کد خبر : 12670
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۳

آب از سر لرستان گذشت

آب از سر لرستان گذشت

وقوع سه مرحله سیل در سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت در لرستان به جای گذاشت و مردم بسیاری از شهرهای لرستان به نحوی با تبعات این خسارت ها به استقبال سال ۹۸ رفتند. اما برآورد خسارت موج اول بارش های امسال تا ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان شد و در حالی که تلاش

وقوع سه مرحله سیل در سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت در لرستان به جای گذاشت و مردم بسیاری از شهرهای لرستان به نحوی با تبعات این خسارت ها به استقبال سال ۹۸ رفتند.
اما برآورد خسارت موج اول بارش های امسال تا ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان شد و در حالی که تلاش برای احیای مجدد استان آغاز شده بود موج بارشی جدیدی از ابتدای هفته جاری سراسر استان را در بر گرفته است.
اوج فعالیت این سامانه از دیشب آغاز شد و به صورت متناوب ادامه دارد، بارش های سیل آسایی که چندین رودخانه مرده استان را از خواب خشکسالی بیدار و روانه شهر و وروستاهای استان کرده است.
هم اکنون سه رودخانه خرم آباد، و رودخانه شهرستانهای دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان کرده، سد مروک دورود سرریز کرده و برخی سدها همچون هاله و کزنار در آستانه سرریز هستند و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شده منزل خود را ترک کنند.
برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر راه دسترسی ندارند و تاکنون نیز شرایط جوی اجازه پرواز های امدادی به این مناطق را نداده است.
راههای منتهی به خرم آباد مرکز استان بسته شده و امروز با کشته شدن ۲ نفر در معمولان و ویسیان، شمار جان باختگان بارش های سیل آسا در لرستان به هفت نفر رسید.
بارش های سیل آسا باند فرودگاه خرم آباد را احاطه کرد و معاون اول رییس جمهوری را مجبور کرد سفر خود به خوزستان را زمینی ادامه دهد.
مناطق جنوبی و ساحلی خرم آباد را سیلاب عظیم در برگرفته و روستاهای جنوب این شهر دچار آبگرفتگی شدید شده اند، در پلدختر به دلیل قطع راههای زمی و ارتباط تلفنی و عدم امکان پرواز امدادی، اطلاعی از روستاهای سیل زده حاشیه کشکان در دسترس نیست.
چندین روستای پلدختر همچون بابازید، چم مهر و ودمرود زیر آب رفته اند، بخش غربی شهر با جمعیت حدود ۶ هزار نفر و شهر معمولان نیز غرقاب هستند.
ارتباط تلفنی شهر پلدختر قطع و هیچ گونه ارتباطی با مردم این شهر مقدور نیست و مسئولان استانی از این وضعیت به وجود آمده وبی اطلاعی نگران هستند.
فرماندار دوره چگنی هم حجم خسارتها را بالا عنوان کرده و اظهار داشته ۶۰ درصد منازل مسکونی دچار آبگرفتگی هستند.

**تمام جاده های استان لرستان بسته شد
رییس پلیس راه لرستان گفت: بارش شدید باران ، طغیان رودخانه ها و رانش موجب مسدود شدن جاده تمام های برون شهری این استان شده است.
سرهنگ مرتضی چغلوند اظهار داشت: هم اکنون جاده خرم‌آباد – کوهدشت، خرم‌آباد – چگنی، خرم‌آباد – پلدختر، پلدختر – کوهدشت و خرم‌آباد – بروجرد مسدود می باشد.
وی افزود: همچنین جاده سپیددشت – خرم‌آباد، خرم‌آباد – زاغه، الیگودرز – دورود، ازنا – دورود، الیگودرز – اصفهان و ازنا -شازند نیز بر اثر بارش شدید برف و باران بسته شده است.
رییس پلیس راه لرستان افزود: آزادراه خرم‌آباد- پل زال و همچنین جاده پلدختر به آزادراه نیز بر اثر ریزش کوه قطع شده است.
چغلوند ادامه داد: محورهای جایگزین این مسیرها به صورت موقتی بوده و پس از مدتی کوتاه بسته می شود.

