدون ایجاد مقاومت یا شک در بازار امکان اعمال نظارت بیشتر و دقیق‌تر به مسئولان می‌دهد، هرچند ابزار مالیات بهترین و مناسب‌ترین شیوه برای کنترل بازار خرید و فروش یا اجاره است.

محمدرضا رضایی‌کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به نابسامانی بازار مسکن به خبرنگار الف گفت: طی یک سال گذشته تقریبا ۱۰۴ درصد افزایش قیمت در بازار مسکن تجربه شده و نرخ اجاره‌بها در کلان‌شهرها افسارگسیخته شده که این به معنای بی‌توجهی و بدون برنامه بودن دولت است.طبق بررسی‌هایی که در کمیسیون عمران از روند تغییرات بازار مسکن انجام شده به این نتیجه رسیدیم که هیچ برنامه عملی از سوی دولت ارائه نشده و بطور کلی اراده‌ای جدی درباره مدیریت بازار شکل نگرفته است. به گفته وی هربار شاهد تغییرات معنادار در بازار مسکن هستیم و مسئولان دولتی با تکرار حرف‌های گذشته و به حاشیه راندن مشکل واقعی سعی دارند زمان برای خود به دست آورند؛ نکته جالب اینجاست که هنگام بررسی صلاحیت و رای اعتماد وزیر فعلی یکی از دلایلی که مجلس به ایشان رای اعتماد داد مدیریت و برطرف کردن مشکلات بازار مسکن بود، اما ظاهرا در این زمینه هیچ اتفاقی نیافته است.

*با وام ۸۰ میلیون تومانی قدرت خرید ۱۰ متر را دارد!

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: بررسی قیمت‌های فعلی در بازار مسکن و میزان تسهیلات بانک مسکن دقیقا بیانگر این نکته است که هیچ برنامه‌ دقیق و منطقی برای بازار مسکن ارایه نشده و چون فرض کنیم وام ۸۰ میلیونی به همه متقاضیان تعلق بگیرد، این افراد کمتر از ده متر می‌توانند خرید انجام دهند. رضایی‌کوچی ضمن اعلام برگزاری جلسه اضطراری در این زمینه در کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: مسکن و نابسامانی‌های مربوط به آن موضوعی نیست که نمایندگان از کنارش به سادگی عبور کنند و برای همین در اولین فرصت در کمیسیون نشست ویژه‌ای خواهیم داشت تا ضمن بررسی شرایط و شنیدن توضیحات مسئولان مربوطه دراین زمینه تصمیم‌گیری ویژه‌ای داشته باشیم و در صورت لزوم حتی از وزیر مربوطه سئوال خواهیم کرد.

* فعالیت‌های مقطعی فایده ندارد/ منطقی در این بازار حاکم نیست

فرج الله رجبی، رئیس کمیته نظام مهندسی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با الف درباره نابسامانی بازار مسکن در زمینه معاملات و اجاره گفت: برای رفع مشکل مسکن باید سه بخش عمده تولید، عرضه و نظارت را مدنظر داشته باشیم، به این دلیل که اگر فقط به یک بخش توجه داشته باشیم در بخش دیگر آسیب خواهیم دید و دوباره همان دور باطل را طی خواهیم کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به افزایش نقدینگی گفت: اصلی‌ترین عامل نابسامانی در بازار مسکن را می‌توان در افزایش نگران کننده حجم نقدینگی در جامعه دانست؛ به این ترتیب که هربار می‌بینیم این سیل خروشان بازار خاصی را هدف گرفته و آشوبی در آن ایجاد می‌کند که باعث برهم خوردن تعادل اقتصادی در جامعه می‌شود. وعده‌های دولت در بخش مسکن متاسفانه هیچ کدام محقق نشده و بی‌توجهی به تکمیل پروژه مسکن مهر یکباره تقاضای بسیار بزرگی را در بازار مسکن ایجاد کرد که به این سادگی امکان مدیریت و پاسخ دادن به آن را نیست.

