کد خبر : 9757
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۹

رویترز:

میزان صادرات نفت ایران در ماه ژانویه (دی) بیش از حد انتظار بود

میزان صادرات نفت ایران در ماه ژانویه (دی) بیش از حد انتظار بود

رویترز به نقل از منابع صنعت نفت گزارش داده است مشتریان نفت ایران که از تحریم آمریکا معافیت گرفته اند، خرید نفت خود را افزایش دادند. اطلاعات منبع «رفینیتیو ایکون» نشان می دهد در ماه فوریه جاری (بهمن ماه) ایران روزانه به طور متوسط یک میلیون و ۲۵۰هزار بشکه نفت و در ماه ژانویه گذشته

رویترز به نقل از منابع صنعت نفت گزارش داده است مشتریان نفت ایران که از تحریم آمریکا معافیت گرفته اند، خرید نفت خود را افزایش دادند.
اطلاعات منبع «رفینیتیو ایکون» نشان می دهد در ماه فوریه جاری (بهمن ماه) ایران روزانه به طور متوسط یک میلیون و ۲۵۰هزار بشکه نفت و در ماه ژانویه گذشته بین یک میلیون و یکصد هزار بشکه تا یک میلیون و سیصدهزار بشکه صادرات داشته است.
رویترز افزود: میزان بالای صادرات نفت ایران بر قیمت نفت تاثیر گذاشته، به طوری که سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) می خواهد در سال جاری ۲۰۱۹ ( ۱۳۹۷-۱۳۹۸) میزان عرضه نفت را کاهش دهد. البته ایران با سازمان اوپک به توافق رسیده است با توجه به تحریم نفتی آمریکا، از کاهش تولید نفت معاف شود.
یک منبع صنعت نفت که به آمار صادرات نفت ایران دسترسی دارد گفت: با توجه به اینکه صدور معافیت تحریم های آمریکا برای مشتریان ایران در ماه مه آینده (اردیبهشت) پایان خواهد یافت، خریداران نفت ایران تلاش دارند قبل از رسیدن این تاریخ معامله با ایران را انجام دهند.
رویترز ادامه داد: ممکن است افزایش صادرات نفت ایران، آمریکا را به تلاش برای کاهش آن ترغیب کند، در این صورت احتمال دارد قیمت نفت افزایش یابد و این در حالی است که آمریکا می خواهد جلوی صادرات نفت ونزوئلا را نیز بگیرد.
از ماه نوامبر گذشته (آبان و آذرماه گذشته) که آمریکا تحریم نفتی ایران را آغاز کرده، صادرات نفت ایران به شکل نامحسوسی صورت می گیرد. در شرایطی که اکثرا بر این باورند که صادرات نفت ایران کاهش چشمگیری داشته اما جریان حمل و نقل نفت ایران نشان می دهد این صادرات چند صد هزار بشکه در روز بیشتر از حد پیش بینی است و این قیمت نفت را تحت تاثیر قرار می دهد.
آمار موسسه رفینیتیو نشان می دهد، صادرات نفت ایران، در ماه فوریه جاری (بهمن ماه)یک میلیون و یکصد هزار بشکه در روز بوده و در ماه ژانویه گذشته (دیماه ) یک میلیون و سیصدهزار بشکه در روز، تقریبا نزدیک به صادرات ماه فوریه جاری، بوده است.
به هر حال صادرات ماه ژانویه گذشته ( دیماه گذشته) بیش ازحدس و گمان های اولیه بوده. برآوردهای اولیه حاکی از آن بود که صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه در روز کمتر خواهد بود، به طوری که در ماه دسامبر گذشته (آذر و دیماه ) چنین اتفاقی افتاد./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.