**دبی رودخانه خرم آباد به حدود ۲برابر افزایش یافت
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: تاصبح امروز دوشنبه دبی رودخانه خرم آباد به۰۰ ۷ متر مکعب یعنی حدود ۲ برابر ظرفیت این رود افزایش یافت.
رضا میرزایی افزود: با این روند و استمرار بارش ها، رودخانه طغیان کرده و آب همچنان در حال ورود به منازل مسکونی است.
وی ادامه داد: دبی سیلابی رودخانه کرگانه نیز به ۲۸۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده که این حجم سیلاب طی ۲۰ سالگذشته برای این رودخانه کوچک تجربه نشده است.
وی با بیان اینکه به روستاهای این مسیر از جمله کهریز برای تخلیه اهالی هشدار داده شده گفت: متاسفانه ساخت و سازیهای غیرمجاز طی سال های خشکسالی در بستر این رودخانه احداث شده که امروز درگیر سیلاب و تخریب جدی شده اند.
میرزایی با اشاره به تشکیل پرونده تخلفاتی این واحدها طی سال های گذشته تصریح کرد: برخی روستاهای مسیر این رودخانه نیز غرقاب شده است.

**سه رودخانه خرم آباد طغیان کرد/هشدار تخلیه به ۱۵۰ هزار شهروند خرم آبادی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: رودخانه های خرم رود و کرگانه در میان شهر و رودخانه ماسور در حاشیه خرم آباد طغیان کرده اند.
احمدمرادپور افزود: متاسفانه منازل و ساخت و سازهای غیراصولی و غیرمجاز که در بستر کرگانه احداث شده بود دچار سیلاب گسترده و تخریب شده اند که این روند همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به ضرورت جابجایی بیش از ۱۵۰ هزار نفر شهروند خرم آباد و ورستاهای اطراف آن به ویژه در مناطق جنوب شهر بیان کرد: دربسیاری از خیابان ها و میدان های این شهر سیلاب گسترده و پر حجم جاری و وارد منازل و ساختمان ها شده است.
وی ادامه داد: هشدارهای لازم در روزهای گذشته به شهروندان برای تخلیه داده شده اما متاسفانه برخی همچنان این تهدید را جدی نمی گیرند.

**طغیان رودخانه ۵۶ روستای خرم آباد را تهدید می کند
فرماندار خرم آباد گفت: ۵۶ روستای این شهرستان واقع در چهار بخش مرکزی، پاپی، بیرانوند و زاغه به شدت در معرض خطر طغیان رودخانه هستند.
اسد عبداللهی افزود: طغیان رودخانه کرگانه به روستاهای محمدحسن پروانه، کمالوند غلامعلی، دهنو کمتلوند، هفت چشمه، کهریز جدید و قدیم و کرگانه دور از انتظار نیست.
وی با اشاره به اینکه روستاهای ده باقر، ناصروند، بلیلوند؛ دارایی و دیناروند نیز در خطر طغیان رودخانه کرگاه شرقی هستند، اظهار داشت: طغیان رودخانه همچننی روستاهای رباط دارحوض، چم چقال، مریدآباد، پاپی خالدار علیا، که جو و قلعه سنگی را تهدید می کند.
وی تصریح کرد: اهالی روستاهای سهیل بیگی، تلوری علیا و سفلی، بدرآباد علیا و سفلی، ده محسن، میانگلال، گیلوران علیا، علی محمد بیگی، سراب چنگایی، کاوه کالی، دست به زانو و سرطاق نیز به دلیل طغیان رودخانه کرگاه غربی اقدامات ایمنی را انجام دهند.
فرماندار خرم آباد افزود: همچنین اهالی روستاهای پیرجد، دهنو پیرجد، پیرجدپایین، گری سراب، پتک آباد، پاتخت ۳ و دهنو چنارکل را طغیان رودخانه کاکاشرف تهدید می کند.
عبداللهی تصریح کرد: در بخش پاپی نیز اهالی آب شباندر، بخشی از شهر سپیددشت، چمسنگر، کشور، تنگ ۷ و تنگ پنج در معرض خطر طغیان رودخانه دورود هستند.
وی ادامه داد: سرریز سد ایوشان و طغیان رودخانه اصلی بخش بیرانوند قلعه کاسیان، کله جو آرین، شهر بیرانشهر، گولاب، عبدی آباد، چغابل، سراب ملکی و رازباشی ۱، ۲ و ۳ را تهدید می کند.
وی گفت: به دلیل احتمال سرریز سد ایوشان نیز روستاهای کیکمدر، زرین آباد و پل هرو در خطر هستند.

