کد خبر : 18956
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۱

لاریجانی:

راهبرد آمریکا تحقیر مسلمانان و در مضیقه قرار دادن کشورهای اسلامی است

راهبرد آمریکا تحقیر مسلمانان و در مضیقه قرار دادن کشورهای اسلامی است

«علی لاریجانی» در مراسم روز جهانی قدس و در جمع نمازگران نماز سیاسی عبادی جمعه پیش خطبه های نماز جمعه طی سخنانی درباره ابعاد طرح معامله قرن اظهار داشت: ابعاد طرح معامله قرن روشن نیست و گفتند که یکی از ابعاد آن حذف همیشگی بازگشت ۶ میلیون آواره فلسطین به سرزمین خود است. وی ادامه

«علی لاریجانی» در مراسم روز جهانی قدس و در جمع نمازگران نماز سیاسی عبادی جمعه پیش خطبه های نماز جمعه طی سخنانی درباره ابعاد طرح معامله قرن اظهار داشت: ابعاد طرح معامله قرن روشن نیست و گفتند که یکی از ابعاد آن حذف همیشگی بازگشت ۶ میلیون آواره فلسطین به سرزمین خود است.

وی ادامه داد: آمریکا قرار شد برای تحقق این امر یک معامله مادی را سامان دهد و پول آن را از کشورهای پولدار بدبخت خلیج فارس بگیرد. همینطور بحث می شود که قدس شریف را پایتخت رژیم اشغالی و دهکده ای را پایتخت فلسطین قرار دهند.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رد این طرح از سوی برخی مقامات فلسطینی گفت: حقیقت این است این طرح بحث روشنی ندارد. کنفرانس بحرین کارگاهی برای جنبه اقتصادی این طرح بود که افتضاحی برای کشورهای اسلامی است تا زمینه ای برای دلالی پول بسازد.
لاریجانی در عین حال گفت: چون ابعاد طرح معامله قرن روشن نیست، نمی توان درباره آن توضیح داد اما جهت گیری کلی می توان کرد مثلاً با همین موضوع انتقال پایتخت بیت المقدس و بحث واگذاری جولان می توان راهبرد آمریکا را نسبت به تحولات منطقه دریافت و اینکه راهبردشان تحقیر مسلمانان و در مضیقه قرار دادن کشورهای اسلامی است.

مسلمانان باید راهبرد همسنگ معامله قرن طراحی کنند
وی افزود: می خواهند اموال و منابع فلسطین، ایران و عراق هر کدام را به یک نحوی از آنان بگیرند. اگر راهبرد آمریکا این است، پاسخ کشورهای اسلامی هم باید در همین سبک باشد و با چند اقدام تاکتیکی نمی توان به این راهبرد جواب داد. کشورهای اسلامی باید راهبردی همسنگ طراحی کنند.

لاریجانی با اشاره به تسلط روحی دلال مابی در سیاست آمریکا گفت: واژه «معامله» آن هم در جایی که پای شرافت یک ملت و غیرت دینی یک امت در میان است، چقدر فضاحت بار است و این نشان دهنده پوچ بودن فکر سیاسی آنان است. این ریشه در تفکر سیاسی آنان دارد که همان تفکر منفعت طلبانه است و برای این تفکر، عدالت، شرافت، انصاف و وفای به عهد وقتی معنا دارد و قابل اعتنا است که برای آنان منفعتی داشته باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینکه سردمداران آمریکا به راحتی توافقی را زیر پا می گذارند و برایشان مهم نیست یک روز توافق آب و هوا، توافق با ارویا، توافق موشکی با روسیه و توافق با چین را لغو می کنند، به زیربنای فکری آنان برمی گردد که در رفتار بین الملل مخرب است.
وی اظهارداشت: اینکه مقام معظم رهبری چند بار فرمودند تمدن آمریکایی زوال پذیر است به این دلیل است که ریشه های تفکرشان به خودی خود موجب نابهنجاری می شود. وزیر آمریکا باکی نداشت که بگویند آنها داعش را به وجود آوردند چون فکر می کردند در آن زمان به نفعشاناست و می توانند کشورهای اسلامی را درگیر کرده و زسیرساخت هایشان را از بین ببرند و در کتابش هم آورد که آنان داعش را به وجود آوردند و این به زیر بنای فکری تمدن آنان برمی گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: داماد آقای ترامپ که جوان یهودی تاجر است این طرح را طراحی کرده است. خود ترامپ اعلام کرد کوشنر داماد من عاشق اسرائیل است و حالا این آدم می خواهد مسئول این طرح باشد. آن روسای قبلی که معاهده کمپ دیوید و اسلو را ترتیب دادند تاحدودی یک قیافه بی طرفانه برای خود جمع و جور می کردند. اما این جوانک بی تجربه ماجرایی را در منطقه دارد خلق می کند. طور ی که برخی کشورهای عربی در مجالس خودشان با صراحت می گویند نگران این رفتارها هستیم و این جوانک را گذاشتند در منطقه تا جنگی راه بیندازد و برود و خیلی طبیعی است این نگرانی برای فلسطینیان به وجود بیاید.

