کد خبر : 3552
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶

پیام تسلیت مدیران سینمایی و هنری برای درگذشت استاد انتظامی

پیام تسلیت مدیران سینمایی و هنری برای درگذشت استاد انتظامی

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز جمعه در پیامی درگذشت استاد عزت الله انتظامی؛ بازیگر تئاتر و سینمای ایران را تسلیت گفت. سید مجتبی حسینی در این پیام نوشته است: «عزت الله انتظامی هنرمند ارزشمند و بازیگر تئاتر و سینمای ایران خاطرات ماندگاری را در چند دهه روی صحنه نمایش و در

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز جمعه در پیامی درگذشت استاد عزت الله انتظامی؛ بازیگر تئاتر و سینمای ایران را تسلیت گفت.
سید مجتبی حسینی در این پیام نوشته است: «عزت الله انتظامی هنرمند ارزشمند و بازیگر تئاتر و سینمای ایران خاطرات ماندگاری را در چند دهه روی صحنه نمایش و در برابر دوربین برای ما به یادگار گذاشت.
انتظامی از تماشاخانه ها و تئاترهای لاله زار راهی را آغاز کرد و با حضور مستمر و فعال برای پیشرفت تئاتر و سینمای ایران تلاش کرد. تئاتر و سینمای ایران گوهر گرانبهایی را از دست داد اما نام آقای بازیگر همیشه در فرهنگ و هنر ما زنده و پاینده است.
درگذشت استاد انتظامی را به خانواده گرامی اش، جامعه هنری و دوستداران تئاتر و سینما تسلیت می گویم. یادش گرامی باد».

**پیام تسلیت رئیس سازمان سینمایی
رئیس سازمان سینمایی نیز در پیام تسلیتی آورد: «انسانی شریف، مردی بزرگ، هنرمندی توانا ومردمی، جهان خاکی را به سوی منزل گاه ابدی خویش ترک کرد. همه عمر، شریک سختیها، روایت گر شادی‌ها، همراه و همدم همه لحظات هم میهنانش بود.»
چه بسیار بجای مردم گریست، تا بدانند شریکی بر آلامشان وجود دارد و چه سخاوتمندانه خنداند بی ترس از ملامت دیگران، تا بدانند امید معبر آینده است.
خدای مهربان جزای مهربانیهایش را مزید فرماید. روحش را قرین عزیزان درگاهش منزلی ابدی، و به خانواده محترم به ویژه پسر بزرگوارش و جامعه شریف هنری، صبر واجر عنایت فرماید.»

** مدیرکل هنرهای نمایشی: تاریخ تئاتر نوین با نام انتظامی گره خورده است
شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی درگذشت استاد انتظامی را به خانواده آن هنرمند و خانواده بزرگ هنرهای نمایشی ایران تسلیت گفت.
به گزارش ایرنا از اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، در یادداشت شهرام کرمی برای درگذشت آقای بازیگر آمده است:
«با تسلیت آغاز می کنم و از فقدان مردی خبر می دهم که هنرهای نمایشی ایران زمین مدیون اوست.
چه آن زمان که نوجوانی خود را وقف پیش‌پرده‌خوانی‌های لاله‌زار می‌کند چه آن زمان که با آغاز تئاتر نوین، از لاله‌زار به سعدی کوچ می‌کند و چه هنگام شکل‌گیری جریان تله‌تئاتر در تلویزیون ایران که از ابتدا یگانه‌ترین یار آن می‌شود؛ یا حتی دیرگاهی که از شکوه صحنه‌ها کمی دور می‌شود و از دیگرسو به‌عنوان عزت سینمای ایران گردن به جلال می‌افرازد، عشق به تئاتر، صحنه و هرآن‌چه در آن حوالی بر او گذشته و می‌گذرد، هرگز از لوح وجودش حتی ذره‌ای کمرنگ نمی‌شود. باری هنر نمایش گوهر شب‌افروزی را از دست داده که تاریخ تئاتر نوین با نام او گره خورده است و چه کس می‌تواند انکار کند مسیر شکوفایی، به اوج رسیدن و در اوج ماندن او طی هفت دهه، یگانه بوده و هیچ کم نداشته است؛ اما چه می‌شود کرد که بازماندگان را همواره ضایعه فقدان مسافر دردناک‌تر است تا شخص مسافر. تردیدی نیست نه تنها تئاتر بلکه حیطه وسیع هرآنچه ذیل هنرهای دراماتیک و نمایشی جایگاه می‌یابد، با کوچ عزت‌الله انتظامی خلاء عظیمی را می‌چشد و لمس می‌کند خصوصن در عرصه ی بازیگری که جراحتش را دشوار التیامی و مرحمی یافت می‌شود.
این خلاء دردناک را از عمق وجود به خانواده هنرمند عزت‌الله انتظامی و همزمان به‌ خانواده بزرگ هنرهای نمایشی ایران تسلیت می‌گوییم».

