کد خبر : 12742
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۴

اشتیاق شرکت های اسپانیایی برای روابط با ایران

اشتیاق شرکت های اسپانیایی برای روابط با ایران

تبادل هیات های سیاسی ؛ اقتصادی و فرهنگی با هدف توسعه و تقویت روابط و مناسبات ایران و اسپانیا را می توان نقطه عطفی در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دوکشور دانست. معاون سیاسی وزیر امور خارجه، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، مدیر کل دیپلماسی عمومی‌ وزارت

تبادل هیات های سیاسی ؛ اقتصادی و فرهنگی با هدف توسعه و تقویت روابط و مناسبات ایران و اسپانیا را می توان نقطه عطفی در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دوکشور دانست.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، مدیر کل دیپلماسی عمومی‌ وزارت امور خارجه، مدیر کل امور موزه ملی ایران و معاون شورای شهر تهران به اسپانیا از جمله مقاماتی بودند که در سال ۹۷ به اسپانیا سفر کردند.
سفر هیات های اقتصادی از بخش خصوصی ایران ؛ انعقاد چندین یادداشت تفاهم همکاری ، برگزاری آیین های متنوع فرهنگی، هنری و ورزشی نیز بخش دیگری از رویدادهای مهم در مناسبات دوکشور در سال گذشته بود.

*** حمایت اسپانیا از برجام
در‌ سال ۱۳۹۷، مقامات اسپانیایی، همسو با مواضع اتحادیه اروپایی از اجرای دقیق برجام حمایت مجدانه ای کردند و به رغم تغییر دولت در اسپانیا، دولت جدید نیز بر حمایت اسپانیا از حضور فعالانه شرکت های اسپانیایی در بازار ایران تأکید کردند.
«پدرو سانچز» نخست وزیر جدید اسپانیا چند روز قبل از رسیدن به قدرت و پس از اینکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اعلام نمود از برجام خارج می‌ شود، در واکنش به آن تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید تلاش بسیاری انجام دهد تا که عقلانیت بازگردد و بدین صورت مانع از افزایش بی‌ ثباتی بین المللی شود.
«خوزه بورل» وزیر امور خارجه اسپانیا نیز که در حاشیه اجلاسی در دهلی نو با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرده بود به وی اطمینان داد که اتحادیه اروپا به حفظ توافق هسته ای متعهد است و خواهان جلوگیری از اثرات منفی‌ خروج آمریکا از توافق می‌ باشد.
سفر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران به اسپانیا را می توان مهمترین سفر یک مقام سیاسی کشورمان به مادرید در سال ۹۷ دانست .
در طی این سفر ؛ دور دوم مذاکرات جامع ایران و اسپانیا در قالب مکانیسم مشورت های سیاسی معاونین وزرای خارجه برگزار شد که طی آن «عراقچی»‌ و «فرناندو والنسوئلا» قائم مقام وزارت امور خارجه پیرامون همکاری های دو کشور در موضوعات سیاسی، اقتصادی و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.
در این گفتگوها والنسوئلا با اشاره به اراده سیاسی اروپا برای مقابله با سیاست یکجانبه گرایانه آمریکا بر حمایت از برجام تاکید کرد و گفت اتحادیه اروپا به دنبال تدوین ساز و کاری است که مستقل از بانک مرکزی و سایر نهادهای پولی و مالی بتواند روابط ایران و اروپا را پوشش دهد.
وی تاکید کرد تا زمانی که ایران و اتحادیه اروپا برجام را حفظ کنند فرصت برای یافتن راه کارهای همکاری برای رفع موانع تجاری وجود خواهد داشت.
عراقچی همچنین با «پیو گارسیا اسکودرو» رئیس مجلس سنای اسپانیا ملاقات کرد و در خصوص همکاری های پارلمانی، برجام و موضوعات منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کرد.