ابتکار امام راحل در نامگذاری روز قدس ابداع متفکرانه بود

لاریجانی با بیان اینکه ۱۶ مرداد ۱۳۵۸ رهبر کبیر انقلاب جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز قدس نام نهاد و تا به حال ۳۹ بار ملت عزیز و همه آزادیخواهان در روز جهانی قدس به صحنه آمدند و از ملت مظلوم اما شجاع فلسطین دفاع کردند، گفت: بدون تردید این ابتکار امام یک ابداع متفکرانه بود که باعث شد شعله های محبت مردم و مسلمانان نسبت به قدس شریف همچنان با حرارت وجود داشته باشد و جلوی توطئه ها را بگیرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در این مدت حوادث متعددی در موضوع فلسطین شاهد بودیم اما امسال قدری شرایط از چند جهت متفاوت است؛ یکی از نظر توطئه های پیچیده تری که آمریکا و دنباله هایش در منطقه دنبال می کنند. دیگر اینکه صحنه نسبت به گذشته شفاف تر شد، و سوم اینکه مقاومت و جبهه مقاومت از وجه قوی تری برخوردار شده است.

انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس توهین به مسلمانان بود

وی ادامه داد: شرایط به نحوی است که توطئه ها در مقابل مسلمانان پیچیده تر شده و رفتار آمریکایی ها نسبت به مسلمانان خیلی گستاخانه تر و بی پرده تر از گذشته شده است؛ یکی از این رفتارهای گستاخانه، انتقال پایتخت رژیم به بیت المقدس است که با سر وصدا انجام دادند.

لاریجانی انتقال پایتخت به بیت المقدس را توهین به مسلمانان دانست و گفت: قدس شریف قبله اول مسلمانان است؛ قدس موضوعی نیست که فقط به یک ملت مربوط باشد و به قول امام راحل، قدس نه به یک ملت و نه همه ملت های حاضر، بلکه به همه انسان های موحد مربوط است.

وی اضافه کرد: آمریکایی ها با وجود همه توافق های بین المللی این کار را انجام داده اند اگرچه اکثر کشورها این کار را محکوم کردند، اما این اقدام آمریکا پاک کردن نمادهای اسلامی در ذهن آنان است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که آمریکایی ها سرزمین کشور دیگری را به رژیم صهیونیستی هبه کردند، تصریح کرد: جدای از ماجراحویانه و مسخره بودن این اقدام که کشوری از آن طرف دنیا ملکی از کشوری را به اسرائیل می دهد، این امر هم روحیه سبک سری و هم روحیه دلال مابی سران آمریکا را در عرصه سیاست نشان می دهد.
لاریجانی اضافه کرد: هرچند این اقدام آمریکا از جانب بسیاری از کشورها نامشروع تلقی شد اما نفس این کار آمریکا عمق کینه آنها را نسبت به مسلمانان نشان می دهد و این نشانه هایی است که مقصد آنان را بیان می کند.

وی نکته سوم را طرح مرموز و سربسته ای به نام معامله قرن با این ادعا برشمرد که می خواهیم مشکلات را برای همیشه حل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع دوم یعنی شفاف تر شدن وضعیت منطقه نسبت به گذشته گفت: در شرایط فعلی منطقه، وضعیت نسبت به گذشته شفاف تر شد که البته از جهتی مایه تاسف است و موضع برخی کشورهای اسلامی کاملا روشن شد که طرف اسرائیل هستند.

سعودی ها حیثیت خود را پای طرح قلابی معامله قرن له کردند
لاریجانی خاطرنشان کرد: از ۷۰ سال قبل درگیری های خاورمیانه در سال های ۱۹۴۸،۱۹۵۶ چند جنگ همواره با ناکامی همراه بود و ساماندهی طرح صلح هم موفقیت آمیز نبود. انور سادات در کمپ دیوید با نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور آمریکا قراردادی امضا کرد و به سمت افرادی رفت که اهل سازش با اسرائیل است، اما نقش برخی کشورها همکاری مستقیم نبود بلکه پشت صحنه با اسرائیل همکاری می کردند.

