کد خبر : 12367
تاریخ انتشار : جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶

همدان ۹۷؛ الوندنشینان در مدار گردشگری

همدان ۹۷؛ الوندنشینان در مدار گردشگری

استان همدان مهد تاریخ، فرهنگ و تمدن در سال جاری دستخوش تحولات متعددی با رویکردی سیاسی، اقتصادی و توسعه محور بود. اولویت دولت برای بهبود اقتصاد و معیشت زمینه ای برای فعال شدن مجموعه مدیریت استان برای بستر سازی سرمایه گذاری و میزبانی از سفرا و چهره های اقتصادی در استان همدان شد. «سواتوپلک چومبا»

استان همدان مهد تاریخ، فرهنگ و تمدن در سال جاری دستخوش تحولات متعددی با رویکردی سیاسی، اقتصادی و توسعه محور بود.
اولویت دولت برای بهبود اقتصاد و معیشت زمینه ای برای فعال شدن مجموعه مدیریت استان برای بستر سازی سرمایه گذاری و میزبانی از سفرا و چهره های اقتصادی در استان همدان شد.
«سواتوپلک چومبا» سفیر جمهوری چک در ایران، اولین مسافر خارجی همدان بود که فروردین امسال در دیدار با فعالان اقتصادی استان خواستار ارتباط گردشگری بین همدان و کشور مطبوعش شد.
«محمد سیوتی یحیا ایدی» سفیر غنا در تهران نیز به همراه هیات تجاری این کشور با حضور در این استان فصل جدیدی از همکاری های اقتصادی و تجاری را بین همدان و غنا آغاز کرد.
سفیر غنا و تیم همراه در این سفر تجاری از کارخانه های صنایع غذایی و ماشین آلات کشاورزی شهر همدان، مزارع کشت کلزا و کارخانه روغن نگین نهاوند و بازدید کردند.
سفیر اندونزی در تهران نیز در دیدار با مسئولان اقتصادی همدان خواستار آسان سازی و گسترش روابط تجاری و اقتصادی شد و گفت: اندونزی در حوزه گردشگری، گیاهان دارویی و مواد معدنی می تواند شریک و سرمایه گذار خوبی برای ایران به ویژه همدان باشد.
«اوکتاویان علیم الدین» اظهار داشت: اندونزی دست دوستی همدان را برای رونق گردشگری می فشارد و این استان به لحاظ طبیعت زیبا، آرامگاه بوعلی سینا، غار علیصدر و شهر جهانی سفال می تواند به جاذبه شاخص گردشگری در جهان تبدیل شود.
«آرتاشس تومانیان» سفیر ارمنستان در تهران نیز تیرماه امسال میهمان همدانی ها بود و در این سفر با بیان مشترکات فرهنگی ملت ایران و ارمنستان گفت: سفر به شهرهای مختلف ایران را با قصد تقویت روابط اقتصادی انجام می دهیم و خواستار استمرار آن هستیم.
میزبانی همدان از سفیر جمهوری ارمنستان در تهران، نوید ایجاد راهرو (کریدور ) امن تجاری برای فعالان اقتصادی ایران و اروپا را به همراه داشت.
«نعمت الله امامزاده» سفیر تاجیکستان در تهران نیز از چهره های نام آشنای همدانی ها است که به علت قرار داشتن آرامگاه میر سیدعلی همدانی در کولاب تاجیسکتان و روابط قدیمی این دو منطقه، همدان چند نوبت میزبان این چهره بوده است.
وی تیرماه امسال در نشست فعالان اقتصادی استان همدان با سفرای کشورهای خارجی مقیم ایران اظهار داشت: همدان و تاجیکستان دارای مشترکات فرهنگی هستند که یکی از نمونه های بارز آنها وجود مقبره «میر سیدعلی همدانی» عارف، عالم و شاعر ایرانی، در کولاب تاجیکستان است.
در آخرین روزهای فصل پاییز سفیر اتریش در همدان حضور یافت و هدف از حضورش در همدان را شروع همکاری در حوزه های مختلف گردشگری، صنعتی، فرهنگی، کشاورزی و اقتصادی دانست.
«اشتفان شولتز» اظهار داشت: کشور اتریش هم اکنون ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد و اراده و خاص کشور ما همکاری هرچه بهتر با ایران است.

