کد خبر : 17371
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶

عضو هیات علمی دانشگاه :

اروپا در جدا کردن خود از آمریکا با چالش روبروست

اروپا در جدا کردن خود از آمریکا با چالش روبروست

مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: بسیاری از اروپایی ها به ویژه روشنفکران آنها در دهه های گذشته آرزو داشتند که خود را از زیر سیطره آمریکا بیرون بکشند اما همواره با آن سوی اقیانوس ارتباط تنگاتنگی

مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: بسیاری از اروپایی ها به ویژه روشنفکران آنها در دهه های گذشته آرزو داشتند که خود را از زیر سیطره آمریکا بیرون بکشند اما همواره با آن سوی اقیانوس ارتباط تنگاتنگی داشتند و هیچ وقت این آرزو عملی نشد.
وی تاکید کرد: با وجود خواسته نخبگان و روشنفکران اروپایی، این کشورها هنوز نتوانسته اند خط مشی مستقلی از آمریکا در پیش بگیرند.
مطهرنیا با بیان اینکه اروپا تلاش دارد تا میراث دیپلماتیک خود را در دهه جاری حفظ کند، گفت: اما از سوی دیگر تحت فشارهای بسیار زیاد آمریکا قرار دارد.

** اروپا دچار اکنون زدگی است
مطهرنیا با تاکید بر این مسئله که اروپا در بسیاری از بزنگاه های تاریخی به آمریکا روی آورده و با پیوند با این کشور سیاست های خود را جلو برده است، اظهار کرد: حتی برخی اوقات در حفظ و تامین منافع غرب از آمریکا هم جلوتر حرکت کرده است.
به اعتقاد این تحلیلگر مسائل بین الملل، از منظر واقع گرایی اروپایی ها دچار «اکنون زدگی» هستند؛ یعنی از یک طرف نمی خواهند به وضعیت پیشا برجام بازگردند و از طرف دیگر برای جلو رفتن و نگاه به آینده هم دچار هراس هستند.

** آمریکا به دنبال محاصره منطقه ای ایران
وی با بیان اینکه دشمنی آمریکا با ایران به نسبت چهار دهه گذشته جدی تر شده و در تلاش برای بستن همه راه های تنفس ایران است، تصریح کرد: چهار سال پیش قبل از روی کار آمدن ترامپ اعلام کردم دکترین آینده آمریکا علیه ایران، محدود کردن همکاری های بین المللی با ایران و همچنین محاصره منطقه ای تهران است و اکنون هر دو انجام شده است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: آمریکا در دوران ترامپ به دنبال ایجاد فضایی معنا دار برای تبدیل ایران از چالش به دشمن برای آمریکا است تا از محدود کردن همکاری های بین المللی و محاصره منطقه ای ایران بیشترین نفع را ببرد.

**اروپا همچنان مسیر دیپلماتیک را ادامه می دهد
وی افزود: در این شرایط اروپا در وضعیت بحرانی قرار دارد. از یک سو اگر بخواهد بیش از آن که توان دارد به ایران نزدیک شود و به حفظ تهران در چارچوب خواسته های ایران اقدام کند با آمریکا در حالت تقابل قرار می گیرد و اگر آنگونه که آمریکا می خواهد عمل کند رابط اروپا با ایران مخدوش می شود.
مطهرنیا در پاسخ به این سوال که با توحه به این شرایط، اروپا چه الگویی را در پیش می گیرد، گفت: به نظر می رسد اروپایی ها تلاش می کنند با زبان دیپلماتیک ایران را در برجام حفظ کنند و از طرف دیگر ارتباط خود را با آمریکا ادامه بدهند. این وضعیت تا جایی می تواند ادامه پیدا کند که تنش ها به حدی نرسد که ایران از برجام خارج شود.

** خروج از برجام به نفع کشور نیست
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی خروج از برجام به نفع کشور نیست ، افزود: پیامد اصلی خروج ایران از برجام ایجاد فضای مناسب در جهت اجماع سازی در غرب و سپس در عرصه بین الملل علیه تهران است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: از طرف دیگر ایران در میان ملت های منطقه محبوبیت سابق را به دلیل شکاف هایی که در نتیجه بهار عربی ایجاد شده ندارد و زمینه واگرایی این کشورها و نزدیکی اعراب به اسرائیل ایجاد شده است. این هم اهرم دیگری برای فشار به ایران است.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ایران سه گزینه پیش رو دارد، گفت: ایران می تواند از سناریوی استاده با مشت استفاده کند. یعنی راه مقاومت را برگزیند و در برابر آمریکا قدرت خود را به نمایش بگذارد و تن به هزینه های بالا و حتی برخورد نظامی در خلیج فارس بدهد.
مطهرنیا سناریو دیگر را سناریوری ایستاده با قلم و مذاکره دانست و گفت: امضای توافقنامه با آمریکا و ورود ایران به نظام بین الملل در این راهبرد دنبال می شود. این امر نیز در گروه ایجاد یک فضای معنا دار در چارچوب اطمینان دادن به طرف غربی و آمریکا است که دوازده اصل را مشخص کرده است؛ دوازده اصلی که پایان دوره انقلاب اسلامی و رویکرد هایی که این نظام هویت خود را با آن تعریف کرده است را رقم می زند.
این تحلیلگر مسائل بین الملل معتقد است : ایران در حال حاضر سناریو اکنون زدگی را انتخاب کرده است. در این سناریو مطرح می شود که نه مذاکره می کنیم و نه به دنبال جنگ هستیم. این موضع فعلی و اصلی نظام است که از سوی رهبری اعلام شده است./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.