کد خبر : 26346
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۲

کشتی فرنگی و معجزه المپیک

کشتی فرنگی و معجزه المپیک

پایانی که آغاز یک ماراتن سخت تا بازی‌های المپیک خواهد بود و کشتی فرنگی ایران ۸ ماه مفید فرصت دارد تا با تغییر رویکرد و برنامه‌ریزی در بزرگترین آوردگاه ورزش جهان به موفقیت برسد اما اینکه در این شرایط انتظار کسب ۳ مدال طلا همچون بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن را داشته باشیم، انتظاری نابجا از

پایانی که آغاز یک ماراتن سخت تا بازی‌های المپیک خواهد بود و کشتی فرنگی ایران ۸ ماه مفید فرصت دارد تا با تغییر رویکرد و برنامه‌ریزی در بزرگترین آوردگاه ورزش جهان به موفقیت برسد اما اینکه در این شرایط انتظار کسب ۳ مدال طلا همچون بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن را داشته باشیم، انتظاری نابجا از کشتی فرنگی در شرایط فعلی است و باید بر اساس واقعیت‌ها برنامه‌ریزی کرد و ضعف‌ها را پوشش داد.

به طور حتم کسب ۳ مدال برنز بعد از پشت‌سر گذاشتن سالی کابوس‌وار در کشتی کشور صعود از رده یازدهم به چهارم جهان و ۳ سهمیه المپیک می‌تواند نقطه امیدی برای کشتی ایران باشد. اما مهمتر از همه معرفی و حضور چند جوانان بی‌نام و نشان در رقابت‌های قهرمانی جهان و آن هم پیش از بازی‌های المپیک است که می‌تواند نقطه عطفی برای کشتی کشورمان باشد.

به طور حتم جوانانی همچون علیرضا نجاتی، محمد هادی ساروی، میثم دلخانی، امین کاویان‌پور، میثم ناصرپور و سایر مدعیان جوانی که فرصت حضور در رقابت‌های جهانی را پیدا نکردند حاصل توجه به استعدادها و نسل جدید کشتی کشور هستند که در صورت اعتماد به آنان و تجربه میادین بزرگ ورزشی می‌توانند در بزرگترین میادین جهانی و المپیک افتخار آفرینی کنند.

«علیرضا نجاتی» که از شهر قم پای به پیکارهای جهانی گذاشت دارنده مدال برنز جوانان و نوجوانان جهان است و مدال ارزشمند برنز بزرگسالان جهان را که در میان همه مدعیان و عنوان‌دار جهان به دست آمد را باید به کلکسیون افتخارات او افزود. او نشان داد که میتواند مهره‌ای قابل اتکا برای محمد بنا در توکیو باشد.

مدال برنزی که محمدعلی گرایی و سعید عبدولی در وزن‌های ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم کسب کردند حتی می‌توانست با کمی هوشیاری و ذکاوت به مدال طلا تبدیل شود و یا امیرقاسمی منجزی که هر چند نخستین میدان جهانی خود را تجربه می‌کرد اما با کوله‌باری از تجربه در دیدار رده‌بندی به راحتی مدال برنز را به حریف عنوان‌دار استونیایی خود تقدیم کرد.

از سوی دیگر نباید از کشتی‌های خوب محمدهادی ساروی و رامین طاهری گذشت که در صورت داشتن آمادگی جسمانی بهتر به طور حتم می‌توانستند مقابل حریفان قدرتمند ارمنستانی (آرتور آلکسانیان) و آلمانی (دنیس کودلا) پیروز از میدان خارج شوند.

آنچه که مسلم است شرایط کشتی دنیا نسبت به ۸ سال گذشته و المپیک ۲۰۱۲ لندن به طور کلی تغییر پیدا کرده و متحول شده است و با توجه به ماندگاری این رشته در المپیک، کشورها سرمایه‌گذاری سنگینی را در این رشته انجام دادند و حتی اکنون شاهدیم که کشوری مانند چین هم در رقابت‌های جهانی مدال می‌گیرد اما متاسفانه ما طی این سال‌ها آن پیشرفتی را که باید داشته باشیم را نداریم چرا که نتوانسته‌ایم خود را با قوانین و مقررات جدید به خصوص در کشتی فرنگی وفق دهیم که شاهد این مدعا نداشتن حتی یک فینالیست از پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۶ اوزان غیرالمپیکی در بوداپست مجارستان و یا شکست‌های غیر قابل باوری که کمتر کسی انتظار آن‌را داشت.