وی ادامه داد: اما امروز سعودی های با همکاری بحرینی ها و اماراتی ها هم مال و منال خود را دادند و هم آبرو و حیثیت خود را پای این طرح قلابی له کردند. اگر در جنگ ۳۳ روزه فلسطین، سعودی ها پشت صحنه اطلاعات می دادند و موضوع را علنی نمی کردند، اما امروز شفاف با اسرائیل در ارتباط هستند.

لاریجانی اظهار داشت: اگرچه این اقدام خائنانه برای امت اسلامی است اما برای مقابله با مریکا و اسرائیل، این شفافیت به نفع خواهد بود و صف کشور های منافق و خائن جدا خواهد شد. کشوری حاضر است صدها هزار میلیارد دلار سلاح بخرد و بر سر مردم مظلوم یمن بریزد به همین اندازه سرمایه خرج می کند تا از داماد ترامپ حمایت کند.
رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: اخیرا خجالت آورترین جملات را از سوی آمریکا نسبت به دولت سعودی شاهد بودیم که گفتند اینها مانند گاو شیرده هستند و باید پول ها را از آنان گرفت و حکام سعودی بجای به خود آمدن درمقابل این سخنان سخیف، خود را حقیرتر نشان دادند و ده ها نفر از هموطنان خود را گردن زدند؛ این نهایت بردگی یک حکام کلنگی ساخته شده است که آبرو ندارند تا امتدادی در حیات سیاسی داشته باشند.

وی در بخش دیگر از سخنانش به جبهه مقاومت اشاره کرد و گفت: در دهه های جنگ ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۳ دولت ها چون به قدرت های بزرگ تکیه داشتند غالبا موفق نمی شدند و خود این دولت ها در کار خود از حیث صداقت باوفا نبودند. اما در دو دهه اخیر جریان مقاومت در منطقه یک جریان عمیق و پرانرژی شده است.
لاریجانی گفت: اگر مقاومت حزب الله قدرتمند نبود آیا اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه شکست می خورد. همان زمان یکی از رهبران اروپا درباره اسرائیل به من گفت با وضعی که امروز به وجود آمده، اولمرت یک جنازه سیاسی است و این نتیجه مقاومت بود. اگر مقاومت نبود آیا تروریست های وحشی داعش در منطقه عراق و آیا انواع و اقسام تروریست ها در منطقه سرکوب می شدند.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: حتی اگر برخی کشورهای منطقه از پشت به فلسطینیان خنجر بزنند اما تا زمانی که مقاومت هست به تعبیری آنها کف روی آب هستند.

لاریجانی با تاکید بر افزایش قدرت مقاومت چه از نظر تجهیزات و چه از نظر گستردگی، گفت: این موضوع قابل قیاس با گذشته نیست و همین امر آنها را دستپاچه کرده تا با ناپختگی طرح معامله قرن را ارائه بدهند.

هر روز سر خود را از پنجره اتاق خواب بیرون می آورند و می گویند می خواهیم مذاکره کنیم

وی با پیوند زدن قدرت مقاومت به اقتدار جمهوری اسلامی ایران گفت: نکته در اقتدار ایران است؛ می گویند توافق هسته ای را قبول نداریم؛ خارج شدند و تحریم وضع کردند بعد با آشفتگی و به نحوی متناقض هر روز سر خود را از پنجره اتاق خواب خود بیرون آورده و می گویند می خواهیم با ایران مذاکره کنیم. مذاکره مجدد چه معنایی دارد؟ ضمنا این چه مذ اکره ای است اول تحریم های گسترده علیه ملت ایران وضع می کنید و بعد می گویید مذاکره.
رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: متاسفانه آنقدر کشورهای منطقه خود را نسبت به این قداره بندهای سیاسی خاضع نشان دادند که می خواهند در برابر یک ملت ریشه دار و با فرهنگی که از رهبری هوشمند برخوردار است، همین رفتار را دنبال کنند.

ملت در برابر حرف های سرسری شما مجاب نمی شود
وی خطاب به آمریکا گفت: بساط را جمع کنید فکر کردید اگر بارها واژه مذاکره را تکرار کنید ملت ایران در مقابل حرف های سرسری شما مجاب می شوند که شما می خواهید مذاکره کنید!؟؛ این مانند این است مشتی دزد، اموال را بگیرند بعد در بزنند حاج آقا آمدیم مذاکره کنیم اگر قصد مذاکره داری، اموال را پس بده برو.