**بخش غربی شهر پلدختر به طور کامل زیر آب رفت
بروز سیل و طغیان رودخانه کشکان بخش غربی شهر پلدختر را به طور کامل زیر آب برد.
به گزارش میدانی خبرنگار ایرنا طغیان رودخانه کشکان همچنین ، دانشکده پرستاری و ورزشگاه شهید سرمالیان پلدختر را به طور کامل زیر آب برده است.
به علت طغیان رودخانه کشکان استخر شنای شهرستان پلدختر نیز به طور کامل همراه با تجهیزات و امکانات زیر آب رفته و دچار خسارت صددرصدی شده است.
آب ساختمان اداره جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر و خیابان‌های اطراف آن را نیز گرفته است.
هم اکنون این شهرستان هیچ گونه ارتباطی از نظر راه و تلفن و راه دسترسی با هیچ منطقه ای ندارد و آب، برق و تلفن شهرستان پلدختر بر اثر سیل قطع می باشد.
روستاهای حاشیه رودخانه کشکان مانند چم مهر دمرود معمولان، بخش غربی این شهر، روستاهای ملاوی، باباخوارزم علیا وسفلی، بابازید و غیره به طور کامل زیر آب رفته اند.
پلدختر هم اکنون در وضعیت کامل اضطراری و نگران کننده قرار دارد و به ساکنان شهر گفته شده منازل خود را ترک کنند.
ساکنان روستای چم مهر پلدختر برای نجات جان خود از سیل و طغیان رودخانه کشکان به بالای تپه ها پناه برده و زیر باران هستند و نیاز مبرم به چادر برای اسکان دارند.
براثر طغیان رودخانه کشکان خیابانهای شهر معمولان را سیلاب فراگرفته وبخشی ازمدرسه مطهری این شهروخانه های اطراف آن ومنازل روستاییان منطقه گاوزرده این بخش زیرآب رفته است.

**دبی رودخانه کشکان به ۴۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: دبی رودخانه کشکان هم اکنون به چهار هزار و ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده و موجب طغیان رودخانه در شهرهای پلدختر و معمولان شده است.
رضا میرزایی بیان کرد: این میزان حجم آب در دوره بازگشت ۲۰۰ سال بی سابقه است.
وی اظهار داشت: در افرینه سه هزار متر مکعب و چولهول هزار متر مکعب بر ثانیه به دبی کشکان افزوده و در نهایت ورودی این رودخانه به چهار هزار و ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است.
میرزایی ادامه داد: این میزان سیلاب بدون احتساب رودخانه و روان آب های خرم آباد و سرشاخه های پلدختر است که تا ساعاتی دیگر به کشکان اضافه می شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان اضافه کرد: در این صورت دبی کشکان دست کم به پنج هزار متر مکعب در ثانیه افزایش خواهد یافت.
وی افزود: بسیاری از پل های کشکان را سیلاب از بین برده و راههای روستایی قطع، ساحل غربی معمولان غرق در اب شده و بخش هایی از روستاهای زورانتل، چلگه خلج، بابازید، خرس دره و چم مهر دچار آبگرفتگی شدید و تخریب شده است.