**پایتخت نشینان در همدان
استان همدان در یکسال گذشته میزبان چهره های مختلف ملی از جمله معاون اول رییس جمهوری، چند وزیر و معاون وزیر و رییس جمهوری بوده است.
این استان در سال جاری بیشترین میزبانی را از هیات دولت داشته است بگونه ای که در برخی مواقع شاهد حضور همزمان وزرا و معاونان آنها در همدان بودیم.
یکی از برکات حضور مسئولان در این استان بهره برداری از طرح های اقتصادی و عمرانی بود که نمونه شاخص آن بهره برداری از چند طرح مهم در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور معاون اول رییس جمهوری است.
چهار نیروگاه خورشیدی، ۲ واحد صنعتی فروسیلیس، یک کارخانه دارو سازی، یک کارخانه فولاد، کارخانه هگمتان دارو در تویسرکان با حضور اسحاق جهانگیری بهره برداری شد.
علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان رزن حامل برنامه های دولت تدبیر و امید برای اشتغال، حفاظت از زندگی مردم و کاهش فقر مطلق بود.
بهره برداری دانشگاه ملی دخترانه نهاوند با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از سر گرفتن عملیات اجرایی سد مخزنی گرین نهاوند با حضور وزیر نیرو و بهره برداری از ۱۱۵ طرح با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۳۰۴ میلیارد ریال و ۱۹۴ میلیارد ریال تسهیلات بانکی با حضور وزیر جهاد کشاورزی موید تلاش مدیرانی استانی برای سوق اعتبارات ملی به سمت همدان است.
همچنین دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز آبان امسال به منظور کلنگ‌ زنی محل احداث بیمارستان جایگزین ۱۵۰ تختخوابی به شهرستان رزن سفر کرد.
وزیر علوم نیز برای شرکت در پنجاه و یکمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور در همدان حضور یافت.

** تجلیل رییس جمهوری از دانش آموز کبودراهنگی
دانش آموز کبودراهنگی در بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز از حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری لوح تقدیر دریافت کرد.
محمد مهدی موسوی نوجوان ۱۶ ساله روستای ازوندره بخش شیرین سو به شوق شرکت در نماز جمعه مسیر ۱۲ کیلومتری روستا ازوندره تا بخش شیرین سو را هر هفته به مدت ۳.۵ سال پیاده روی می کرد.

**بوسه وزیر بر دست کشاورز ملایری
وزیر جهاد کشاورزی که برای افتتاح چند طرح عمرانی و کشاورزی به استان همدان سفر کرده بود، به پاس قدردانی بر دستان کشاورز ملایری بوسه زد.
«محمود حجتی» در آیین افتتاح طرح آبیاری نوین روستای آورزمان ملایر از زحمات و تلاش های کشاورزان تقدیر کرد و آنها را ذخیره ای ارزشمند برای کشور و انقلاب دانست و با بوسیدن دستان کشاورز ملایری این وظیفه شناسی را به جای آورد.

** هدیه ظریف به همدانی ها
در دیدار محمد ناصر نیکخت استاندارسابق همدان با وزیر امور خارجه کشورمان، محمدجواد ظریف با طرح راه اندازی دفتر این وزارتخانه در استان موافقت کرد.

