کد خبر : 11363
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۵

لطفا آهسته برانید

لطفا آهسته برانید

اگرچه سهم تقاطع ها در ۱۰هزار و ۵۰۰ کیلومتر شبکه راه اصلی و فرعی استان مازندران ناچیز است اما آمارها نشان می دهد که سهم قابل توجهی از تصادفات در محدوده تقاطع ها صورت می پذیرد. بر اساس این گزارش از ۲۱۹نقطه پر تصادف جاده های مازندران ۱۶۸نقطه در محورهای اصلی ملی که عمده آن

اگرچه سهم تقاطع ها در ۱۰هزار و ۵۰۰ کیلومتر شبکه راه اصلی و فرعی استان مازندران ناچیز است اما آمارها نشان می دهد که سهم قابل توجهی از تصادفات در محدوده تقاطع ها صورت می پذیرد.
بر اساس این گزارش از ۲۱۹نقطه پر تصادف جاده های مازندران ۱۶۸نقطه در محورهای اصلی ملی که عمده آن در چهار محور کندوان ، سوادکوه ، هراز و کیاسر ، ۲۳نقطه اصلی استانی بین شهری و کنارگذرها و ۲۸نقطه نیز در نقاط فرعی یعنی جاده های بین بخش ها و روستایی است.
بر اساس آمار پلیس راه ۱۸نقطه پر حادثه در جاده هراز به عنوان یکی از محورهای زیبا و پر تردد استان مازندران شناسایی شده است که در ۱۲نقطه مشکل هندسی قوس ، چهار نقطه تونل قوس ،یک نقطه تقاطع و یک نقطه پل قوس است.
بررسی های پلیس راه نشان می دهد که ۲۲نقطه پر تصادف جاده کندوان حوزه استحفاظی مازندران وجود دارد که در ۱۴نقطه مشکل هندسی قوس ،۲ نقطه پل قوس ، چهار نقطه تقاطع قوس و۲ نقطه تقاطع است.
محور سوادکوه به عنوان یکی دیگر از محورهای مهم مواصلاتی منتهی به پایتخت در استان مازندران نیز دارای ۲۳نقطه پر تصادف است که در ۱۴نقطه مشکل تقاطع قوس، پنج نقطه قوس ،۲نقطه تقاطع و یک نقطه پل قوس وجود دارد.
محور کیاسر که ساری مرکز استان مازندران را به سمنان ارتباط می دهد از دیگر جاده های مهمی است که طبق بررسی های پلیس راه ۱۲نقطه پر تصادف در این محور شناسایی شد که در ۱۱ نقطه مشکل تقاطع قوس و یک نقطه پل تقاطع قوس وجود دارد.
بر اساس آخرین آمار پزشکی قانونی مازندران در ۱۰ ماهه اول امسال تعداد ۴۸۷ نفر شامل ۳۵۹ مرد و بقیه زن بر اثر تصادفات رانندگی در استان جان باختند.
در این مدت ۳۶۶نفر در اثر تصادف در جاده‌های برون شهری و راه روستایی و ۱۲۱ نفر در محورهای درون شهری جان باختند.
کارشناسان راهنمایی و رانندگی عوامل موثر در بروز حوادث جاده ای از جمله راه، عامل طبیعی، وسیله نقلیه و عامل انسانی تقسیم می کنند، اما یکی از مهمترین آمارها در تصادف ها و آسیب ها از نقش ۷۰ تا ۹۰ درصدی عوامل انسانی در تمامی تصادف ها حکایت دارد.
همچنین اگرچه پلیس راهور ناجا با مشاهده تمامی جاده‌ها و معابر حادثه خیز نقش تعیین‌کننده و بسزایی در کنترل و مدیریت حوادث دارد اما باید نسبت به رفع مشکلات اصطکاک سطح جاده، شعاع قوس ها و تقاطع راه های اصلی و فرعی به عنوان نقاط پر تصادف توجه کرد.
پلیس در تعریف تقاطع به عنوان نقاط پرتصادف می گوید، جریان های مستقیم و گردشی در تقاطع با ایجاد تداخل بین وسایل نقلیه با هم، وسایل نقلیه با عابرین پیاده و یا وسایل نقلیه با دوچرخه، تصادف را ممکن می کند، به همین علت تقاطع ها می توانند یکی از نقاط دارای پتانسیل برای رخ دادن تصادف باشند.
بررسی ها نشان می دهد که با توجه به اینکه تقاطع ها تنها بخش کوچکی از شبکه راه هستند، اما با این وجود بیش از ۵۰ درصد تصادفات در مناطق درون شهری و ۳۰ درصد تصادفات در مناطق برون شهری در تقاطع ها اتفاق می افتد.
کارشناسان معتقدند، تقاطع های بدون چراغ، پتانسیل خطراتی را دارد که در تقاطع های چراغدار وجود ندارد و علت آن حق تقدم حرکت در مسیر اصلی است، از آنجایی که در شبکه راههای مازندران، این تقاطع ها فراوان بوده و نوع خاصی از تصادف در این تقاطع ها رخ می دهد، تقاطع های بدون چراغ به توجه ویژه نیاز دارند.
**بی توجهی به علائم تقاطع ها و قوس ها
رئیس اداره عملیات کنترل ترافیک راهنمایی و رانندگی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که عمده رانندگان بر اساس علائم رانندگی نمی کنند چراکه اگر به علائم توجه کنند تصادفات در نقاط حادثه ساز و پر تصادف به صفر می رسد.