* چسبندگی قیمت مسکن به نرخ اجاره/ ۵ میلیون واحد مسکونی لازم است تا بازار به تعادلی نسبی برسد

بیت الله ستاریان، استاد دانشگاه نیز در گفت‌وگو با الف ضمن اشاره به اوضاع آشفته بازار مسکن گفت: با توجه به عقب‌ماندگی‌های گذشته در بازار مسکن هم اکنون نزدیک به ۵میلیون واحد مسکونی در ایران لازم داریم تا بازار به تعادلی نسبی برسد، اما نکته مهم‌تر این است که برای تامین این تعداد واحد مسکونی حداقل ۴ سال زمان لازم داریم که علاوه بر طولانی‌تر بودن از عمر دولت می‌بینیم تا رسیدن به این تولید باز کمبود طی همین دوره ایجاد خواهد شد. این کمبود عرضه در مقابل تقاضای روز افزون باعث می‌شود که قیمت‌ها همواره روند صعودی داشته باشند و از آنجایی که نرخ اجاره چسبندگی بالایی به نرخ اجاره بها دارد هرچه قیمت مسکن افزایش یابد به همان تناسب شاهد افزایش نرخ اجاره بها نیز خواهیم بود.

** جامعه تشنه عدالت؛ از پورشه‌بازی در اصفهان تا پوشه بازی در لواسان/ قوه قضائیه پشتوانه مردمی برای اجرای قوانین پیدا کرد

وبسایت خبری «مشرق» در گفت و گو با مجید ابهری، جامعه شناس و رفتار شناس اجتماعی، نوشت: کم نبوده‌اند نمونه‌هایی که یک فرد از طبقه‌ای خاص و دارای ادعاهای بسیار، دچار تخلفی شده اما آنگونه که باید با او برخورد قاطع صورت نگرفته است اما اکنون قوه قضائیه یک پشتوانه بزرگ مردمی پیدا کرده است. در چند وقت اخیر کم نبوده‌اند نمونه‌هایی که یک فرد از طبقه‌ای خاص و دارای ادعاهای بسیار، دچار تخلفی شده اما آنگونه که باید با او برخورد قاطع صورت نگرفته است. شاید نوع برخورد فرهاد مجیدی مربی تیم فوتبال استقلال تهران با مأمور پلیس راهنمایی و رانندگی بیش از سایرین در طول ماه‌های اخیر در ذهن بیشتر جامعه مانده باشد. اتفاقی که شاید اگر یک فرد عادی انجام داده بود به طور حتم شدیدترین برخوردها با وی صورت می‌گرفت اما نام و شهرت این بازیکن سابق تیم فوتبال استقلال موجب آن شد تا آنگونه که مورد انتظار افکار عمومی بود با وی برخورد نشود و موضوع با یک عذرخواهی ساده از سوی مجیدی به پایان رسید.

مجید ابهری جامعه شناس و رفتار شناس اجتماعی در گفت وگو با مشرق در خصوص علت بروز اینگونه رفتارها از برخی افراد جامعه می‌گوید: ظهور نوکیسگان که وابستگی به رانت‌های اقتصادی داشته و با سو استفاده از فرصت‌های موجود به سرمایه‌های هنگفت رسیده‌اند باعث شده تا این افراد با خود رفتارهای خاص که مخصوص خودشان است را وارد جامعه کنند.

وی اظهار داشت: خانه‌های آن‌چنانی در قالب برج و ساختمان‌های گران قیمت، ویلاهای افسانه‌ای و خودروهای بسیار گران قیمت میلیاردی و پول‌های باد آورده باعث گردیده که حتی فرزندان نوجوان این گونه خانواده‌ها با احساس قدرت کاذب جامعه را ملک پدری خود دانسته و خودشان را صاحب جان مال دیگران بدانند.

