کد خبر : 17347
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲

تخت روانچی:

 اطلاعات جعلی ریشه مشکلات در منطقه است

 اطلاعات جعلی ریشه مشکلات در منطقه است

‘مجید تخت روانچی’ شامگاه پنج شنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی بی اس آمریکا در پاسخ به این سوال که ترامپ امروز در گفت وگو با سرپرست وزارت دفاع گفته است نمی خواهد به سوی جنگ با ایران برود، افزود: من اعتقاد دارم که رئیس جمهوری ترامپ نمی خواهد بجنگد. وی ادامه

‘مجید تخت روانچی’ شامگاه پنج شنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی بی اس آمریکا در پاسخ به این سوال که ترامپ امروز در گفت وگو با سرپرست وزارت دفاع گفته است نمی خواهد به سوی جنگ با ایران برود، افزود: من اعتقاد دارم که رئیس جمهوری ترامپ نمی خواهد بجنگد.
وی ادامه داد:اما این بدان معنا نیست که افرادی که به او نزدیک هستند نظر خود را به اشتراک نگذارند. من نمی خواهم در سیاست آمریکا دخالت کنم اما واقعیت این است کسانی از مقامات دولت سعی دارند با تحریک، زمینه لازم را برای جنگ یا درگیری با ایران ایجاد کنند.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: چیزی که رئیس جمهوری ترامپ امروز گفت، چیز جدیدی نیست زیرا ما معتقدیم ایران به جنگ علاقه ندارد. ما نمی خواهیم شاهد یک درگیری گسترده در منطقه خودمان باشیم. بنابر این کسانی که سعی در ایجاد بی ثباتی و ناامنی در منطقه دارند، باید مراقب این مساله باشند.
تخت روانچی در پاسخ به این سئوال که رهبر عالی شما و رئیس جمهوری ترامپ می گویند که جنگ نمی خواهیم اما شما می گویید که باید مراقب بود، گفت: هیچ کس نمی داند چه اتفاقی خواهد افتاد، تا زمانی که در منطقه ما آرمادا، ناوگان و بمب افکن وجود دارد. سوالاتی که باید مطرح شود این است که چرا آرمادا در منطقه است؟
وی تصریح کرد: اطلاعات جعلی که علت اصلی همه این وقایع است باید مورد توجه قرار گیرد و باید مراقبت شود. ما معتقدیم که به محض این که از این اطلاعات جعلی خلاص شویم، همه ما در وضعیت بسیار بهتری قرار خواهیم گرفت.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که منظور ما از اطلاعات جعلی چیست، گفت: اطلاعات جعلی که ما می گوییم این است که ایران در مشکلات منطقه دخیل است؛ اطلاعات جعلی که می گوییم این است که ایران بی ثباتی را در عراق ایجاد می کند، مساله مهم این است که حتی این گزارش های اطلاعاتی، توسط متحدان آمریکا هم پذیرفته نمی شوند، بنابراین اینها دلایل اصلی مشکلات در منطقه ما هستند.
تخت روانچی درباره ادعای تصاویر قایق های کوچک سپاه که به موشک های کوتاه برد مجهز شده اند هم گفت: من یک نظامی نیستم، اما می توانم به شما بگویم که ما موشک ها را شلیک نکرده ایم، ما موشک های قایق های کوچک را استفاده نکرده ایم.
وی افزود: هر کس می داند که ممکن نیست بگویند شما موشک انداز نداشته باشید، پس اگر آنها مدارک و اطلاعات معتبری دارند، چرا آنها را از طبقه بندی خارج نمی کنند تا مردم آمریکا و جهان از آن مطلع شوند؟
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: تا زمانی که آنها نمی توانند این اطلاعات را به اشتراک بگذارند، بنابراین ما این اطلاعات را به عنوان اطلاعات جعلی می نامیم. تا زمانی که آنها نمی توانند این اطلاعات را با عموم مردم به اشتراک بگذارند، من فکر می کنم که هیچ چیز با ارزشی وجود ندارد. این است که می گوییم این اطلاعات نامعتبر است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که (سردار) قاسم سلیمانی نیروهای نیابتی دارد که می توانند به نیروهای آمریکایی حمله کنند، گفت: این همان ابزار تبلیغاتی آمریکایی ها است. این همان اطلاعات جعلی است که به دنبال تحریک هستند همانگونه که گفتم.
تخت روانچی افزود: تنها به کسانی که این گزارش های اطلاعاتی را معتبر دانسته اند، نگاه کنید. همان کسانی که مسئول دخالت در عراق در سال ۲۰۰۳ بودند همان هایی هستند که اکنون تلاش می کنند درگیری دیگری را در منطقه ما ایجاد کنند.
وی در پاسخ به این سوال که درباره جان بولتون صحبت می کنید، اظهار کرد: من از کسی نام نمی برم، اما او در آمریکا و همچنین اروپا شناخته شده است که به دنبال یافتن راه هایی برای ایجاد درگیری بین آمریکا و ایران است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که ‘شما دیپلمات هستید، آیا به دنبال مذاکره هیچ یک از آمریکایی ها برای کاهش این تنش ها بوده اید’ گفت: در این عرصه تاکنون انجام نشده اما نتیجه آن کاملا روشن است. شما نمی توانید ارعاب و فشار داشته باشید و در عین حال درخواست گفت و گو کنید.
تخت روانچی تاکید کرد: گفت وگو و ارعاب نمی توانند دست در دست هم دهند، آنها در تقابل هم قرار دارند. شما نمی توانید گفت وگو را با کسی آغاز کنید که تلاش می کند مشکلی برایتان ایجاد کند، تلاش می کند تا شما را مرعوب سازد، تلاش می کند به شما زور بگوید.
وی با بیان این که ‘دیپلماسی فشار مربوط به قرن ۲۱ نیست’، اظهار کرد: تاریخ این دیپلماسی گذشته است اما متاسفانه مقامات آمریکا تلاش می کنند که دیگران را با ارعاب به مذاکره بیاورند. مطمئنا این دیپلماسی نمی تواند درباره ایران موفق باشد همانگونه که پیش از این هم موفق نبوده اند.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه آمریکا همچون کسی است که چماق به دست گرفته و می خواهد ارعاب ایجاد کند، گفت: همزمان هم درخواست گفت و گو می دهد. چه گفت وگویی مد نظر است؟ همانگونه که گفتم تندروها در واشنگتن هرگز علاقه ای به گفت وگو ندارند.
تخت روانچی خاطرنشان کرد: به چگونگی اظهارنظر آنها درباره ایران نگاه کنید، به پیش شرط هایی که برای ایران مطرح کرده اند بنگرید، در نتیجه می توانید به این جمع بندی برسید که آنها علاقه ای به گفت وگو ندارند.

