کد خبر : 10114
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴

جذابیت صادرات و بارندگی های شدید؛ علت گرانی سبزی و صیفی

جذابیت صادرات و بارندگی های شدید؛ علت گرانی سبزی و صیفی

در هفته های اخیر هر کیلوگرم کاهو با قیمت ۱۲ هزار تا ۱۵ هزارتومان، خیار بوته ای ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، گوجه فرنگی بیش از ۷۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۴۰۰۰ تومان، پیاز ۵۰۰۰ تومان، فلفل دلمه ای ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان عرضه می شود. برخی گرانی این محصولات را ناشی از کاهش تولید و

در هفته های اخیر هر کیلوگرم کاهو با قیمت ۱۲ هزار تا ۱۵ هزارتومان، خیار بوته ای ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، گوجه فرنگی بیش از ۷۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۴۰۰۰ تومان، پیاز ۵۰۰۰ تومان، فلفل دلمه ای ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان عرضه می شود.
برخی گرانی این محصولات را ناشی از کاهش تولید و نوسان نرخ ارز می دانند.
از دید برخی کارشناسان به دلیل کاهش ارزش پول ملی، جذابیت صادرات و حتی قاچاق این محصولات افزایش یافته است. البته با توجه به محدودیت منابع آبی کشور چنین اقداماتی به معنای بی توجهی به منافع ملی است؛ زیرا با خروج این محصولات، آب به شکل مجازی از کشور ما خارج می شود که جیب عده ای سودجو را پرمی کند و نارضایتی مصرف کنندگان را در پی دارد.
برخی کارشناسان می گویند ادامه روند افزایش قیمت میوه، سبزی و صیفی می تواند کاهش به سرانه مصرف این محصولات در سبد خانوار منجر شود.

** افزایش و کاهش معنی داری در تولید سبزی و صیفی نداشته ایم
در این پیوند، مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت وزارت جهادکشاورزی امروز به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: دلیل اصلی افزایش قیمت محصولات سبزی و صیفی در بازار کاهش ارزش پول ملی در مقایسه با ارز کشور های همسایه (ارزانی محصول در داخل کشور نسبت به کشورهای منطقه) و متاثر شدن قیمت محصول صادراتی است.
«حسین اصغری» اظهارداشت: حتی بارندگی های اخیر در مناطق جنوبی کشور موجب اختلال در امر برداشت محصول و کاهش عرضه شده که با مرتفع شدن آثار بارندگی های شدید، قیمت ها روند کاهشی پیدا می کند.
به گفته وی، سطح زیرکشت و تولید زمستانه برای محصولات اساسی سبزی و صیفی از جمله سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و خیار کاهش یا افزایش معناداری نسبت به پارسال نداشته است.

** آمار صادرات
این مسوول گفت: در ۹ ماهه امسال ۲۷۵ هزار تن سیب زمینی، ۲۱۷.۳ هزار تن پیاز، ۴۳۳.۳ هزار تن گوجه فرنگی و ۱۱۳.۳ هزار تن خیار صادر شد.
به گفته وی، در مدت مشابه پارسال ۳۴۷ هزار تن سیب زمینی، ۸۲.۳ هزار تن پیاز، ۳۲۶.۳ هزار تن گوجه فرنگی و ۱۰۳.۳ هزار تن خیار صادر شده بود.
در مقایسه ۹ ماهه سال های ۹۶ و ۹۷ صادرات سیب زمینی ۷۲ هزار تن کاهش یافت و صدور پیاز ۱۳۵ هزار تن، گوجه فرنگی ۱۰۷ هزار تن و خیار ۱۰ هزار تن افزایش را نشان می دهد.
وی یادآوری کرد: برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها در سه ماهه اخیر برای محصول گوجه فرنگی و در ۲ ماه گذشته برای سیب زمینی ممنوعیت صادرات اعمال شد که اگر صادرات این محصولات تداوم پیدا می کرد به طور قطع افزایش قابل ملاحظه ای در این محصولات و فرآورده های جانبی آنها داشتیم.
وی ادامه داد: محصولات سبزی و صیفی کشور صادراتی است و به طور معمول واردات در این بخش نداریم.
مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره قیمت عمده فروشی سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: اکنون قیمت هرکیلوگرم سیب زمینی ۲۱۶۰ تومان، پیاز ۳۵۰۰ تومان، گوجه فرنگی ۳۵۰۰ تومان، خیار ۳۵۰۰ تومان، کاهو ۴۵۰۰ تومان و بادمجان ۲۸۰۰ تومان است.
وی ادامه داد: در خرده فروشی سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز هر کیلوگرم سیب زمینی با قیمت ۲۶۴۰ تومان، پیاز ۴۱۴۰ تومان، گوجه فرنگی ۴۹۲۰ تومان، خیار ۴۲۰۰ تومان، کاهو ۵۲۰۰ تومان و بادمجان ۳۵۰۰ تومان عرضه می شود.
به تازگی رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: اکنون میوه توسط غرفه داران به شکل توافقی و عرضه و تقاضا خریداری می شود بنابراین خرده فروشان گرانفروشی نمی کنند؛ بلکه آنان نیز با قیمت های بالا این محصولات را خریداری می کنند.
«اسدالله کارگر» گفت: خرده فروشان میوه را با هر قیمتی که خریداری می کنند حداکثر می توانند ۳۵ درصد سود دریافت کنند که اخیرا به دلیل شرایط بازار و کاهش تقاضا ۸۰ درصد اعضا سودی کمتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد روی میوه و صیفی می کشند.
وی بخش دیگر این گرانی ها را ناشی از نامنظم بودن ساعت کاری میدان اصلی میوه و تره بار دانسته و گفت این موضوع بر نوسان نرخ میوه و صیفی تاثیرگذار است و باید ساعت کاری مشخصی در میدان میوه و تره بار اصلی تعیین شود تا بتوانیم از این نوسانات قیمتی جلوگیری کنیم./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.