**سیل راه ارتباطی ۱۰۰ روستای معمولان راه قطع کرد
بخشدار معمولان پلدختر گفت:سیل راه ارتباطی بیش از ۱۰۰ روستای این بخش را قطع و بخش غربی شهر معمولان و روستای افرینه را زیر آب برد .
سید حبیب موسوی اظهار داشت: سیل راه‌های روستایی و عشایری بخش معمولان و آب آشامیدنی این شهر را قطع کرد.
وی افزود:همچنین سیل راه اصلی معمولان – خرم آباد و معمولان -پلدختر را قطع کرده است.
بخشدارمعمولان گفت: طغیان رودخانه های کشکان ، مادیان رود و چولهول باعث تخریب پل های زورانتل ،سرنجه،بن لار زیودار، دمرود افرینه و برگلان سوخته شد.
وی افزود: سطح آب رودخانه کشکان نسبت به بارندگی ها و سیل قبل بالاتر افزایش یافته وآسیب های فراوانی برجای گذاشته است.
موسوی از مردم خواست به حاشیه رودخانه ها نزدیک نشوند و حداقل ۱۰۰ متر از مسیر رودخانه ها فاصله بگیرد.

**سد مروک دورود سرریز کرد
نماینده ویژه استاندار لرستان در شهرستان دورود گفت: شدت بارش ها موجب سرریز شدن سد مروک این شهرستان شد.
رضا صفی خانی بیان کرد: اکنون تیره رود در آستانه طغیان است و شهر در حالت آماده باش قرار دارد.
وی ادامه داد: فرماندار و عوامل آتش نشانی به صورت حضوری درب منازل مناطق سیل خیز مراجعه کرده و خواستار تخلیه شدند که تا پایان وقت دیروز از مجموع ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر ساکن در محله های پرخطر شهر دورد حدود ۸۰ درصد تخلیه شده اند.
وی اظهار داشت: محل های اسکان با امکانات لازم آماده شده و شهروندان نباید نسبت به تخلیه منازل خود مقاومت کنند.
وی افزود: سد مروک در بالادست رودخانه شهر دورود ( تیره رود) قرار داد که با اتصال رودخانه سیلاخور ( متشکل از دو رودخانه آبسرده و ونایی) به رودخانه دورود، حجم بسیاری آب وارد این رود می شود.
نماینده ویژه استاندار لرستان در شهرستان دورود گفت: مجموع ظرفیت خروجی تیره رود ۴۰۰ متر مکعب در ثانیه است که چنانچه ۱۰۰ میلی متر بارندگی رخ دهد ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر مکعب ( حدود ۲ برابر ظرفیت) وارد تیره می شود که این امر منجر به طغیان رود و ورود آن به منازل حاشیه ای خواهد شد.
۱۸ هزار نفر در شهر دورود و ۱۰ هزار نفر در روستا‌های این شهرستان باید منازل خود را ترک کنند.

**بحران جدی در انتظار تیره رود دورود
نماینده ویژه استاندار در دورود گفت: بحران جدی در انتظار تیره رود این شهرستان است که طی ۲ تا ۳ ساعت آینده آغاز می شود.
محمدرضا صفی خانی افزود: در حال حاضر آب رودخانه به بالاترین حد رسیده و با توجه به رهاسازی آب سد مردک در بالادست، رودخانه طغیان می کند.
وی اظهار داشت: شب گذشته شب سختی در دورود بود و چند ساعت آینده نیز آبگرفتگی منازل رخ می دهد.
وی با اشاره به تخلیه حدود ۲۰ هزار نفر اهالی مناطق پرخطر ادامه داد: چند روستا بخش مرکزی زیر آب رفته و اکنون روستایی هستند که با بحران جدی مواجه شده اند.
صفی خانی گفت: مردم به هشدارها توجه کرده و در محیط های امن و دور از حاشیه رودخانه ها اسکان یابند.