**تسلیت دفتر موسیقی به مجید انتظامی
دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز درگذشت هنرمند بزرگ ایران را به فرزند استاد انتظامی تسلیت گفت.
خبر درگذشت هنرمند برجسته تاتر و سینمای ایران، استاد عزت الله انتظامی همه دوستداران هنر ایران زمین را دچار اندوه و افسوس کرد. بی شک نام استاد انتظامی درتاریخ هنر ایران ماندگار و تداعی کننده فرازهای غرور آفرین فرهنگ و هنر ما خواهد بود.
دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت استاد انتظامی را به همه علاقه مندان ایشان، اهالی فرهنگ و هنر و به ویژه موسیقی دان گرانقدر، استاد مجید انتظامی تسلیت گفته، از درگاه خداوند متعال آمرزش الهی را برای روح آن مرحوم مسئلت دارد.

**مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی: هنردوستان ایرانی حمایتهای آقای بازیگر از نیازمندان را فراموش نمی کنند
«علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در پیام تسلیتی نوشت: «در نهایت تالم و اندوه فراوان، یکی دیگر از مردمی‌ترین هنرمندان این سرزمین، دعوت حضرت حق را لبیک گفت و آخرین نقش ماندگار خود را در تاریخ هنرهای نمایشی این مرز و بوم به یادگار گذاشت.
همچو نامش، عزت مندانه، سالیان سال، با نقش‌ها و آثاری جاودان برای هنر و فرهنگ این مملکت، افتخار و اعتبار بجا گذاشت و همیشه برای مردم شادی آفرید.
هنردوستان ایرانی هیچگاه کلام و اشارات نافذ «آقای بازیگر» را در حمایت از نیازمندان فراموش نخواهند کرد چرا که باور داشتند و دارند واژه هنرمند، یگانه عیار عیان او بود.
مصیبت فقدان استاد عزت الهم انتظامی را به خانواده محترم و دوستداران و اهالی شریف سینمای ایران تعزیت و تسلیت عرض نموده، از درگاه پروردگار لطیف، علو درجات و آرامش ابدی مسئلت می‌نمایم.»

**پیام تسلیت دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران نیز به مناسبت درگذشت عزت سینمای ایران، پیام تسلیتی صادر کرد.
در پیام تسلیت حجت الله ایوبی آمده است: «مردی پر از آرزوهای بلند… سرشار از عشق به وطن… یک جهان ادب و احترام… سرشار از تبسم و شیرین چون عسل… امروز رخ از جهان فرو کشید.
او رفت و داغ رفتنش همیشه می ماند بر دل دوستداران سربلندی ایران. او هست هر جا که به نام ایران و به نام سینمای ایران محفلی برپاست؛ آنجا که به احترام بلند می شود دست جوان سینماگر ایرانی. آنجا که خوانده می شود به احترام نام ایرانی برنده در جشن و جشنواره ای. هر جا که تصویری زیبا و متمدنانه از ایران هست می توان از «عزت الله انتظامی» همچنان سراغ گرفت…».

**پیام هیات مدیره خانه تئاتر به مناسبت درگذشت استاد انتظامی
هیات مدیره خانه تئاتر نیز در پیامی ضمن اعلام تسلیت نوشت: در این وادیِ پر رمز و رازِ هنر، کسانِ زیادی آمده اند و رفته اند، می آیند و می روند؛ اما تنها معدودی انگشت شمار، می آیند و نمی روند… می مانند. آنان دُردانه ها هستند، جاودانه ها…
چه کسی می پندارد شاهین سرکیسیان رفته است؟ یا علی حاتمی دیگر نیست؟ یا پرویز فنی زاده، خسرو شکیبایی، جعفر والی، داوود رشیدی و…؟
یعنی باور کنیم استاد عزت اله انتظامی رفته است؟ یا که این «رفتن» صحنه پیش از رورانسِ نمایشِ زندگی است. او باز می گردد تا در برابرِ دوستدارانِ بی شمارش که قیام کرده و جانانه برایش کف می زنند، با مهربانیِ همیشگی و نم اشکِ چشمانش لبخند بزند، دست بر سینه بگذارد و‌ به نشانه خضوعِ همیشگی اش سر تکان دهد و بوسه بفرستد…
ما باور داریم استاد عزت اله انتظامی به نقطه باشکوهِ آغاز رسیده است. مبارک باد این آغاز که بر قامتِ او زیباست.
خانه تئاتر ایران برای روحِ آن عالیجناب، آرامش و برای خانواده تئاتر صبر و‌ تحمل آرزو‌ می کند.