** همدان در بام ۲۰۱۸
یکی از مهمترین رویدادهای بین المللی همدان در سال جاری برگزاری نخستین اجلاس سفرای خارجی با محوریت رویداد فراملی همدان ۲۰۱۸ بود که حضور سفرای خارجی در این استان را می توان بهترین ظرفیت برای معرفی قابلیت ها و ظرفیت های این استان دانست.
با آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی و انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در این سال، توسعه گردشگری دیار هگمتانه شتاب دو چندانی گرفت.
برگزاری همایش ها و جشنواره های مختلف بین المللی و ملی در این سال نشان داد که همدان ظرفیت بسیار بالایی در صنعت گردشگری دارد.
این انتخاب باعث شد تا همدان در مدت یک سال، در عرصه پرهیاهوی گردشگری در سطح بین المللی بدرخشد و با ارایه داشته هایش، خود را در بازارهای گردشگری خارجی مطرح کند.
انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۸ نقطه عطفی در تاریخ گردشگری ایران بود تا با استفاده از ظرفیت این صنعت پاک به عنوان سومین صنعت درآمدزای جهان، اقتصاد استانی و ملی را توسعه دهد.
میزبانی همدان از ۴۸ تن از سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی در همدان، مقدمه ای برای ۲ میزبانی بزرگ رویداد همدان ۲۰۱۸ است.
۸۰ تن از اعضای این اجلاس به منظور شرکت در چهلمین نشست سالانه این اجلاس در همدان حضور یافتند و از اماکن تاریخی، طبیعی و گردشگری از جمله آرامگاه باباطاهر، آرامگاه «استر و مردخای» و موزه تاریخی هگمتانه بازدید به عمل آوردند.
دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از میهمانان اصلی افتتاحیه چهلمین اجلاس جهانی گردشگری (UNWTO) بودند.
همچنین همدان از پنجم شهریور به مدت ۲ روز میزبانان مهمانان خارجی شامل وزرای خارجی چند کشور آسیایی، دبیر کل ACD (اتحادیه همکاری های آسیایی) و چندتن از مسئولان ملی بود.
معاون اول رییس جمهوری، رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و دبیرکل ACD در اجلاس گردشگری آسیا با موضوع تطبیق معیارهای شهر خلاق با شهر همدان سخنرانی کردند.

**خبرهای خوش برای همدانی ها
نخستین پرواز دو سویه همدان – تهران توسط هواپیمایی ای.تی.آر که بعد از توافق برجام توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر خریداری شده بود، انجام شد.
همچنین عملیات اجرایی احداث راه آهن همدان – ملایر با حضور عباس آخوندی سابق وزیر راه و شهرسازی، به طول ۷۵ کیلومتر با هدف گسترش شبکه ریلی در غرب کشور و آسان سازی ارتباطات و ترانزیت کالا به ویژه زائران عتبات عالیات آغاز شد.
در عین حال اهالی این استان میزبان نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی بودند که این آیین با ورود قطار گردشگری آغاز شد.
نخستین قطار گردشگری غرب کشور هم با مجموع ۳۲۰ مسافر و جمعی از هنرمندان شرکت کننده در جشنواره ملی پویانمایی وارد همدان شد.
این قطار به همراه هنرمندان و عروسک های نمایشی با استفاده از ظرفیت راه آهن برای شرکت در جشنواره پویانمایی به همدان آمده است.