لاریجانی با بیان اینکه برخی این را واقعیت منطقه و زور می دانند، گفت: خب پس این زور است و مذاکره نیست. اگر دزدی خانه ای را می زند با زور آن را می گیرند و پلیس آن را به سزای عمل خود می رساند. پلیس بین الملل اینجا خود سردمدار دزدها است و باید خودمان قوی شویم. روی مسائل دفاعی حاضر به مذاکره نیستیم چون راهی وجود ندارد پس این شعار مذاکره پوچ است.

می خواهند پایه امنیت منطقه را سست کنند

وی ادامه داد: رهبری فرمودند اقدام هسته ای در مقابل آمریکا آغاز شده و درباره برد موشکی چرا باید مذاکره کنیم و آیا خودتان پایبند مذاکره با شوروی بودید اینها همه در تفکر قدرت طلبانه آنان است می خواهند پایه امنیت منطقه را سست کنند تا کسی جلودار آنها نباشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی جریان مقاومت یک حرکت زاینده و روبه جلو عنوان و تصریح کرد: کسی نمی تواند جلوی این حرکت را بگیرد. هر چه طرح های قلابی صلح دهند و نیروهای خود را در منطقه گسترده کنند، این جریان مقاومت قویتر و گسترده تر خواهد شد.

وی در بخش دیگر از سخنانش درخصوص فلسطین گفت: با توجه به طرح های گذشته در باره صلح دو مسیر پیش رو وجود دارد؛ یکی اینکه آمریکایی ها به دنبال طرح های سرگرم کننده برای پایمال کردن حقوق فلسطینیان باشند. در مقابل این رویکرد، مقاومت قرار دارد و این هشیاری سیاسی در منطقه بوجود آمده که راهی جز مقاومت نیست. مقاومت هر روز قویتر شده و نتیجه آن برای اسرائیل دردآورتر شده است.
لاریجانی راه حل دیگر را سیاسی و دموکراتیک برشمرد و گفت: این راه حل همان راهی است که رهبری مطرح کرده و مبتنی براسناد بین المللی است یعنی برگزاری همه کرسی برای آینده فلسطین. این راه حل ۴ جزء دارد بازگشت فلسطینیان به سرزمین آبا و اجدادی، برگزاری انتخابات با مشارکت مردم اصلی فلسطین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی، تشکیل نظام سیاسی اکثریت براساس همه پرسی، تصمیم گیری براساس اکثریت همه پرسی برای ساکنین.

مدعیان دموکراسی این راه را برای مردم فلسطین قبول ندارند
رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تعجب از اظهارات برخی کشورهای داعیه دار حکومت دموکراسی گفت: عجیب است کشورهایی که می گویند مبنای حکومت ما دموکراسی است اما برای مردم فلسطین این راه را قبول ندارند. اگر دنبال راه حل سیاسی هستید این راه است اما اگر نه، راه آن مقاومت است.

وی افزود: نتیجه این اقدام آمریکا که یک روز ملت ایران تررویست می گویند و یک روز دم از مذاکره می زنند این است که بزرگی ملت ایران را شناختند. امروز ملت ایران و همه بخش های نظام یک صدا هستند و بقول رهبری به استقلال اقتصادی خود اکتفا می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر از سخنانش به مسائل داخلی و موضوع مسکن اشاره کرد و گفت: زمین باید از قیمت بورس بازی درمی آمد. از روستا و شهرهای کوچک وبزرگ زمین برای زوج هایی که ازدواج می کنند با قیمت پایین در اختیارشان قرار بگیرد این طرح مهمی است و هر سال یک میلیون ساختمان باید در این زمین ها ساخته شود و رسانه ها این را به اطلاع مردم برسانند و مردم از این طرح استفاده کنند.

لاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مهمی که رهبری امسال تاکید کردند، با وجود این تحریم ها راه سنجیده این است به درون اقتصاد خود برویم و در زنجیره تولید آن نقاط مفقود را از بین ببریم، به کارآفرینی توجه کنیم، این نسل جوان و انرژی آورده بزرگی است و اگر رویکرد دولت به داخل باشد، می تواند ظرفیت بزرگی فراهم کند.

راه شکستن تحریم این است روی پای خود بایستیم
وی یادآور شد: راه شکستن این تحریم ها این است که روی پای خود بایستیم خصوصا در بحث کالاهای اساسی که دست دلالان را قطع کرده و به کمک خود مردم این موضوع را سامان دهیم تا این فشارهای بیرونی نتواند زمینه ناراحتی مردم را فراهم کند. در شرایط فعلی بیش از گذشته انسجام و وحدت درونی کشور ضرورت دارد.
رییس قوه مقننه اظهارداشت: طبق فرموده رهبری یکی از نکات اصلی، مقابله با کشور آمریکا است که برای محاصره ایران هجوم آورده است و باید آن را بشکنیم./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.