نگاهی به شکست‌های ملی‌پوشان:
شکست ۸ بر صفر «پویا ناصرپور» برابر «الهام بهرام‌اف» دارنده مدال طلای آسیا از ازبکستان در وزن ۵۵ کیلوگرم، شکست «علیرضا نجاتی با نتیجه ۱۰ بر یک برابر «کنیچیرو فومیتا» قهرمان جهان از ژاپن در وزن ۶۰ کیلوگرم، شکست «میثم دلخانی» با نتیجه ۴ بر ۲ مقابل «استپان ماریانیان» دارنده مدال طلای جهان از روسیه و شکست ۷ بر ۵ او برابر «اسلاویک گالستیان» از ارمنستان در وزن ۶۳ کیلوگرم، شکست ۹ بر صفر «حامد تاب» مقابل «اسماعیل بوررو مولینا» قهرمان جهان و المپیک از کوبا با نتیجه ۹ بر صفر در وزن ۶۷ کیلوگرم، شکست «امین کاویانی‌نژاد» برابر «لوری لومادزه» از گرجستان با نتیجه ۹ بر یک در وزن ۷۲ کیلوگرم، شکست «محمدعلی گرایی» مقابل «الکس بیوربرگ کسیدیس» از سوئد با نتیجه ۹ بر یک در وزن ۷۷ کیلوگرم، شکست «سعید عبدولی» برابر «رفیق حسین‌اف» از جمهوری آذربایجان با نتیجه ۸ بر ۵ در وزن ۸۲ کیلوگرم، شکست «رامین طاهری» برابر «دنیس کودلا» دارنده مدال نقره جهان و برنز المپیک از آلمان با نتیجه یک بر یک در وزن ۸۷ کیلوگرم، شکست ۴ بر ۳ «محمدهادی ساروی» برابر «آرتور آلکسانیان» دارنده مدال طلای جهان و المپیک از ارمنستان در وزن ۹۷ کیلوگرم و شکست او برابر «جنگ ایلدیم» دارنده مدال برنز المپیک و جهان از ترکیه با نتیجه ۷ بر ۵ و در نهایت ۲ شکست «امیرقاسمی منجزی» نماینده وزن ۱۳۰ کیلوگرم ایران مقابل «اسکار پینو هیندس» دارنده مدال برنز جهان از کوبا با نتیجه ۶ بر ۲ و شکست ۸ بر صفر برابر «هیکی نابی» دارنده مدال نقره المپیک و ۳ مدال طلا، نقره و برنز جهان از استونی ۱۳ شکست ملی‌پوشان کشتی ایران در پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۹ بود.

اگر شکست نمایندگان کشورمان برابر کشتی‌گیران عنوان‌داری همچون فومیتا ژاپنی، بوررو کوبایی، ماریانیان روسی و الکسانیان ارمنستانی بگذریم در ۹ مبارزه دیگر نمایندگان کشورمان به طور حتم توانایی شکست حریفان خود را داشتند و شاید عللی همچون فضای سنگین مسابقات، نداشتن تمرکز، مصدومیت و از همه مهمتر خودباوری و ضعف فنی سبب شد تا ملی‌پوشان نتوانند نتیجه لازم را بگیرند. البته در مبارزه دلخانی با ماریانیان روس و یا ساروی برابر آلکسانیان ارمنستانی نمایندگان کشورمان با نتیجه بسیار نزدیک، مبارزه را واگذار کردند.

محمد بنا طی ۸ ماه آینده چاره‌ای جز استفاده از همه ظرفیت‌های کشتی در کنار برخی فرنگی‌کاران با تجربه را در بازی‌های المپیک ندارد. به نظر میرسد طی این مدت ضمن توجه به شرایط روحی و روانی ملی‌پوشان باید در آوردگاه‌ها و تورنمنت‌های بین‌المللی نمایندگان کشورمان حضور پررنگی را داشته باشند تا ضمن رویارویی با مدعیان جهانی در کشتی فرنگی به خودباوری لازم برسند.

رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان و گزینشی المپیک روزهای ۲۳ تا ۲۶ شهریورماه در سالن باریس شهر نورسلطان قزاقستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب سه مدال برنز علیرضا نجاتی در وزن ۶۰ کیلوگرم، محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم و سعید عبدولی در وزن ۸۲ کیلوگرم و کسب ۷۵ امتیاز در جایگاه چهارم قرار گرفت.

در این رقابت‌ها تیم های روسیه، ازبکستان و گرجستان به ترتیب با ۱۳۲، ۸۰ و ۷۹ امتیاز اول تا سوم شدند. تیم ایران در رقابت‌های جهانی سال گذشته در کشور مجارستان با یک مدال برنز و ۳۹ امتیاز در جایگاه یازدهم ایستاده بود.

تیم ایران همچنین توسط علیرضا نجاتی، محمدعلی گرایی و امیر قاسمی منجزی در اوزان ۶۰، ۷۷ و ۱۳۰ کیلوگرم ۳ سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کرد.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران در سه وزن ۶۷، ۸۷ و ۹۷ کیلوگرم سهمیه المپیک را نگرفته و باید در رقابتهای قاره‌ای کسب سهمیه آسیا و همچنین کسب سهمیه جهانی در بلغارستان حضور یابد.

آنچه که مسلم است تیم کشورمان در ۲ وزن ۸۷ و ۹۷ کیلوگرم در آسیا کار چندان سختی برای کسب سهمیه ندارد اما در وزن سبک ۶۷ کیلوگرم با توجه به اینکه اکثر کشورهای آسیایی سهمیه را نگرفتند، کار نماینده کشورمان بسیار سخت و دشورا خواهد بود.

اتحادیه جهانی کشتی ۵ مسابقه گزینشی دیگر را نیز برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ در نظر گرفته که شامل یک رقابت در هر قاره (رقابت‌های گزینشی قاره آسیا روزهای ۸ تا ۱۰ فروردین ماه سال ۹۹ در «شی آن» چین) و رقابت‌های گزینشی جهانی روزهای ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت سال ۹۹ در شهر صوفیه پایتخت کشور بلغارستان است.

با توجه به اعلام اتحادیه جهانی در هر وزن ۱۶ کشتی گیر مجوز حضور در بازی‌های المپیک را خواهند گرفت که این نفرات از بین کشتی‌گیران برتر رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان و پنج مسابقه گزینشی فوق انتخاب خواهند شد.

رقابت‌های کشتی در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن روزهای ۱۲ تا ۱۸ مرداد سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

مسابقات کشتی آزاد در بازی‌های المپیک در وزن‌های ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم، کشتی فرنگی ۶۰، ۶۷، ۷۷، ۸۷، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم و کشتی زنان در وزن‌های ۵۰، ۵۳، ۵۷، ۶۲، ۶۸ و ۷۶ کیلوگرم برگزار می‌شود./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.