** رویش مدیران جوان
افزایش جابجایی مدیران در سطوح مختلف را می توان از مهمترین رویدادهای خبری سال جاری برشمرد که شاخص ترین آن معارفه استاندار و امام جمعه جدید همدان است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی اسفند ماه امسال در حکمی حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی را به‌عنوان نماینده‌ ولی‌فقیه و امام جمعه‌ شهر همدان منصوب و از فعالیت های علمی و اجتماعی آیت الله غیاث الدین طه‌محمدی تقدیر کردند.
همچنین در جلسه هیات دولت سید سعید شاهرخی که پست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان را بر عهده داشت به عنوان استاندار جدید الوندنشینان معرفی و جایگزین محمدناصر نیکبخت که حدود پنج سال سکان مدیریت ارشد استان همدان را بر عهده داشت، شد.
مصطفی آزادبخت نیز با پیشنهاد سیدسعید شاهرخی استاندار همدان و حکم وزیر کشور به عنوان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان منصوب شد.
پیش از تغییر استاندار همدان، «کریم حمیدوند» که فرمانداری نهاوند را عهده دار بود، جایگزین «حسین افشاری» فرماندار اسدآباد شد و «حجت اله مهدوی» بر صندلی فرمانداری کبودراهنگ و «احسان قنبری» در جایگاه فرمانداری بهار نشست.
«مراد ناصری» که پیش از این سابقه فرمانداری شهرستان مرزی مهران در استان ایلام و فرمانداری آبدانان را در کارنامه داشت نیز به عنوان فرماندار جدید نهاوند معرفی شد.
«باب الله فتحی» به سمت معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر منصوب شد و از زحمات «عبدالعظیم رضایی» در این پست تقدیر به عمل آمد.
سال جاری همچنین رییس کل دادگستری استان همدان با حضور معاول اول قوه قضاییه معرفی شد و پژمان پروین نیز مدیریت اداره کل زندان های همدان را بر عهده گرفت و مدیرکل اطلاعات هم با حضور وزیر اطلاعات معارفه شد.
انتخاب و به دنبال آن استعفای بحث برانگیز «علیرضا درویش نژاد» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان نیز پر حاشیه ترین تغییر در حوزه مدیران دولتی امسال بود؛ مدیری که ۲۵ تیر امسال به این سمت نصوب اما به دلیل آنچه مسائل شخصی عنوان شد، پس از کمتر از ۶ ماه فعالیت استعفا کرد.

**تنش در انتخابات خانه احزاب
خانه احزاب همدان در آیینی با حضور رئیس خانه احزاب ایران، راه اندازی و پیش از راه اندازی رسمی آن، انتخابات برای مشخص شدن اعضای این خانه در محل استانداری برگزار شد.
هشت تن از اصلاح طلبان برای حضور در خانه احزاب نامزد شدند و اصوالگریان از حضور در این انتخابات استقبال نکردند.
رخدادهای پیش آمده در جلسه انتخابات خانه احزاب همدان نمایی نامناسب از فعالان سیاسی این استان در مقابل اعضای شورای مرکزی خانه احزاب ایران به نمایش گذاشت.

** سال طلایی ایرنا همدان
سال ۹۷ را می توان یکی از سال های طلایی برای خبرنگاران ایرنا مرکز استان دانست که با کسب رتبه های برتر در جشنواره های مختلف سالی ماندگار را رقم زدند.
آثار الهام تدین و زهرا زارعی خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز همدان برای دومین سال متوالی در جشنواره استانی دین و رسانه عنوان مقام برتر را از آن خود کردند.
«میثم ناصرنژاد» خبرنگار این خبرگزاری نیز به عنوان روابط عمومی برتر هیات های ورزشی استان همدان معرفی شد.
«علیرضا جهانگیری عرش» خبرنگار ایرنا مرکز همدان نیز به واسطه اطلاع رسانی دقیق و صحیح از اخبار و رویدادهای حوزه محیط زیست به عنوان حافظ محیط زیست مورد تجلیل قرار گرفت.
تجلیل از موسپیدان ایرنا برای دومین سال متوالی از دیگر برنامه های این مرکز در سالجاری بود که در آیینی به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) سه تن از بازنشستگان ایرنای همدان تجلیل شدند.
«علی نوربار»، «مهدی ناصرنژاد» و «سرور کاظمی» از کارکنان خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز همدان هستند که پس از سال ها خدمت در استان های گرمسیر و سردسیر کشور، با کوله باری از تجربه و حافظه هایی مملو از خاطرات تلخ و شیرین در جمع همکاران و جانشینان جوان خود حضور یافتند.
شایستگی های کارکنان ایرنا همدان در برنامه های مختلف موجب شد که میزبانی نخستین دوره آموزشی روسای خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در استان های غرب کشور نیز به این مرکز سپرده شود.
در این دوره آموزشی سه روزه که رئیسان استان های ایلام، کردستان، لرستان، کرمانشاه، همدان و دفترهای قصر شیرین و بروجرد حضور داشتند، سیاست های جدید این سازمان توسط احمد جعفری چمازکتی معاون وقت خبر و شاهین فرشاد مدیرکل سابق اخبار استان های این سازمان تبیین شد./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.