دکتر ابهری تاکید کرد: اینگونه افراد که دارندگان امضاهای طلایی نیز نامیده می‌شوند هیچ گونه مانعی بر سر راه آرزوهای خود احساس نمی‌کنند و اطلاعی از گرسنگان و افراد زیر خط فقط ندارند. همان‌هایی که برای خرید پوشاک خود بازارهای دبی را زیر پا می‌گذارند و در تعطیلات آخر هفته برای آب تنی به آنتالیا می روند، نمی‌دانند بسیاری از افراد در شهر و جامعه آنها در حسرت یک وعده غذای سیر هستند.

این جامعه شناس ادامه داد: در موضوع تصادف اصفهان وقتی رانندگان ناز پرورده با صحنه تصادف روبرو می‌شوند به جای دلسوزی و عذرخواهی پول خود را به رخ می‌کشند و می‌گویند که دیه‌اش را می‌دهیم. معمولاً در این گونه اتفاق‌ها هم شاهد آن هستیم که وقتی خانواده‌ها در جریان اتفاق قرار می‌گیرند تنها یک جمله به فرزند دلبندشان می‌گویند، آن هم این است؛ فدای سرت.

دکتر ابهری تاکید کرد: باید مجریان عدالت از اینگونه حوادث به سادگی عبور نکنند تا جوان دانشجویی که برای دانشگاه رفتن حتی یک دوچرخه هم ندارد وقتی عبور این گونه خودروها را با سرعت از کنار خود می‌بیند نسبت به آینده و مهم‌تر از آن عدالت اجتماعی ناامید نشود. متأسفانه عدم برخورد با اینگونه افراد انتقام‌جویی را در جامعه پرورش می‌دهد.

این رفتارشناس خاطر نشان کرد: باید رسانه‌ها با اطلاع رسانی از اینگونه حوادث اجازه ندهند این رفتارها با پول درز گرفته شود زیرا والدین اینگونه جوانان مقصر اصلی هستند که فرزندان خود را با الفبای تربیت اجتماعی آشنا ننموده و با حمایت‌های بی مورد از آنها جواز هر گونه خطایی را برایشان صادر می‌کنند و در نهایت شاهد آن هستیم که یک جوان دیگر که گناهی نیز نداشته است به خاک و خون نشسته و هزاران آرزو به زیر خاک می‌رود.

دکتر ابهری اظهار داشت: قطعاً با توجه به حضور رئیس جدید قوه قضائیه مردم به اجرای عدالت بیش از پیش امیدوار شده‌اند و دعا می‌کنند هر چه زودتر حقوق از دست رفته آنها از اینگونه خانواده‌ها و آقازاده‌ها گرفته شود.

شاید در آینده دور و نزدیک، باز هم از این دست اتفاقات در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شود اما قطعاً قاطعیت ضابطین و دستگاه قضائی در کنار حمایت رسانه‌ای از برخورد با افرادی که خود را به علت اتصال به پول یا قدرت، بالاتر از آحاد جامعه می دانند، به بالا رفتن احساس مساوات و عدالت در جامعه کمک کند. موضوعی که در بالا رفتن امید جامعه نقش چشمگیری خواهد داشت چراکه صدای جیغ آن دختر و بولدوزر، روح عدالت را می خراشد.

** عضو جمنا:پایداری عادت دارد، میز بازی را به هم بزند/باید توضیح بدهند چرا به جای تقویت همگرایی، همیشه ساز جدا کوک می کنند/ جمنا نتوانست همه نیروهای انقلابی را دور هم جمع کند

پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت و گو با محمدحسن آصفری اصولگرا و عضو جمنا، نوشت: هر چه به زمان برگزاری انتخابات مجلس نزدیک می شویم تحرکات گروه های سیاسی هم برای حضور در این رقابت مهم بیشتر می شود. در این میان اما هنوز این فعالیت ها چندان رسانه ای نشده است و تنها جبهه پایداری رسما فعالیت خود را آغاز و اعلام کرده بنای ائتلاف با هیچ گروهی را ندارد.