**سیلاب و خسارت های سنگین روی دست روستاییان سلسله
با شروع مجدد بارندگی ها، حجم سیلاب ها در شهرستان سلسله افزایش یافته و به زیرساخت های روستاها و اموال روستاییان خسارت های سنگین وارد کرده است.
همانگونه که سازمان هواشناسی پیش بینی کرده بود، بارندگی های شدید و رعد و برق های بسیار مهیب در سلسله شدت گرفته و همین امر باعث ایجاد شرایط اضطراری در شهرستان شده است.
ستاد مدیریت بحران شهرستان سلسله از شروع بارندگی ها تاکنون ۶ جلسه فوق العاده بحران تشکیل داده و بر اساس تصمیم مدیریت بحران شهرستان، در آخرین جلسه به دستور فرماندار، شهرستان سلسله به ۶ حوزه، مدیریت بحران تقسیم و خدمات رسانی به مناطق ۶ گانه تحت فعالیت مدیران حوزه ها زیر نظر فرماندار انجام می شود، با این وجود به دلیل شدت سیلاب ها و کمبود تجهیزات لازم، روستاهای زیادی از شهرستان دچار آبگرفتگی شده اند و همین امر امدارسانی و رفع آبگرفتگی ها را زمان بر کرده است.
متاسفانه در سالیان گذشته به دلیل خشکسالی و کم کاری مدیران سابق، عده ای از اهالی روستاها اقدام به کاشت درخت در بستر برخی رودخانه های خشک شده کرده اند که همین اقدام آنان اکنون باعث انحراف سیلاب ها به اطراف و ورود به منازل مسکونی روستایی شده است.
بسیاری از اهالی روستاها می کوشند با ارسال فیلم و عکس از شرایط و واقعیت های روستای محل زندگی خود، درخواست کمک های خود را به گوش مسئولین رسانده و شرایط امدادرسانی را به روستای خود سریعتر فراهم نمایند.
بسیاری از کانال های تلگرامی شهرستان نیز در این چندروزه با نمایش عکس و فیلم هایی از سیل لرستان و شهرستان، آمار بازدید و افزایش اعضای کانال را بسیار داغ کرده اند و هریک می کوشند به نحوی عمق فجایعی را که سیلاب در لرستان به بار آورده به مخاطبان القا نمایند.
در این چند روز مدیریت بحران شهرستان با صدور اطلاعیه های بموقع سعی در پیشگیری از افزایش حجم خسارتها و مدیریت بحران موجود را داشته و با توجه به افزایش بارندگی ها در شهرستان، دستور تخلیه روستاهای بسیاری در شهرستان صادر شده است.
همچنین چهار خبازی به صورت شبانه روزی مشغول پخت نان در شهر الشتر برای نان موردنیاز مردم هستند و شهرداری الشتر از شهروندان خواسته که از تردد در معابر خودداری نمایند.
به علت رعد و برق های مهیب، شبکه های تلویزیونی در شهرستان قطع شده و مردم تنها از طریق فضای مجازی امکان دسترسی به آخرین اخبار سیل در مناطق مختلف را دارند.
کلیه مدارس، مساجد، حسینیه ها و سالن های ورزشی شهرستان برای اسکان اضطراری شهروندان آماده شده اند و هلال احمر شهرستان بسیاری از سالن های مدارس و سالن های ورزشی را به چادر تجهیز کرده است.
هنوز از خسارت های سیل اطلاع دقیقی در دست نیست اما آنچه که مبرهن است این است که زمین های کشاورزی، مزارع پرورش ماهی، جاده ها و تاسیسات بسیاری آسیب دیده اند که باید برآورد کارشناسانه ای از میزان دقیق آنها صورت گیرد.
جاده منطقه بسطام در برخی نقاط به علت شستشوی زیاد، دچار رانش شده و سیلاب درختان بلوط بسیاری را با ریشه از جا کنده است.
مردم روستاهای شهرستان سلسله نیازمند امدادرسانی هستند و احشام آنها در خطر تلف شدن قرار دارند.
با توجه به اینکه خط دوم آبرسانی شهر الشتر در مسیل خرگوشناب قرار دارد، این خط اکنون به دلیل حجم فراوان سیلاب دچار آسیب شده و احتمال قطعی آب در برخی نقاط شهر وجود دارد لذا شرکت آب و فاضلاب شهری در اطلاعیه ای از هموطنان خواسته نسبت به ذخیره آب مورد نیاز خود اقدام نمایند.
بارش شدید تگرگ، رعد و برق های مهیب و بارندگی شدید وضعیت شهرستان سلسله را اضطراری کرده است و احتمال اینکه رعد و برق های مهیب برای عشایر کوچروی شهرستان خطراتی را به همراه داشته باشد دور از انتظار نیست./ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.