**تماس با کنگره آمریکا
وی در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون با هیچ یک از نمایندگان کنگره آمریکا مذاکره کرده اید یا خیر، گفت: ما قبلا با برخی از اعضای کنگره گفت و گو کرده ایم اما اخیرا خیر. این یک اقدام متعارف است که در زمان آن انجام می دهیم.
نماینده ایران در پاسخ به این سوال که چه کسانی بوده اند، گفت: به شخصه تا کنون با هیچ کسی در کنگره صحبت نکرده ام.
مجری این شبکه به خبر مطرح شده مبنی بر وجود شماره تماس ظریف بر صفحه تلفن داین فاینستاین سناتور دموکرات آمریکا اشاره کرد و پرسید آیا هیچ از دموکرات ها در این موقعیت کلیدی با ایران تماس داشته اند؟
تخت روانچی پاسخ داد: من در این زمینه اطلاعی ندارم. اما من تا کنون با هیچ یک از اعضای کنگره تماسی نداشته ام. از این دقیقا پاسخ سوال شما را نمی دانم.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر درباره پیامدهای تنش در منطقه هشدار داد و گفت: ما به دنبال گزینه جنگ نیستیم، فکر می کنم این مساله برای امنیت کل منطقه مضر خواهد بود. اگر خدای ناکرده درگیری در همسایگی ما رخ دهد، برای کل منطقه مضر و فاجعه بار خواهد بود.
تخت روانچی با اشاره به جنگ هایی که آمریکا در افغانستان و عراق آغاز کرد، یادآور شد: آنها در سال ۲۰۰۱ با افغانستان و در سال ۲۰۰۳ با عراق وارد جنگ شدند و هنوز نتوانسته اند این مشکل را حل کنند. آنها باید بدانند که سیاست فشار حداکثری درباره ایران کار نمی کند.
وی تاکید کرد: آنها باید این موضع خود را مورد تجدید نظر قرار دهند. آن غیرسازنده است و باعث خشم مردم ایران علیه آمریکا خواهد شد. تحریم های آمریکا حتی مورد استقبال متحدان آمریکا هم قرار نگرفته است و این سیاست موجب انزوای بین المللی ایالات متحده شده است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: آنها باید موضع خود را در قبال ایران مورد تجدید نظر قرار دهند./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.