*** مناسبات اقتصادی و تجاری
روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی اسپانیا در سال ۱۳۹۷ تحولات مثبتی را پشت سر گذاشت که بازگشت و فعال شدن شرکت های اسپانیایی در بازار ایران از شاخصه های مهم روابط دو کشور در این سال است.
در سال ۹۷ شرکت های اسپانیایی همسو با شرکای اروپایی خود، علاقمندی بیشتری به بازارهای ایران نشان دادند و از سوی ارکان دولتی و موسسات تضمین اعتبارات صادراتی اسپانیا مورد حمایت قرار گرفتند.
بر اساس آخرین آمارهای رسمی، در سال ۲۰۱۸ ، اسپانیا معادل ۵۸۵.۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده که افزایشی‌ ۳۲.۹ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.
در این سال، اسپانیا متقابلا معادل ۲ میلیارد و ۳۹ میلیون یورو واردات از ایران داشته که نسبت به سال گذشته، افزایشی‌ ۳۱.۶ درصدی را نشان می‌ دهد.
نفت، پتروشیمی، انرژی های تجدید پذیر، قطعات خودرو، ماشین آلات سنگین، الکترونیک، محصولات کشاورزی و دامی، راه آهن، هتل سازی و صنایع فولاد و کاشی و سرامیک مهمترین بخش تعاملات دو کشور در دوره پسابرجام است.
در سال ۹۷ همچنین شاهد سفر «علی‌ اصغر مونسان» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان به مادرید بودیم که در این سفر راه های گسترش تعاملات در حوزه های مختلف صنعت گردشگری و بهره برداری از تجارب و ظرفیت های اسپانیا در این زمینه مورد تبادل نظر قرار گرفت.

*** تحولات فرهنگی‌
روابط فرهنگی ایران و اسپانیا که برگرفته از فرهنگ غنی مردم بزرگ دو کشور می باشد در سال ۱۳۹۷ از بالندگی فراوانی برخوردار بود. در طول سال ۱۳۹۷ برنامه های متنوع و مختلفی اجرا گردید که شامل نمایشگاه ها، کنسرت های موسیقی، جشنواره فیلم و.. است.
برگزاری جشن نوروز ۹۷، بیست و سومین نمایشگاه بین المللی خیریه کرمس، افتتاح کرسی زبان فارسی‌ در دانشگاه نبریخا مادرید، معرفی‌ سینمای ایران در دانشگاه سالامانکا، معرفی‌ کتاب سفر به ایران، انتشار کتاب حکمت نامه عیسی بن مریم (ع) به زبان اسپانیایی، انتشار کتاب’ ایران تاریخی هزاران ساله با فرهنگی شگفت انگیز’ از جمله فعالیت های فرهنگی مشترک دوکشور در سال ۹۷ بود.
همچنین از برپایی نمایشگاه «تجلی هنر ایرانی در بارگاه رضوی» در مادرید، اهدای کتاب نفیس «تمام نهج البلاغه» به دو کتابخانه در اسپانیا، رونمایی از تندیس ابوعلی سینا و همایش ابن سینا در دانشگاه آتونومای مادرید، امضای یادداشت تفاهم تاسیس اتاق مطالعات ایران در دانشگاه سالامانکای اسپانیا می توان به عنوان بخش دیگری از فعالیت های فرهنگی ایران در اسپانیا نام برد.
براساس این گزارش ؛ برگزاری نمایشگاه ایران مهد تمدن ها در موزه باستانشناسی شهر آلیکانته، حضور ایران در نمایشگاه جهانگردی و گردشگری تحت عنوان فیتور ۲۰۱۹، هفته های فیلم ایران در ایالت های مختلف از جمله بارسلون، جشنواره موسیقی سنتی و محلی از دیگر اقدامات فرهنگی کشورمان در اسپانیا در سال ۹۷ بود.
همچنین در راستای توسعه مناسبات فرهنگی دوکشور تفاهمنامه های مختلفی با سازمان ها و نهادهای اسپانیا برای گسترش روابط فرهنگی امضا و مبادله شد .

*** رخدادهای ورزشی
برگزاری جام جهانی‌ فوتبال نابینایان در مادرید بین روزهای ۷ الی‌ ۱۷ ژوئن (۱۷ الی‌ ۲۷ خرداد) با حضور ایران یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی بود که تیم کشورمان به عنوان یکی از ۱۶ تیم این مسابقات شرکت داشت.
در این مسابقات ایران ‌ در جایگاه نهم جهان قرار گیرد. یکی دیگر از رویدادهایی که در سال ۹۷ بسیار مورد توجه مردم اسپانیا و نیز مردم ایران قرار گرفت ؛ مسابقه تیم های ملی فوتبال دوکشور در قالب مسابقات جام جهانی فوتبال در روسیه بود.
براساس آمار ؛ بیش از ۱۱ میلیون نفر اسپانیایی، دیدار دو تیم ایران و اسپانیا را از تلویزیون دنبال کردند که تاکنون پر بیننده ترین بازی سال در این کشور بوده است.
مطبوعات ورزشی اسپانیا در این خصوص نوشتند ؛ تعداد افرادی (اسپانیا) که این مسابقه را به تماشا نشستند یک میلیون نفر بیشتر از تعداد افرادی که اولین دیدار اسپانیا در جام جهانی‌ مقابل پرتغال را دنبال کرده بودند./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.