سرهنگ رحیم باقری با بیان اینکه تقاطع یک نقطه ای است که چند راه را به هم وصل می کند، ادامه داد: اگرچه می توان تقاطع های پرترافیک را با عملیات زیر گذر و یا رو گذر برطرف کرد اما اگر به هر دلیلی از جمله کمبود اعتبارات این مشکل رفع نشد، می توان با رفتار های صحیح رانندگی و توجه به علائم و تابلو ها از بروز تصادفات جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه ۹ شکل اخطاری تقاطع در راهنمایی و رانندگی وجود دارد، ادامه داد: متاسفانه تا ۹۰ درصد رانندگان در کشورمان فقط یک بار که در آزمون کتبی گواهینامه شرکت می کنند ، علائم را فرا می گیرند و پس از دریافت گواهینامه به هیچ یک از علائم و تابلوهای جاده ای در رانندگی توجه نمی کنند.
سرهنگ باقری گفت: بر اساس مقررات، خودرویی که در یک تقاطع از فرعی به اصلی می رود باید ایست کامل داشته باشد و یا خودرویی که در جاده اصلی به تقاطع می رسد باید با توجه به علائم و تابلو سرعت و گردش به راست و یا چپ خود را تنظیم کند.
وی گفت: در سال های اخیر عمده تقاطع های جاده های درون وبرون شهری استان مازندران حداقل دارای تابلو اخطاری است و یا بهسازی شده است.
رئیس اداره عملیات کنترل ترافیک راهنمایی و رانندگی مازندران در مورد قوس جاده به عنوان دیگر عامل تصادف گفت: این یک مشکل اساسی در جاده سازی است که متاسفانه مهندسان راه سازی در هنگام طراحی به قوس استاندارد توجه نکردند.
وی ادامه داد: اگرچه تابلو ها و علائم اخطاری قوس جاده نصب است اما اگر مهندسان راهسازی به استاندارد سازی جاده اقدام می کردند، این مشکل که عامل بسیاری از تصادفات است ، از بین می رفت.
باقری هزینه بر طرف کردن نقاط قوس جاده ها را بالا دانست و در عین حال گفت که اگر رفتار رانندگی نسبت به توجه قوس ها بیشتر شود ،تصادفات دراین نقاط هم به صفر می رسد.
وی با اعلام این که آمار تصادف درون شهری در مازندران بسیار زیاد است، از شناسایی نقاط حادثه خیز استان خبر داد و گفت که از ابتدای امسال تا ماه گذشته ۸۸۸ فقره تصادف در این نقاط رخ داد.
وی با بیان این نکته که امسال بیش از ۱۲۰ نقطه معادل ۷۵ درصد از ۱۶۲نقطه حادثه خیز درون شهری استان ایمن سازی شده گفت: ۲۵درصد از نقاط حادثه خیز دیگر به دلیل نبود بودجه و اعتبار با علائم و تابلوها آشکار سازی صورت گرفت.
رئیس اداره عملیات کنترل ترافیک راهنمایی و رانندگی مازندران با اعلام این که در این نقاط طی ۴۰ سال گذشته سابقه تصادف وجود داشته است، افزود: در شناسایی این نقاط شهرداران و فرمانداران همکاری خوبی داشته اند.
فرمانده پلیس راه مازندران نیز بدون اشاره به تعداد تصادفات در نقاط پر تصادف تقاطع ها و قوس های جاده های استان توصیه کرد که رانندگان به علت تراکم جمعیتی بالا در حاشیه راه های شمالی به ویژه در مازندران باید بیشتر دقت کنند.
سرهنگ عیلرضا قدمی افزود: به دلیل افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی کمربندی ها و محورهای برون شهری و تقاطع های غیرهم سطح در استان زیاد شده است و یا بیشتر معابر برون شهری معابر فرعی و روستایی هستند.
وی با اشاره به وجود تقاطع های زیاد فرعی و اصلی و بریدگی های غیر ایمن در وسط بزرگراه های برون شهری برای دور زدن وسائل نقلیه به مسیر مخالف که مشکلاتی جدی را ایجاد می کند، بیان داشت: این ویژگی ها، از نقطه نظر ترافیکی و نقاط پر تصادف شرایط خاصی را برای جاده های مازندران بوجود آورده است.
رئیس پلیس راه مازندران عبور بیش از حد عابران پیاده از عرض معابر، تردد ادوات کشاورزی در سطح معابر اصلی، عبور دادن احشام اهلی و یا عبور احشام وحشی از سطح راه ها از دیگر ویژگی های جاده های استان است که توجه به علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی بسیار مهم است.
از آنجاییکه مازندران در تعطیلات نوروز سال ۹۷ با ثبت حدود ۱۵ میلیون نفر شب اقامت ، افزایش بیش از ۲۰ درصدی سفرهای نوروزی را تجربه کرده بود و امسال نیز با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش قطعی سفرهای خارجی ،پیش بینی شدکه انجام مسافرت نوروز ۹۸ به مقصد این خطه شمالی دوچندان شود لذا توجه به علائم و تابلوهای نقاط پر تصادف می تواند مانع بروز حوادث تلخ شود./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.