** پیام تسلیت رئیس صدا و سیما
عبدالعی علی عسگری در پیام تسلیت خود آورده است: درگذشت هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون و چهره شاخص تاریخ سینمای ایران، استاد عزت الله انتظامی را که برای نسل های مختلف خاطره ساخت و نقش های مهمی را در ذهن مردمان این سرزمین ماندگار کرد، به خانواده ایشان، جامعه هنری و مردم تسلیت عرض می کنم.
این پیام حاکی است: از خداوند تعالی برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

**پیام منظوم رئیس فرهنگستان هنر در سوگ درگذشت استاد انتظامی
محمدعلی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر نیز در سوگ درگذشت استاد انتظامی؛ چهره ماندگار و پیشکسوت عرصه بازیگری، پیام منظومی سرود و منتشر کرد.
در این پیام آمده است :
عزت الله انتظامی رفت
هنری اوستاد نامی رفت
فضل موروثی و عظامی نیست
سامی آمد وی و عصامی رفت
گاوبازیش صرف بازی نیست
راوی رمز خویشکامی رفت
خان خالوش عکس هالو بود
از میان خالوی گرامی رفت
خان والاش زال دستان بود
زال دستانسری سامی رفت
هرچه در دهر خاتمی دارد
دشتکی بار بست و جامی رفت
خاتم لعب انتظامی بود
افضل عارفان عامی رفت
نودوهفت و الف و سیصد سال
سال تاریخ ما تمامی رفت
انتظامی طریق عزت جست
زین خطر گاه بی نظامی رفت

** پیام تسلیت مدیرعامل خانه هنرمندان ایران
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران نیز در پیام تسلیتی آورد: «به آقای بازیگر معروف بود، همان که با چشم‌های نابش زل می‌زد توی دوربین و چنان حرف می‌زد که کلماتش در ذهن مخاطبان حک می‌شد. هنوز مش حسن فیلم گاو، ناصرالدین شاه فیلم کمال الملک، حسین قلی‌خان فیلم حاجی واشنگتن و… جلوی چشم مخاطبان است و کلماتش در گوش همه زنگ می‌زند.»
مجید رجبی معمار در پیام خود افزود: «خانه‌ی هنرمندان ایران در طی این سال‌ها همیشه مورد الطاف استاد بوده است. مجسمه‌ی استاد، دوستداران تئاتر را به سالن تئاتری که به نام ایشان مزین است، راهنمایی می‌کند. ….من نمی‌توانم در چند جمله، حق مطلب را در مورد ایشان بیان کنم. تنها به تسلیتی بسنده می‌کنم، و جمله‌ی ماندگار خودش در فیلم حاجی واشنگتن را تکرار می‌کنم:«آیین چراغ خاموشی نیست». نور راهنمای آقای بازیگر، تا سال‌ها بر سینمای ایران تابان است.»

** پیام تسلیت شورای عالی خانه هنرمندان
در پیام تسلیت شورای عالی خانه هنرمندان در سوگ استاد انتظامی آمده است: «تاریخ سینما و تئاتر ایران را نمی‌توان بدون ذکر نام استاد عزت‌الله انتظامی به رشته تحریر درآورد. استاد انتظامی با نقش‌ آفرینی در صحنه تئاتر و ایفای نقش در برجسته‌ترین آثار سینمایی و تلویزیونی برای همیشه در اذهان مردم ایران جاویدان خواهد ماند.»
«عزت الله انتظامی» بازیگر سینمای ایران صبح امروز، جمعه ۲۶ مرداد در ۹۴ سالگی دار فانی را وداع گفت./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.