محمدحسن آصفری در واکنش به اعلام حضور مستقل پایداری ها در انتخابات مجلس به نامه نیوز گفت: جبهه پایداری عادت دارد، میز بازی جریان اصولگرایی را به هم بزند؛ حتی بعضا مشاهده کردیم اتحادی که می رفت شکل بگیرد جبهه پایداری با اقداماتش، روندهای طی شده برای وحدت را خراب کرده است.

وی افزود: یادمان نمی رود وقتی جمنا تشکیل شد، پایداری نیامد در قالب جمنا جای بگیرد و هماهنگ با آن عمل کند. خود آقایان در جبهه پایداری باید توضیح بدهند چرا به جای تقویت همگرایی، همیشه ساز جدا کوک می کنند. جمنا استارتی برای جمع شدن نیروهای انقلابی دور هم بود تا دولتی جهادی با مدیریت کارآمد زمام امور اجرایی کشور را به دست گیرد. این مجموعه هم اکنون در حال برگزاری جلسات خودش است، متنها انتقاداتی هم به عملکرد آن وارد می شود مثلا اینکه جمنا نتوانست همه نیروهای انقلابی را دور هم جمع کند.

وی درباره راحت بودن خیال اصولگرایان از پیروزشدن در انتخابات مجلس و کم تحرکی شان برای تنظیم و تدوین مکانیزم انتخاباتی بیان کرد: برخی نیروهای فعالی نیستند، یعنی قرص به میدان نمی آیند و گذاشتند تا دقیقه نود پای کار حاضر شوند. این خوش خیالی آقایان سبب می شود که ضربه بخوردیم.

آصفری یادآورشد: اصل کار بر دوش بدنه اصولگرایی است. متأسفانه ضربه ای که اصولگرایی می خورد از دایره بسته تصمیم گیری جریانی است. یکی از دلایلی که باعث شد جمنا موفق نشود همین بود. اگر آقایان می آمدند از حداقل از طبقه متوسط اصولگرایی استفاده می کردند مطمئنا جریان اصولگرایی می توانست موفقتر باشد. در مجموع معتقدم رئوس اصولگرایی چشمان خود را بسته و واقعیت های جامعه را نمی بیند.

** یکی از دلایل مهجوریت نهج البلاغه در میان عموم مردم «روحانیت» است/ شرح کامل نهج البلاغه نیاز نیست، نوشتن شروح موضوعی ضروری است/ براساس دستورات نهج البلاغه بر مردم حکومت نکردیم؛

وبسایت خبری «شفقنا» در گفت وگو با آیت الله عندلیب همدانی نوشت: این محقق، مؤلف و استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، معتقد است که نهج البلاغه در سه بُعد مهجور می باشد که یک بُعد مهجوریت در میان اهل دانش است، در حوزه ها از قدیم شروح و ترجمه هایی بر نهج البلاغه نوشته می شد، کلاس های درس نهج البلاغه وجود داشته و دارد، اما هنوز در تمام ابعاد علوم انسانی و حوزوی نهج البلاغه حرف دارد و می توان از آن استنباطاتی کرد لذا وظیفه دانشمندان در هر رشته ای از رشته های علوم انسانی و حوزوی است که به فراخور حال خود از این کتاب مقدس بهره بیشتری ببرند.

او بُعد دوم مهجوریت نهج البلاغه را عمومی می داند و یکی از دلایل آن را روحانیت عنوان می کند و می گوید: یک دلیل مهجور واقع شدن نهج البلاغه در میان عموم مردم برمی گردد به اینکه برخی از روحانیون به جای اینکه حرف های اساسی را از زبان قرآن و عترت برای مردم بیان کنند، سخنانی بیان می کنند که هیچ ارزشی ندارد. در صورتی که می توانند به جای آن از نهج البلاغه و خطبه ها و دعاهای حضرت علی(ع) برای مردم بگویند. در این بُعد وظیفه مردم نیز هست که نهج البلاغه را مطالعه کنند و آن را نسخه شفابخش دردهای معنوی، فردی، خانوادگی خود قرار دهند تا گفتار و رفتارشان علوی باشد.

