کد خبر : 17852
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۲۸

اسید چه فرقی با اسلحه دارد؟

اسید چه فرقی با اسلحه دارد؟

در سال‌های اخیر، موارد متعددی از اسیدپاشی به‌ویژه در مورد زنان اتفاق افتاده است. دختری توسط پدر و برادرش مورد اسیدپاشی قرار گرفت، مرضیه ابراهیمی در اصفهان قربانی اسیدپاشی شد، سمیه و رعنا، مادر و دختری بودند که تجربه مشابهی داشتند، محسن توسط آبدارچی شرکتی که در آن کار می‌کرد و معصومه توسط پدر همسرش

در سال‌های اخیر، موارد متعددی از اسیدپاشی به‌ویژه در مورد زنان اتفاق افتاده است. دختری توسط پدر و برادرش مورد اسیدپاشی قرار گرفت، مرضیه ابراهیمی در اصفهان قربانی اسیدپاشی شد، سمیه و رعنا، مادر و دختری بودند که تجربه مشابهی داشتند، محسن توسط آبدارچی شرکتی که در آن کار می‌کرد و معصومه توسط پدر همسرش مورد اسیدپاشی قرار گرفتند.

مجلس شورای اسلامی دیروز دوشنبه با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موافقت کرد. اما سؤالی که در این بین مطرح می‌شود، این است که آیا این طرح با وجود سهولت در خرید و فروش اسید در جامعه، جنبه بازدارندگی دارد؟ در طرحی که تصویب شد، چیزی در رابطه با ممنوعیت خرید و فروش اسید ارائه نشده و علاوه بر آن، پیشنهاد محدودیت‌ خرید و فروش اسید هم که در این زمینه مطرح شده بود، رد شده است. این در حالی است که یکی از عوامل بازدارنده از جرایم اسیدپاشی، جلوگیری از دسترسی راحت به اسید است.

**هر دارویی را به هر کس نمی‌دهید

محمدحسین ساکت، قاضی سابق دیوان عالی کشور و وکیل دادگستری در این باره به ایرناپلاس می‌گوید: اسید کاربردهای صنعتی، بهداشتی و دارویی دارد. این کالا را باید در اختیار کسانی قرار داد که پروانه و جواز کار در این موارد را داشته باشند. شما هر دارویی را به هر کس نمی‌دهید. برای هر دارویی یک نسخه هست، یک مجوز هست. ما وقتی فرایند یک مسأله‌ را دنبال می‌کنیم، باید جنبه‌های مختلفش را در نظر بگیریم. در رسانه‌های ما به‌ویژه در رسانه ملی، چقدر از آزادی خرید و فروش اسلحه در آمریکا که باعث این کشتارها می‌شود، انتقاد و بحث می‌کنند؟ در جامعه ما اسیدپاشی و بهره‌وری از این مواد برای خشونت مانند همان اسلحه در آمریکاست. چرا این حساسیت را برای اسید نشان نمی‌دهند؟ مرگ فقط برای همسایه بد است؟

**اسید یک آلت قتاله است

وی ادامه داد: هر عاملی یا هر انگیزه‌ای به خشونت در جامعه به‌ویژه خشونت علیه بانوان بینجامد باید سخت جلوی آن را گرفت. البته وضع کردن قانون محکم، مستدل و منطقی، مستلزم این است که فرهنگ‌سازی هم داشته باشیم. بدون آن نمی‌شود و باید هم‌پای‌هم باشند. اسید یک آلت قتاله است. چطور در مورد اسلحه سرد وقتی خشونت در جامعه زیاد شد، به این فکر افتادند که به‌جز در موارد خاصی خرید و فروش سلاح سرد را ممنوع کنند؟ با اسید هم می‌شود همین کار را کرد. اینکه چرا مانع می‌شوند من نمی‌دانم. باید ریشه‌هایش را پیدا کرد، اما به هرحال هر عاملی که ایجاد خشونت کند، باید در مورد آن حساسیت نشان داد و از فروش بی‌قاعده آن در جامعه جلوگیری کرد.

ساکت با بیان اینکه همدوش سخت‌گیری در قوانین، باید زمینه‌سازی فرهنگی هم صورت بگیرد تصریح کرد: الان فیلم‌هایی که نشان می‌دهند، دارد جامعه را به سمت خشونت پیش می‌برد و ما دانسته و آگاهانه این خشونت را به جامعه تلقین می‌کنیم. فیلم‌هایی که پخش می‌شود و خیلی هم طرفدار دارد، فیلم‌های هیجانی و خشونت‌آمیز است. چرا؟ آیا کسانی که این خوراک را به خورد جامعه می‌دهند، مسئول نیستند؟ نباید با آنها برخورد شود؟

**مگر هر کسی می‌تواند تفنگ خرید و فروش کند؟

این قاضی پیشنهاد می‌کند: می‌توان این موضوع را طرح کرد که اسیدهایی که کشنده هستند در اختیار هر کسی قرار نگیرند؛ مگر کسانی که واقعاً نیاز کاری و ابزاری دارند. یعنی باید تا جای ممکن محدودش کرد و اینکه دسترسی آسان به آن را نباید نادیده گرفت. باید ببینیم که چه نیروی اقتصادی و بازاری پشت این قضیه است که با محدود کردن آن مخالفت می‌شود. ما می‌گوییم سم کشنده مانند شمشیر و تفنگ یک آلت قتاله است و کاری به سم‌های گیاهی و نباتی نداریم. مگر هر کسی می‌تواند تفنگ، حتی در حد تفنگ شکاری خرید و فروش کند؟
گفت‌وگو از آسو محمدی – ایرناپلاس

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.