بُعد سوم از مهجوریت که به نظر آیت الله عندلیب همدانی در این جهت عقب هستیم، این است که نمی توانیم بگوییم تا جایی که در توان داشتیم با نهج البلاغه بر مردم حکومت و قدرت داشتیم، مسئولین در عملکردها و تصمیم گیری ها چقدر توانستند خود را با دستورات حضرت علی(ع) منطبق کنند؟ پاسخ کاملاً مشخص است!

** زنان ۳ برابر مردان در ایران اقدام به خودکشی می‌کنند/ سال گذشته ۶۰ هزار اقدام به خودکشی به بهزیستی ارجاع شده است

پایگاه خبری «رویداد۲۴» در گفت‌وگو با حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، نوشت: هر از گاهی خبری از خودکشی یک فرد در اماکن عمومی پایتخت به گوشمان می‌رسد یا در رسانه‌ها می‌خوانیم، این درحالی است که خودکشی افراد در شهرستان‌ها و به ویژه در شهرهای کوچک کمتر رسانه‌ای می‌شوند، هر چند که امروز به مدد فضای مجازی و حضور فعالان اجتماعی یا رسانه‌ای در مناطق دور از دسترس اخبار اینگونه خودکشی‌ها نیز گاه‌گاهی منتشر می‌شود.

حبیب الله مسعودی فرید می‌گوید: ما جزو کشورهایی با آمار بالای خودکشی نیستیم، چنانکه تا ۲ سال پیش ما رتبه ۱۰۳ یا ۱۰۴ را در این زمینه داشتیم به بیان دیگر متوسط خودکشی منجر به فوت در دنیا ۱۵ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر در سال است، اما در ایران این میزان سالانه ۵.۵ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر است. در سال ۹۷، ۶۰ هزار مورد اقدام به خودکشی به سازمان اورژانس اجتماعی ارجاع شد که همکاران ما مداخلات لازم را انجام داده و موفق شدند فرد را از خودکشی منصرف کنند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه پس از انصراف از خودکشی فرد باید خدماتی را دریافت کند، اظهار کرد: باید علت این تصمیم بررسی شود، زیرا عمدتا مسائل روانشناختی مانند افسردگی، اختلالات اضطرابی، اعتیاد و … در این اقدام نقش دارند، همچنین ممکن است موضوعات اقتصادی نیز در این تصمیم‌گیری فرد نقش داشته باشد.

او با اشاره به اینکه براساس بررسی‌های علمی جهانی افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند، در آن لحظه ثبات روانی ندارند، تصریح کرد: اگر با ارائه آموزش‌های فردی بتوانیم پیشگیری و شناسایی به هنگام و غربالگری کنیم یا افراد آگاه باشند که در صورت مشاهده علائم تمایل به خودکشی در خود یا اطرافیان می‌توانند به سامانه مشاوره‌ای ۱۴۸۰ یا ۱۲۳ تماس بگیرند، این موارد می‌تواند گامی موثر در کاهش خودکشی باشد.

مسعودی فرید با تاکید بر نقش استرس‌های محیطی و مسائل اقتصادی و ضرورت توجه به این مسائل در پیشگیری و کاهش از خودکشی عنوان کرد: باید به موضوع سلامت روان توجه بیشتری شده، اعتبارات بخش سلامت روان افزایش یابد و این حوزه مورد حمایت بیشتری قرار گیرد. با توجه به وجود حدود ۱۸ میلیون دانش آموز و دانشجو در کشور ضروری است در مدارس و دانشگاه‌ها مهارت‌هایی نظیر مهارت زندگی، مدیریت هیجان‌ها، مهارت خودآگاهی به افراد آموزش داده شده و نظام مشاوره تقویت شود، همچنین باید سلامت روان در محیط کار با توجه به اهمیت به سزای آن مورد توجه قرار گیرد، با تمرکز بر این دو حوزه در واقع ۷۰ تا ۸۰ درصد از مردم جامعه تحت پوشش قرار می‌گیرند و خواهیم توانست از خودکشی پیشگیری کنیم./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.